19 przekroczeń stanów alarmowych odnotowano w środę na największych polskich rzekach - Wiśle i Odrze. Drugą z tych rzek przechodzi fala wezbraniowa. Z kolei dla zlewni rzek na terenie województwa świętokrzyskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne związane z przewidywanymi opadami.
Na trzech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry zostały przekroczone stany alarmowe - poinformowało w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Strefa przekroczeń od Nowej Soli do Słubic
Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej i średniej. Stan wody w dorzeczu Odry - w strefie wody wysokiej, a w rzekach Przymorza głównie w strefie wody niskiej i średniej.
Odrą przemieszcza się fala wezbrania spowodowana opadami deszczu oraz spływami wód z dopływów. W ciągu najbliższej doby na odcinku od Nowej Soli do Słubic i Kostrzyna nad Odrą utrzymywać się będzie strefa przekroczeń stanów alarmowych. Przekroczenia mogą osiągnąć ok. 60-70 cm.
Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek poinformował, że monitorowane zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej pracują w normalnym trybie eksploatacji. W większości mają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych. Jedynie w przypadku kilku zbiorników aktualna rezerwa jest mniejsza od wymaganej.
IMGW ostrzega przed burzami
Jak podało IMGW, w środę rano obowiązywało jedno ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości gwałtownych wzrostów poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z powodu opadów deszczu o charakterze burzowym w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej (woj. świętokrzyskie).
Wydano też pięć ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących burz z gradem w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim (Beskid Śląski i Żywiecki), małopolskim (subregion południowy) i podkarpackim (Beskid Niski i Bieszczady).
Autor: js/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock