Współczesne protezy są coraz bardziej zaawansowane. To zdecydowanie pomaga osobom kalekim odzyskać sprawność po nieszczęśliwym wypadku. Izraelscy naukowcy postanowili pójść jeszcze dalej i stworzyli powłokę, która może przywrócić czucie w sztucznej kończynie.
Najnowsza technologia polega na wykorzystaniu nanocząstek złota o średnicy 5-8 nanometrów. Są połączone tak zwanymi ligandami - swoistym chemicznym spoiwem dla tak drobnych cząsteczek.
W tym przypadku są to ligandy żywicy, dzięki którym zachowano elastyczność materiału. Artykuł o wynalazku opublikowano w "ACS Applied Materials & Interfaces".
Nowa nadzieja w nanotechnologii
Osiągnięcie naukowców pod kierownictwem Hossama Haicka jest nadzieją dla wszystkich ofiar wypadków, które utraciły kończyny lub fragmenty skóry. W przypadku protez ułatwiłoby to codzienne funkcjonowanie poszkodowanym. Dla ofiar poparzeń z kolei jest to szansa na zastępczą skórę, jeśli przeszczep nie jest możliwy.
Specjalna powłoka może być także używana jako warstwa ochronna. Mogłaby umożliwić pracę z niebezpiecznymi substancjami, jeśli zostanie odpowiednio wzmocniona.
Zespół pod kierownictwem profesora Hossama Haicka to studenci z Instytutu Technicznego (Technion) w Izraelu - Meital Segev-bar i Gregory Szuster, oraz Avigail Landman i Maayan Nir-Shapira, studenci studiów licencjackich na wydziale Inżynierii Chemicznej. Cały zespół zwraca uwagę na to, że czułość sensorów ich wynalazku można regulować poprzez grubość nanowarstwy, a czujniki wymagają bardzo słabego napięcia, niegroźnego dla organizmu.
Autor: mb/mj / Źródło: science daily