Niż Barbara spowodował, że w Polsce pojawiły się burze. Wyładowania zarejestrowano głównie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Burzę w Gdyni nagrał Reporter 24. Czy takie zjawiska zimą to rzadkość?
W poniedziałek miejscami w Polsce niebo rozświetliły błyskawice. Pierwsze wyładowania pojawiły się po godzinie 17. Zagrzmiało na Pomorzu. Następie z biegiem godzin zaczęło błyskać się w innych regionach w północnej Polsce m.in. w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej. Po godzinie 22 wyładowania pojawiły się również na Kujawach oraz na północnym Mazowszu. Tam poniedziałkowe burze wygasły. W całym kraju przestało grzmieć we wtorek o pierwszej w nocy.
Reporter 24 adbi321 zarejestrował błyskawicę w poniedziałek wieczorem w Gdyni. "Dziwne zjawisko, jak na tę porę roku" - stwierdził autor nagrania.
Czekamy na więcej nagrań. Wyślij je na Kontakt 24.
We wtorek również warunki pogodowe pozwalają na utworzenie się burz.
- W chłodnej masie powietrza, o dużej chwiejności, mogą pojawić się we wtorek słabe burze, którym towarzyszyć mogą krótkotrwałe, przelotne opady śniegu z deszczem i krupy śnieżnej, silne porywy wiatru i wyładowania - zapowiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Burza zimą?
Zimą często w Polsce pojawiają się wichury. Burza w grudniu czy nawet w styczniu to rzadkość, ale może się zdarzyć, gdy dochodzi do silniejszego ścierania mas powietrza podczas sztormu. Charakteryzują się mniejszą intensywnością, niż te w okresie wakacyjnym. Burze są słabsze, ponieważ masy powietrza, jakie do nas napływają, są chłodniejsze, a atmosfera bardziej stabilna( powietrze unosi się z trudem). Hamuje to konwekcję i rozwój burz. Czasem pojawia się opad krupy śnieżnej. Średnia liczna dni z burzą w miesiącach grudzień, styczeń i luty wynosi na polskich stacjach synoptycznych od 0 do 1.
Obecnie warunki sztormowe przynosi orkan Barbara. Wiatr na Śnieżce rozpędził się do 205 km/h.Na Wybrzeżu szaleje sztorm:
Autor: AD/rp / Źródło: Kontakt24, TVN Meteo, pl.blitzortung.org
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/adbi321