Najnowsze

Zobacz legendy na majówce w Gdyni. Polskie wielkie okręty na wodzie

Najnowsze

ORP "Błyskawica" będzie obchodzić ważną rocznicę

Nie lada gratkę szykuje dla turystów mających zamiar spędzić majówkę w Trójmieście Marynarka Wojenna. Chętnym zostaną udostępnione pokłady takich historycznych jednostek jak m.in. ORP "Piorun". Ponadto ORP "Błyskawica", najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel z okresu II WŚ, będzie świętował ważną rocznicę.

Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, informuje, że w ramach majówki będzie można obejrzeć osiem okrętów, z których część będzie zacumowana w centrum Gdyni (przy molo za ORP "Błyskawica"), a część - udostępniona na terenie Portu Wojennego.

Ważna rocznica "Błyskawicy"

Jako pierwszy - już w weekend 28-29 kwietnia - dla publiczności zostanie otwarty ORP "Piorun", zacumowany przy gdyńskim molo obok ORP "Błyskawica". Ponadto w sobotę na pokładzie "Błyskawicy" odbędzie się "wodowanie", czyli promocja 2-złotówki z wizerunkiem tego historycznego okrętu.

Promocja monety przedstawiającej "Błyskawicę" zbiega się w czasie z 70. rocznicą udziału tego okrętu w obronie angielskiego miasta Cowes przed atakiem niemieckiego lotnictwa.

Otwarty Port Wojenny w Gdyni Oksywiu

Kolejnym dniem, w którym Marynarka Wojenna udostępni swoje okręty do zwiedzania, będzie przypadający na środę 2 maja Dzień Flagi.

Chętni będą mieli rzadką, bo trafiającą się raz bądź dwa razy w roku, okazję do odwiedzenia Portu Wojennego w Gdyni Oksywiu i zobaczenia stacjonujących tam okrętów znanych m.in. z udziału w międzynarodowych misjach i operacjach morskich oraz ćwiczeiach NATO. Wśród jednostek udostępnionych do zwiedzania znajdzie się fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski", okręt rakietowy, dwa okręty podwodne oraz okręt ratowniczy.

Zopaczycie pokład trałowca i... Z kolei w weekend 5 i 6 maja przy molo (tuż za ORP "Błyskawica") w Gdyni zacumują trałowiec (okręt przeznaczony do oczyszczania wód z min) ORP "Wdzydze" i niszczyciel min ORP "Czajka". Ich pokłady będą otwarte dla publiczności

... zakamarki okrętu podwodnego

Zwiedzający będą mieli rzadką okazję obejrzeć z bliska uzbrojenie i wyposażenie różnego typu okrętów, a także zajrzeć do różnych zakamarków jednostek, w tym okrętu podwodnego.

- Tylko nieliczne miejsca, w tym np. stanowiska z systemami dowodzenia, będą niedostępne dla publiczności - mówi Zajda.

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości