- Stan Nowy Jork powinien się przyzwyczaić do zmian klimatycznych, w tym nasilenia częstotliwości tak dewastujących powodzi, jak te będące następstwem niedawnego huraganu Irene i burzy tropikalnej Lee - głosi raport ClimAID ogłoszony przez amerykańskich badaczy.
Opublikowany przez 50 naukowców z Cornell University, Columbia University i City University of New York 600-stronicowy dokument ostrzega, że należy podjąć przygotowania do czekających stan Nowy Jork ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak silniejsze upały latem, obfitsze opady śniegu zimą czy duże powodzie. Są one bowiem niebezpieczne dla środowiska, społeczności i zdrowia ludzi.
Jak wynika z raportu, zmiana klimatu już zaczyna wywierać wpływ na mieszkańców i zasoby Nowego Jorku. Rośnie m.in. zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Temperatury i opady wzrosną
Jak dotąd średnia roczna temperatura zwiększyła się w Nowym Jorku od 1970 roku o około 1,5 stopnia Celsjusza. W zimie cieplej jest o niemal 2,5 st. C. Poziom morza u wybrzeży stanu wzrósł od 1900 roku o ponad 30 cm. Choć w tym okresie statystyki nie notują dostrzegalnej różnicy w rocznej średniej opadów, to w ostatnich dekadach wystąpiły jednak bardziej intensywne deszcze i ulewy.
Opracowanie, sfinansowane przez New York State Energy Research and Development Authority, przewiduje że zajdą jeszcze bardziej znaczące zmiany klimatyczne. Wzrost średniej rocznej temperatury w stanie Nowy Jork do roku 2080 wyniesie od 2,2 do 5 st. C. Opadów, występujących głównie zimą, będzie od 5 do 15 proc. więcej.
Wzrośnie poziom wody w oceanie
Według prognoz naukowców, wzrost poziomu wody w oceanie i w rzece Hudson w latach 20-tych tego stulecia wyniesie od 2,5 do ponad 12 cm, a w latach 80-tych - od 20 cm do ponad pół metra. Jeśli weźmie się pod uwagę również przewidywane topnienie lodu na biegunach, wzrost poziomu morza w latach 80-tych ma wynieść od 90 do blisko 140 cm.
Zmniejszy się produkcja mleka
W dokumencie zapowiedziano, że skutki zmian obejmować będą m.in. spadek populacji pstrągów i łososi atlantyckich. Klimat nie będzie sprzyjał uprawie niektórych odmian jabłek, ale za to ze zmian skorzystają winnice. W opinii nowojorskich naukowców zmniejszy się także produkcja mleka.
Inwazja owadów
Rezultatem zmian klimatycznych będzie zalanie przybrzeżnych terenów podmokłych. Woda z oceanu podejdzie w górę rzeki Hudson. Z obszarów górskich Adirondack i Catskill znikną lasy świerkowo-jodłowe. Raport ClimAID przestrzega też przed inwazją owadów i innych szkodników, a także zwiększonoą ekspansją chwastów.
Zmiana klimatu uderzy w biednych
W opinii autorów badania skutki zmian klimatycznych dadzą się we znaki zwłaszcza mniejszościom oraz ludziom o niskich dochodach, którzy żyją na obszarach Nowego Jorku narażonych na powodzie. Ucierpią także osoby w podeszłym wieku i z problemami zdrowotnymi. Robotnicy rolni mogą być narażeni na niebezpieczeństwa wynikające ze wzrostu stosowania pestycydów, za pomoca których będa próbowali walczyć ze skutkami zmiany klimatu.
Autor: map//aq / Źródło: PAP