Badania przeprowadzone przez szwajcarskich lekarzy psychiatrii wykazały, że nasz organizm reaguje na poszczególne fazy Księżyca. Naukowcy udowodnili, że w zależności od niego zmienia się poziom jakości naszego snu i funkcjonowanie organizmu.
Wiele osób twierdzi, że źle sypia, gdy Księżyc jest w pełni. Dotychczas traktowano to z przymrużeniem oka, jednak lekarze ze szwajcarskiego Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei postanowili to skontrolować. W kontrolowanych warunkach sprawdzili jakość snu względem faz Księżyca na grupie 33 wolontariuszy.
Księżyc a nasz organizm
Wyniki jednoznacznie wykazały, że aktywność naszego mózgu podczas pełni różniła się o 30 proc. względem aktywności w czasie pozostałych faz. Również poziom wydzielanej melatoniny, substancji ułatwiającej nam zasypianie, znacząco się zmiejszył. Jakość snu spadła znacząco, ponieważ zaśniecie zajęło średnio pięć minut dłużej, zaś snu właściwego, określanego głębokim, było średnio o 20 minut mniej w każdym cyklu.
- To pierwsze tak ściśle kontrolowane badania - podkreśla Christian Cajochen, kierujący zespołem naukowców - Nasze wyniki potwierdziły, że Księżyc faktycznie wpływa na nasz organizm, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi jego fazy - powiedział.
Sen ściśle kontrolowany
Badania były przeprowadzone w bardzo ściśle kontrolowanych warunkach. Lekarzom zależało na precyzyjnych wynikach, jednoznacznie potwierdzających lub obalających postawiona tezę. Christian Cajochen, który kierował zespołem, monitorował fale mózgowe ochotników podczas snu, a także ruchy gałek ocznych i poziom poszczególnych hormonów.
Cajochen uważa, że warto byłoby kontynuować badania. Według jego zespołu, może się okazać, że Srebrny Glob faktycznie może mieć wpływ zarówno na funkcjonowanie naszego organizmu, jak i nasz nastrój i jest możliwe udowodnić to naukowo.
Autor: mb/ja / Źródło: science daily