W Tokio właśnie zakwitł symbol kraju - wiśnia. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Japonii również mogą cieszyć się nadejściem wiosny. W okresie zakwitu drzew, Japończycy uważnie śledzą prognozę pogody podającą szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front".
W sobotę 28 marca w okolicach Tokio zakwitły drzewa wiśni. Oznacza to, że do tego regionu Japonii właśnie dotarła wiosna.
By trafić na okres zakwitu, turyści muszą mieć dużo szczęścia. Kwiaty pojawiają się nagle tylko na mniej więcej tydzień w wyniku napływu ciepłego powietrza. Wiśniowy front przemieszcza się zwykle z południa na północ kraju. Ogrody pełne kwitnących drzew są wielką atrakcją turystyczną Japonii.
W okresie kwitnięcia Japończycy celebrują pojawienie się białych, różowych i czerwonych kwiatów w ich regionie. Razem z przyjaciółmi i rodzinami udają się do parków czy świątyń na "hanami", czyli "oglądanie kwiatów". Są to towarzyskie spotkania o charakterze pikniku.
Symbol Japonii - Sakura
Kwiat wiśni w języku japońskim to "sakura". Jest tradycyjnym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Japonii, pojawiającym się na przedmiotach codziennego użytku, czy w sztuce.
W 1912 i 1956 roku Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym tysiące kwitnących drzew, by podkreślić ich przyjazne stosunki w tamtych latach. Zostały posadzone w Waszyngtonie, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.
Podczas II wojny światowej kwiat wiśni był malowany na samolotach przed samobójczą misją pilotów. Symbolizował piękno i ulotność życia. Japończycy wierzyli, że dusze poległych wojowników odrodzą się w kwiatach.
Medialne wydarzenie
Każdej wiosny Japończycy śledzą "falę" zakwitu drzew (sakura-zensen), na której temat informacje pojawiają się w prognozie pogody. Kwitnienie rozpoczyna się na południu kraju w lutym, do Tokio dociera na przełomie marca i kwietnia. Na północy kwiaty pojawiają się najpóźniej.
Wiśniowe ogrody
Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których Japończycy oglądają kwiaty wiśni, jest nowoczesna miejscowość Kanzawa, znajdująca się na północny zachód od Tokio. Znajduje się tam jeden z trzech największych ogrodów w Japonii - Kenrokuen. W obecnej formie istnieje od 1774 roku. Ogród położony jest przy olbrzymim zamku należącym do domu Maeda, jednej z największych arystokratycznych rodzin Japonii.
W ogrodzie rośnie kilkaset różnych gatunków śliw i wiśni.
Autor: PW/mj / Źródło: CNN, Enex, Reuters TV
Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock