Poszukiwania zaginionego boeinga przynoszą korzyści dla nauki. Specjaliści skończyli niedawno wykonywać batymetrię południowej części Oceanu Indyjskiego. Dzięki temu powstały bardzo dokładne mapy. Odkryto wulkany i depresje, o których nikt nie miał dotąd pojęcia.
8 marca 2014 roku z radarów zniknął samolot Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie. Trwające kilka miesięcy poszukiwania nie przyniosły skutków. Lot MH370 do dziś jest jedną z największych zagadek w historii lotnictwa i żeglugi morskiej.
Jednak eksperci nie chcę się poddać. W sierpniu Australia wyznaczyła prywatną holenderską firmę Fugro do przeszukania głębin oceanicznych w poszukiwaniu wraku. Niedawno specjalistom udało się stworzyć siatkę kartograficzną dna oceanicznego w rejonie objętym poszukiwaniami wiosną tego roku. Efekty pracy zostały zamieszczone m.in. na stronie Australian Transport Safety Bureau (pol. Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu).
Wulkany i depresje, o których nikt nie widział
Dzięki mapom widać, w jaki sposób ukształtowane jest dno morskie wskazanej części Oceanu Indyjskiego (rejonu Broken Ridge). Wygasłe wulkany i 1400-metrowe depresje to tylko niektóre z "odkrytych" form. Wiele z nich zaskoczyło naukowców, bo dotąd nie prowadzono tam batymetrii dna. Niektórzy twierdzą nawet, że posiadaliśmy dokładniejsze mapy Marsa niż tej części Oceanu Indyjskiego.
Jeden z naukowców Simon Boxall z Narodowego Centrum Oceanografii, porównał zmapowany teren do największego łańcucha górskiego Europy. Zdaniem Boxalla szerokie na pięć kilometrów i wysokie na półtora kilometra wzniesienia w okolicy grzbietu Broken Ridge wyglądają jak podnóża Alp.
Elektroniczny nos wykryje paliwo
Teraz dno oceanu zostanie przeszukane przez specjalne urządzenia wyposażone w sonary. Instrumenty te wykorzystują długie, średnie i krótkie fale dźwiękowe m.in. do precyzyjnego określania pozycji. Za pomocą sonarów będzie można również określić, czy odkryty element to wrak, czy po prostu skała.
Specjaliści podkreślają również, że sonary zostały wyposażone w "elektroniczny nos" - potrafią rozpoznać zapach paliwa.
Autor: kt/ja / Źródło: BBC, tvn24.pl