Księżyc może być "prezentem" od innej planety - głosi nowa teoria o pochodzeniu ziemskiego satelity. Według niej pierwotnie przynależał do Wenus, która jednak go utraciła. Po jakimś czasie grawitacja naszej planety miała go przyciągnąć na swoją orbitę.
Nowa hipoteza kontrastuje z przyjmowanym obecnie przez większość naukowców poglądem, że Księżyc uformował się około 4,5 mld lat temu z materiału wyrzuconego po zderzeniu Ziemi z rozpędzonym obiektem wielkości planety.
Ta teoria kolizji posiada swoje słabe punkty, podobnie jak inne alternatywne wobec niej wyjaśnienia pochodzenia ziemskiego satelity.
Ziemia przechwyciła satelitę?
- Myślę, że częściowym kluczem do zrozumienia Księżyca może być to, że Wenus nie ma satelity, a więc z pewnością powinniśmy bardziej to badać - powiedział powiedział Dave Stevenson, profesor nauk planetarnych w Caltech University, który przedstawił nową tezę podczas konferencji "Pochodzenie Księżyca" odbywającej się w Towarzystwie Królewskim w Londynie.
W rozmowie po swoim wystąpieniu naukowiec przyznał, że sam wcześniej popierał teorię Wielkiego Zderzenia, ale według niego nie odpowiada ona na wszystkie pytania. Jego własna teoria przechwycenia zakłada, że Ziemia dzięki sile swojej grawitacji przyciągnęła na swoją orbitę wstępnie uformowane ciało niebieskie, które stało sie jej satelitą.
Analiza składów za teorią zderzenia
Ten pomysł jednak nie znajduje potwierdzenia w geochemicznych składach Księżyca i naszej planety. Analizy księżycowych skał przywiezionych z misji Apollo wykazały, ze Srebrny Glob ma bardzo podobny skład izotopowy jak Ziemia.
- Jeśli zatem Księżyc i Ziemia posiadają bardzo podobne izotopy, to teoria przechwycenia jest trudna to utrzymania - skomentował Alex Halliday z Uniwersytetu w Oksfordzie. Według niego to podobieństwo świadczy o tym, że albo nasz satelita rzeczywiście powstał z materiału ziemskiego, albo o tym, że materiał z dysku, który utworzył Księżyc, całkowicie wymieszał się z materiałem ziemskim. Mimo to uważa niektóre aspekty teorii o pochodzeniu Srebrnego Globu Wenus za intrygujące.
Podobne planety, tylko jedna z satelitą
- Powód, dla którego to jest interesujące, stanowi to, ze Ziemia i Wenus znajdują się blisko siebie. Mają podobną masę i przypuszcza się, że powstały w podobny sposób - wyjaśnia Halliday. - Rodzi się więc pytanie: dlaczego Ziemia ma swój księżyc, a Wenus nie? - zwraca uwagę. Liczy też, pomysł Stevensona może rzucić nowe światło na te kwestię.
Sam Stevenson przyznaje, że podobieństwo składów izotopowych to największy argument przeciwko jego teorii przechwycenia. Poprzeć ją mogłyby badania składu skał z Wenus - gdyby również wykazały podobieństwo z tymi dotyczącymi składu izotopowego Ziemi i Księżyca. Zresztą nawet teoria Wielkiego Zderzenia nie wyjaśnia dokładnie, dlaczego podobieństwa tych dwóch ostatnich są aż tak duże.
Zadanie: poznać Wenus
Autor teorii przechwycenia zdradza też, że za jej sformułowaniem kryje się potrzeba znacznie szerszych badań niż tylko dotyczących pochodzenia Srebrnego Globu. - Nie zrozumiemy planet skalistych, dopóki nie zrozumiemy Wenus, a w tej chwili nie wiemy o niej nic w kwestii izotopów - powiedział Stevenson. - Myślę też, że w ramach sprawdzania naszej wiedzy o pochodzeniu Księżyca musimy się dowiedzieć, czy Wenus kiedykolwiek miała satelitę - dodał.
Według niego ustalenie tego jest ważne, bo jeśli Wenus miała własny księżyc, który potem straciła, to musiał on uformować się bardzo wcześnie, krótko po powstaniu Układu Słonecznego. Stevenson uważa, że satelita Wenus mógł się uformować na skutek jakiegoś zderzenia chaotycznie krążących w tamtym okresie obiektów. Następnie planeta miałaby stracić swój księżyc w wyniku innej kolizji lub przejścia w pobliżu obiektu, którego grawitacja odciągnęła go z jej orbity.
Każda teoria prawdopodobna?
- Wciąż jesteśmy na tropie szczegółowego scenariusza, który będzie można uznać za prawdopodobny i kompletny we wszystkich aspektach, w tym geochemicznych i geofizycznych - podkreślił Sean Solomon, dyrektor Obserwatorium Ziemi im. Lamonta-Doherty'ego na Uniwersytecie Columbia.
- Dopóki naukowcy go nie ustalą, nawet teoria o przechwyceniu zbiegłego księżyca Wenus może być prawdobodobna - podsumował.
Autor: js/ja / Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Kennedy