Geolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogą zbadać, jak trzęsienia ziemi zmieniają krajobraz - w skali niedostrzegalnej gołym okiem. Po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy na początku lutego. W opublikowanych materiałach widzoczne są różnice w topografii terenu przed i po trzęsieniu ziemi w Meksyku w kwietniu 2010 roku.
Dokładne pomiary są możliwe dzięki urządzeniu, które przy pomocy lasera skanuje powierzchnię ziemi z dokładnością do kilku centymetrów. Skonstruował je zespół naukowców złożony z chińskich, amerykańskich i meksykańskich badaczy. Jednorazowo można zarejestrować topografię ponad 220 km terenu.
Naukowcy badali region w północnej części Meksyku, który jest aktywny sejsmicznie. Zespół stworzył obraz terenu przy pomocy nowego urządzenia, a następnie czynność powtórzył po trzęsieniu ziemi o sile 7,2 stopni w skali Richtera, do którego doszło w tym miejscu w kwietniu 2010 roku.
Więcej wiedzy o zmianach
- Dzięki tej technologii będziemy mogli więcej dowiedzieć, jak trzęsienia ziemi wpływają na zmiany w skorupie ziemskiej – powiedział Michale Oskin, koordynator zespołu badawczego z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Analiza danych i porównywanie obrazów trwały dwa lata. Całość została opublikowana w prestiżowym magazynie “Nature”.
Efekt pracy naukowców można obejrzeć na poniższej animacji. Teren obniżony przez trzęsienie ziemi zaznaczony jest na niebiesko. Tam, gdzie teren podniósł się mapa jest w kolorach żółci i czerwieni.
Autor: ar/rs / Źródło: tvnmeteo.pl