Opiekunowie chcą rozdzielić dwa afrykańskie pingwiny, aby zapewnić kontynuację ginącego gatunku. Chodzi o sławnych już na całym świecie Pedra i Buddego z zoo w Toronto, których połączyła homoseksualna miłość.
21-letni Buddy miał już partnerkę, z którą miał liczne potomstwo. Niestety jego wybranka zmarła, a on zainteresował się młodszym o 10 lat Pedrem. Pingwiny przywieziono w tym roku z zoo w Pittsburghu wraz z parą samic. Jednak panowie zamiast zainteresować się urokliwą płcią przeciwną, związały się ze sobą. Teraz ich zachowania w stosunku do siebie zbliżone są do tych, jakby wabiły samice i odbywały gody.
Wśród romantycznych gestów zauważono: wspólne spanie każdej nocy, obronę swojego terytorium, prowadzenie "rozmów" dotyczących krycia i przebywanie sam na sam.
- To skomplikowany problem. Wydają się być w związku opartym na pewnego rodzaju miłości – mówi Joe Torzsok, z Toronto Zoo. Według Toma Masona, nadzorcę ptactwa z ogrodzie, ich więź niekoniecznie musi być podszyta seksualnością.
Rozłąka nie potrwa długo
Opiekunowie Pedra i Buddiego zapewniają, że rozdzielą zakochanych tylko na krótki czas, aby mogły zapłodnić samice. Po złożeniu przez nie jaj i wysiedzeniu potomka, znowu będą mogły wrócić do siebie – o ile jeszcze będą tego chciały.
Gatunek tych pingwinów jest obecnie na granicy wyginięcia. Jest ich aktualnie niecałe 60 tysięcy, a ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza. Winne są tego globalne ocieplenie oraz zmiana prądów oceanicznych.
Homoseksualizm pingwinów
Badania wykazały, że pingwiny często wobec siebie przejawiają skłonności homoseksualne. Przeważnie trwa to nie dłużej niż kilka lat. Pary rozstają się, gdy jeden z partnerów zaczyna interesować się samicą. Jednak niektóre osobniki płci męskiej łączą się w pary na całe życie. Zdarza się, że wspólnie budują gniazdo, w którym zamiast jajka umieszczają kamień próbując go wysiadywać.
Pierwsze strony gazet należą do pingwinów
To nie pierwszy raz, kiedy to dwa pingwiny znalazły się na pierwszych stronach gazet. W 2004 roku Roy i Silo, dwa pingwiny arktyczne, wykazywały również zachowania homoseksualne w Central Park Zoo. Wówczas to eksperymentalnie podmienili im w gnieździe kamień na prawdziwe jajo. Okazało się, że wyklute z niego pisklę para homoseksualna otoczyła taką samą opieka, jak pary osobników płci przeciwnej.
Autor: usa//aq / Źródło: washingtonpost.com, Reuters TV, nydailynews.com, wikipedia.org