Sezon wakacyjny tuż-tuż, a greckie plaże miejscami przypominają dzikie wysypiska śmieci. Z problemem nie radzi sobie administracja, dlatego już po raz osiemnasty do akcji ruszyli działacze ekologiczni i dziesiątki tysięcy mieszkańców nadmorskich miejscowości. Przez weekend sprzątają plaże, zapewniając tym samym nie tylko estetykę, ale też bezpieczeństwo morskim zwierzętom.
Sprzątanie wybrzeża jest sporym wyzwaniem, ponieważ długość linii brzegowej Grecji kontynentalnej i wysp greckich wynosi łącznie 16 300 km. Według prognoz tamtejsze plaże odwiedzi w tym roku 17 mln turystów. Zostawiają oni po sobie tysiące ton wszelkiego rodzaju śmieci: butelki po napojach chłodzących, puszki po piwie i konserwach, plastykowe torebki.
Połykają śmieci i giną
Obowiązkiem utrzymania plaż w czystości obciążona jest grecka administracja publiczna i samorządowa lub przedsiębiorstwa, które dzierżawią plaże. W praktyce jedni i drudzy po zakończeniu sezonu często zostawiają całe tony odpadków na plażach oraz na zapleczach barów i restauracji obsługujących turystów. Niektóre z takich miejsc czasem zmieniają się po prostu w niekontrolowane wysypiska śmieci.
- To nie tylko kwestia czystości. Fale spłukują część śmieci do morza, a ofiarami padają m.in. żółwie, które połykają plastykowe torebki, myląc je z meduzami. I oczywiście giną - mówi Ewangelos Kukiasas, przewodniczący greckiej organizacji pozarządowej SOS Morze Śródziemne. Według danych ONZ-owskiego programu ochrony środowiska (UNEP) w obrębie Morza Śródziemnego na skutek zaśmiecenia plaż ginie co roku 100 tys. ssaków morskich oraz żółwi.
Ochotników przybywa
Od 18 lat w kampanii koordynowanej przez SOS Morze Śródziemne uczestniczą tysiące greckich uczniów, studentów, działaczy samorządowych, członków stowarzyszeń ekologicznych i po prostu mieszkańców nadmorskich miejscowości. W 2006 r. liczba ochotników po raz pierwszy przekroczyła 10 tysięcy, a od tego czasu waha się między 13-22 tysiące ochotników rocznie.
Na wzór kampanii pod hasłem SOS Morze Śródziemne powstał też w Grecji inny ruch proekologiczny Sprzątajmy Grecję, który przyciągnął tysiące ochotników do udziału w ochotniczym sprzątaniu lasów, parków i okolic wielkich miast.
W Algierii też sprzątają
Zaśmiecone plaże to nie tylko greckji problem. Walczy z nim także Algieria. Tamtejsze radio również zorganizowało ekologiczną akcję sprzątania wybrzeża. Wzięło w niej udział 26 ochotników, którzy oczyszczali plaże w 14 nadmorskich prowincjach Algierii.
Autor: js/jaś / Źródło: PAP, PAP/EPA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock