Wydano alert RCB dla dwóch regionów: "nie zbliżaj się do rzek"

[object Object]
Podtopienia w Polscetvn24
wideo 2/22

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie SMS dla czterech powiatów. W województwie lubelskim obowiązują alerty hydrologiczne trzeciego stopnia, a na Mazowszu - drugiego. W poniedziałek i wtorek zacznie pogarszać się sytuacja hydrologiczna w woj. lubuskim.

W związku z falą wezbraniową na Wiśle dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął w niedzielę decyzję o wysłaniu SMS-ów z ostrzeżeniami do mieszkańców czterech zagrożonych powiatów: puławskiego, ryckiego, zwoleńskiego i kozienickiego. "Nie zbliżaj się do rzek" - alarmuje RCB na Twitterze.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Sytuacja na Podkarpaciu

Fala kulminacyjna na podkarpackim odcinku Wisły najbliższej nocy opuści region.

- Tam, gdzie jest potrzeba kontynuowane są prace uszczelniające lub dociążające wały - powiedziała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Dodała, że "sytuacja na pozostałych rzekach w woj. podkarpackim jest stabilna".

- Stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze na kilku wodowskazach, ale wszędzie obserwujemy tendencję spadkową. Zapowiadane burze z miejscowo intensywniejszymi opadami deszczu nie powinny mieć wpływu na sytuację w podkarpackich rzekach, jednakże zalecana jest ostrożność - powiedziała.

Rzeczniczka radzi też śledzić bieżące komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Jak poinformowała Waksmundzka-Szarek, w niedzielę "trwało sprawdzanie w terenie tego, jak wygląda aktualnie sytuacja i jak postępują prace mające na celu uszczelnianie i zabezpieczenie niektórych odcinków wałów oraz to, w jaki sposób udzielana jest pomoc mieszkańcom".

- Wojewoda podkarpacki wraz z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej oraz władzami lokalnymi odwiedzili powiaty, w których w ostatnim czasie sytuacja wyglądała najgorzej. Wojewoda nadal pozostaje w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim - podkreśliła.

Województwo świętokrzyskie

Obniża się poziom Wisły w woj. świętokrzyskim, przez które w niedzielę przeszła fala wezbraniowa. Odwołana została także część alarmów i pogotowi przeciwpowodziowych. Fala kulminacyjna na Wiśle do Sandomierza dotarła w niedzielę po godzinie 8. Wówczas rzeka osiągnęła poziom 740 centymetrów, przekraczając stan alarmowy o 130 centymetrów.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, obecnie sytuacja się stabilizuje.

- Poziom Wisły w Sandomierzu opada, ta kulminacyjna fala wezbraniowa minęła już miasto. W Zawichoście jej poziom również się ustabilizował - dodał Białogoński.

W związku z wcześniejszymi intensywnymi opadami deszczu, w woj. świętokrzyskim w niedzielę rano w 11 miejscach obowiązywały alarmy, a w 14 pogotowia przeciwpowodziowe. Dotyczyły one powiatu buskiego, staszowskiego, kazimierskiego, sandomierskiego i opatowskiego.

W niektórych miejscowościach one wciąż obowiązują, natomiast w wielu z nich zostały zniesione - m.in. odwołano alarmy w Opatowcu, Bejscach, Nowym Korczynie i Pacanowie - powiedział Białogoński.

We wtorek fala w Warszawie

Jak przekazało biuro prasowe stołecznej komendy PSP, w Warszawie fala wezbraniowa ma pojawić się we wtorek i nie będzie groźna.

- Jeżeli chodzi o Warszawę, to sprawa powinna rozejść się po kościach. We wtorek o godzinie 6 spodziewana jest fala w punkcie Warszawa Bulwary i ma mieć około 600 centymetrów, czyli tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Nie przekroczy tym samym pułapu alarmowego - podało biuro.

Stany alarmowe w Polsce

Na rzekach południowo-wschodniej Polski nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody. Około godziny 20.30 w niedzielę stany alarmowe były przekroczone w miastach:

- Puławy-Azoty na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Annopol na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Zawichost na rzece Wisła (woj. świętokrzyskie),

- Sandomierz na rzece Wisła (woj. świętokrzyskie),

- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),

- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),

- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie).

Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.

Stan rzek w Polsce o godzinie 20monitor.pogodynka.pl/IMGW

Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:

Stan wody w rzekach o godzinie 8 w niedzielę (pogodynka

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

Na obszarze województwa lubelskiego w wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z możliwym przekroczeniem stanów alarmowych. W województwie lubelskim alarmy będą obowiązywać do godziny 7 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

W województwie mazowieckim na Wiśle w dalszym ciągu występować będzie wzrost stanu w strefie wody wysokiej wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Na wodowskazie Gusin zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.

Alarm ma obowiązywać do godziny 11 w poniedziałek.

W woj. lubuskim w wyniku przemieszczania się wezbrania na Odrze środkowej od Nowej Soli do Słubic prognozowane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w Cigacicach, a pod koniec okresu obowiązywania ostrzeżenia w Nietkowie.

Alert będzie obowiązywał od godziny 6 w poniedziałek do godziny 9 we wtorek.

Ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)IMGW

Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i mazowieckim, a samo pogotowie przeciwpowodziowe w woj. śląskim i opolskim.

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW alert hydrologiczny trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?

Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor: anw,dd / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Pozostałe wiadomości