Nie trzeba być astronomem, żeby zaobserwować wydłużenie się dnia. Słońce zaczyna wstawać coraz wcześniej, i zachodzi później. Niedługo będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem równonocy wiosennej, po której pora dzienna zacznie dominować w ciągu doby. Zjawisko wydłużania się dnia zaobserwował Reporter 24.
W środę słońce w Warszawie wzeszło o 6:08, a zajdzie o 17:27. Codziennie dnia będzie przybywać średnio o 4 minuty, np. jutro, 8 marca słońce wstanie o 6:06 i zajdzie o 17:29.
Reporter 24, mieszkający w stolicy, już od lutego śledzi ruch słońca na horyzoncie. Jak zmienia się położenie gwiazdy, widać na zdjęciach:
Równonoc wiosenna
Już 17 marca w Warszawie długość dnia zrówna się z długością nocy. Słońce wstanie o 5:45 i zajdzie o 17:45. Od tej daty w stolicy dzień będzie dłuższy od nocy.
Pamiętajmy jednak, że długość dnia zależy od szrokości geograficznej. Dlatego astronomiczna równonoc wiosenna dla całego globu nastanie dopiero 20 marca o godzinie 6:14.
Wówczas promienie słoneczne będą padać pionowo na równik i jednakowo oświetlą półkulę północną i południową. Od tego momentu zacznie się wiosna; będzie ona trwać do przesilenia letniego.
Jak to działa
Dzień i noc są następstwem ruchu obrotowego Ziemi. Planeta wirując wokół własnej osi zwraca się do Słońca raz jedną, raz drugą stroną. Na zwrócona do gwiazdy półkulę padają promienie słoneczne, w konsekwencji jest tam jasno i panuje dzień. Jego długość zależy od szerokości geograficznej i pory roku.
Z kolei pory roku są następstwem ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu.
Przy stałym nachyleniu osi obrotu, ruch obiegowy Ziemi sprawia, że warunki oświetlenia Ziemi zmieniają się w rytmie rocznym, przez co występują zmiany pór roku. To z kolei wpływa na wegetację roślin i tryb życia zwierząt.
Autor: mm/mj//kdj / Źródło: Kontakt Meteo,TVN Meteo, weatheronline.co.uk