Wrony rozpoznają osoby, które zrobiły im krzywdę. Potrafią się zemścić i zbuntować przeciw wrogowi inne ptaki. Nagonka na przeciwnika przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Dlatego wronom lepiej nie podpadać.
Badania nad zachowaniami wron trwały pięc lat. John Marzluff z University of Washington w Seattle odkrył, że ptaki rozpoznają poszczególne osobniki , które stanowią zagrożenie. Naukowiec przeprowadził na amerykańskim gatunku (Corvus brachyrhynchos) ciekawe doświadczenie. Pewnego dnia założył maskę jaskiniowca i będąc w niej uwięził na terenie kampusu kilka wron. Ptaki po pewnym czasie wypuścił. Następnie poprosił kilku znajomych naukowców, by założyli podobne maski i przespacerowali się po terenach uczelni. Okazało się, że uwięzione niegdyś wrony zaatakowały zamaskowane osoby. Latały nad głowami i złowrogo krakały. Mściwy jak wrona Naukowcy wychodzili w maskach jaskiniowców jeszcze kilka razy i okazało się, że byli atakowani przez coraz więcej wron. Po dwóch tygodniach 26 proc. przedstawicieli stada rzucało się na zamaskowanych, a po dwóch latach i siedmiu miesiacach już 66 proc. W piatym roku badania Marzluff przeszedł w masce ledwie 50 m od swojego biura, gdy tłum agresywnych wron rzucił się na niego. Zachowanie ptaków zaczęło rozszerzać się na wrony mieszkające poza kampusem. Nawet młodzi przedstawiciele gatunku, którzy urodzili się po incydencie zniewolenia, nauczyli się besztać napastnika. Zaczęli bowiem kopiować zachowania swoich rodziców. - Młode są bardzo otwarte na to, co robią rodzice - zauaża Marzluff.
Badanie naukowca wykazało, że wrony mają dwa sposoby uczenia się: poprzez własne doświadczenie i poprzez obserwowanie innych. To pomaga ptakom szybko reagować na nowe zagrożenia.
Autor: mm/ms / Źródło: newscientist.com