W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.
- Nie ma powiatu, w którym byśmy z powodu topniejącego szybko śniegu nie pompowali wody - powiedział dyżurny Straży Pożarnej w Olsztynie.
Dodał, że zakończono działania w 60 miejscach, a w kolejnych 60 prace wciąż trwają. - Woda wypompowywana jest tylko w tych miejscach, w których zagraża mieniu czy zwierzętom. Tej z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by nam zabrakło - dodał.
W czwartek w woj. warmińsko-mazurskim było słonecznie, ciepło, momentami nawet do 10 st. C.. Dodatkowo silny wiatr sprawia, że śnieg roztopił się szybciej.
Stany ostrzegawcze
Ostrzeżenie hydrologiczne o przekroczeniu stanów ostrzegawczywch Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej wydał dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, małopoloskiego i wspomnianego warminśko-mazurskiego.
- W związku z intensywnym topnieniem pokrywy śnieżnej, na rzekach Przymorza i lewobrzeżnych dopływach Wisły w woj. pomorskim (Łeba, Wierzenica) spodziewane są wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy stanów ostrzegawczych i powyżej - ostrzegło IMGW mieszkańców Wybrzeża.
Woda wezbrała też na rzekach Przymorza i lewobrzeżnych dopływach Wisły w woj. pomorskim (Łeba, Wierzenica) spodziewane są wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy stanów ostrzegawczych i powyżej.
Na zachodzie też
- Topnienie pokrywy śnieżnej oraz prognozowane opady deszczu spowodują dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych na Czarnym Potoku, Czernej Małej, Czernej Wielkiej, Skrodzie i Lubszy, lokalnie powyżej stanów alarmowych w Żaganiu na Czernej Wielkiej - podało IMGW. Wszystkie lokalizacje znajdują się w woj. lubuskim.
Na Dolnym Śląsku natomiast zagrożone są dopływy górskie i podgórskie środkowej Odry. Dokładniej - w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Oławy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru oraz Nysy Łużyckiej.
Na południu Małopolska, na wschodzie wzbiera
- W drugiej części doby, w związku z prognozowanym zwiększonym odpływem ze zbiornika Czaniec oraz piętrzeniem wody przez lód, na Sole poniżej Kaskady spodziewany jest wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - ostrzegło IMGW mieszkańców tych rejonów woj. małopolskiego.
Natomiast województwa, gdzie stan wód nie przekroczył jeszcze poziomu zagrażającego mieszkańcom, ale wzbiera ona tam nader gwałtownie, to: podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie i kujawsko-pomorskie.
Autor: ar//kdj / Źródło: PAP, IMGW