23 stycznia Chińczycy rozpoczynają tygodniowe świętowanie Nowego Roku. Według ich wierzeń 2012 to rok Wodnego Smoka. Noworoczna pogoda w Państwie Środka waha się od mrozów, wynoszących nawet -37 st. C po przyjemną letnią aurę w prowincjach południowych.
Pierwszy dzień roku Wodnego Smoka przyniósł zmienne warunki atmosferyczne w całym kraju. Na północy mrozy sięgają -37 st. C na. Wioska nazywana chińskim biegunem północnym, położona w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang jest cała pokryta śniegiem.
Z kolei na południu Chin mieszkańcy w prowincji Hainan przechadzają się po plaży korzystając ze słonecznej pogody. Miasto Sanya, główny kurort płudnia, nazywane jest "Chińskimi Hawajami" i przyciąga turystów z północno-wschodnich Chin i Rosji. W okresie zimy można się tam cieszyć piaszczystymi plażami i przyjemną letnią aurą.
We wschodnim i największym chińskim mieście, Szanghaju, Nowy Rok zaskoczył mieszkańców mrozem. Temperatura o poranku osiągnęła -1 st. C.
Święto Wiosny w Szangahaju
Święto Wiosny, czyli chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w Chinach, porównywalne z polskim Bożym Narodzeniem. Przygotowania do obchodów trwały przez wiele tygodni. To często jedyna okazja dla Chińczyków, by spędzić czas ze swoimi rodzinami. Wielu ludzi podróżuje w tym czasie na drugi koniec kraju, a pociągi i autobusy dalekobieżne zarezerwowane są miesiące wcześniej. Coraz więcej osób odchodzi też od tradycji świętowania z rodziną i w świątecznym okresie stawia na turystykę.
Święto Wiosny przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. Wprowadziła go dynastia Shang (1600-1100 lat p.n.e.) dla uczczenia końca starego i początku nowego roku.
Szczęśliwy Wodny Smok
W tym roku Chińczycy obchodzą rok Wodnego Smoka. Smok jest symbolem szlachetności i odwagi, a także synonimem siły i honoru. Rok pod jego patronatem to według wierzeń chińskich rok urodzaju. Zwiastuje powodzenie dla nowych przedsięwzięć, a także pomyślność w biznesie.
Autor: jk//bgr/k, mm/ms / Źródło: Reuters TV, tvn24.pl