Możesz zwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), nie ruszając się z domu. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak!
Dzięki możliwościom jakie daje nam postęp technologiczny XXI w. jesteśmy w stanie obserwować powierzchnię Ziemi z kosmosu ze szczegółowością do kilku centymetrów. Teraz możemy nawet przemierzyć korytarze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Thomas Pesquet francuski astronauta, umieścił na stacji kamerę, która wykonuje zdjęcia o kącie 360 stopni. Te panoramiczne zdjęcia pozwalają obserwować przestrzeń wewnątrz pokładu ISS z dużą dokładnością. Załoga spędziła w takich warunkach sześć miesięcy.
Pokład ISS może odwiedzić każdy
Na blogu o swoim doświadczeniu Pesquet pisze, że „to było bardzo trudne by odnaleźć słowa lub zrobić zdjęcie, które dokładnie opisałoby uczucie bycia w kosmosie”. Mówił też, że zależało mu, aby pokazać, jak stacja ISS wygląda od środka.
Dodaje, że chciał również podzielić się z ludźmi, jak to jest spojrzeć na Ziemię z kosmosu, ponieważ tylko nieliczni mają taką szansę.
Wirtualna wycieczka po stacji pozwala zajrzeć do miejsc, gdzie astronauci jedzą, ćwiczą, pracują, a nawet - gdzie się myją. Wnętrze zajmuje powierzchnię równą boisku do piłki nożnej. Ma pięć sypialni, dwie łazienki, siłownię oraz okno wykuszowe.
Warunki na pokładzie są dość trudne. Jak przyznał Pesquet stacja obecnie jest “zatłoczonym miejscem”, ponieważ obecnie znajduje się tam sześciu astronautów, pracujących po 12 godzin na dobę. Pesquet przyznaje, że brak grawitacji jest dużym utrudnieniem, bo nawet podstawowe czynności sprawiają trudność.
Klikając możesz zwiedzić stację kosmiczną:
Stacja pełna tajemnic
Podczas spaceru po pokładzie może się wiele dowiedzieć. W wirtualnej przestrzeni, którą udostępniło użytkownikom Google Street View, na strategicznych miejscach, można zaobserwować oznaczone punkty. Klikając na nie wszystko staje się jasne. Pesquet powiedział, że są to niewielkie „notatki”, które zostały dodane do zdjęć przez astronautów, aby zapoznać gości z nowym otoczeniem.
Stacja funkcjonuje już 17 lat
Pierwsza załoga rozpoczęła pracę 2 listopada 2000 roku. Na stacji znajdują się aparatury badawcze, pochodzące z różnych krajów, m.in.: ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii i Europy. Dzięki tym instrumentom naukowcy dostarczają niezbędnych danych dotyczących oceanów, atmosfery i powierzchni Ziemi. Informacje te są niezwykle cenne, ponieważ umożliwiają analizę klimatu oraz prognozowanie jego zmian. Dane te są ciągłe (rejestrowane na bieżąco, bez przerwy), co pozwala na szczegółowe badania powierzchni Ziemi oraz atmosfery, które rozpatrywane są w zasięgu globalnym.
Zobacz również, nowego przyjaciela astronautów:
Autor: ao/wd/tm / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Google Street View / International Space Station