Zawdzięczamy mu wiele, a w wielu aspektach wszystko. Psuł się pięć razy, a pracuje dla nas już 22 lata. Efekty jego pracy zmieniają ludzkość i dostarczają pożywki estetom. 24 kwietnia Teleskop Kosmiczny Hubble'a obchodzi rocznicę swojej działalności na orbicie ziemskiej.
Teleskop został wyniesiony na orbitę 24 kwietnia 1990 roku przez emerytowany już prom Discovery. Urządzenie nazwano na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Powella Hublle’a. Naukowiec zasłynął w świecie z tego, że przeprowadził dowód na prawdziwość rozszerzania się Wszechświata oraz zjawiska tzw. przesunięcia ku czerwieni.
Sam teleskop stał się najważniejszym urządzeniem w historii astronomii. Dostarczył światu danych, które posłużyły jako źródło dla ponad 10 tysięcy prac naukowych.
Ale nie tylko – wiele osób zafascynowanych jest wspaniałymi fotografiami, jakie robi teleskop. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądają oddalone o setki lat świetlnych obiekty w kosmosie:
Były usterki
Teleskop Kosmiczny Hubble'a posiada główne zwierciadło o średnicy 2,4 metra i został wyniesiony na orbitę w roku 1990. Szybko okazało się, że jego optykę wykonano z błędem, przez co nie daje obrazów takich jak oczekiwano.
Naprawa optyki HST została wykonana podczas pierwszej misji serwisowej w roku 1993. Do dziś odbyło się ich już pięć - ostatnia w maju 2009 roku. Teleskop jest jedynym urządzeniem, które było naprawiane przez człowieka będąc nieustannie w przestrzeni kosmicznej.
Według najnowszych planów HST ma funkcjonować do roku 2014. W 2018 roku powinien zacząć działać jego oficjalny następca - James Webb Space Telescope (JWST).
Czego mu nie zawdzięczamy?
Teleskopowi zawdzięczamy wiele. Portal TVN Meteo na bieżąco informuje o najnowszych odkryciach, które są efektem jego pracy.
Do głównych jego zasług obok skrzętnego fotografowania dalekich zakątków wszechświata zaliczamy: dowód na istnienie planet poza Układem Słonecznym, obecność dysków protoplanetarnych w Wielkiej Mgławicy w pasie Oriona, potwierdzenie istnienia ciemnej materii oraz wiele innych szczegółów dotyczących historii kosmosu.
Autor: ar/ŁUD / Źródło: NASA