W ciągu najbliższej doby pogoda może być bardzo niebezpieczna. Silny wiatr jest w stanie łamać konary i przewracać drzewa, a także zrywać linie energetyczne. Zobacz, co należy zrobić, żeby uchronić się przed wichurą.
W Polsce będzie bardzo silnie wiało za sprawą potężnego niżu Barbara, który zmierza w stronę naszego kraju. Synoptycy ostrzegają, że miejscami, zwłaszcza na Wybrzeżu, wiatr może dochodzić nawet do 120 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe w całym kraju. W strefie brzegowej mają trzeci, najwyższy stopień.
Silny wiatr może łamać gałęzie, przewracać drzewa oraz słupy wysokiego napięcia, zrywać linie energetyczne i powodować wiele innych szkód. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, o czym należy pamiętać podczas wichury.
Zabezpieczenie
Przede wszystkim powinno się zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać zniszczone przez silne podmuchy i stanowić zagrożenie dla innych. Zanim zacznie silnie wiać należy:
- usunąć z parapetów i balkonu wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i zrzucone;
- zamknąć okna i drzwi - pozwoli to uniknąć zbicia szyb i zniszczenia różnych przedmiotów wewnątrz domu;
- zaparkować w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, reklam, szyldów i słupów, które mogą spaść na samochód i go uszkodzić;
- naładować telefon komórkowy, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli wezwać pomocy.
A co, jeśli silny wiatr nas zaskoczy?
Jak się ustrzec
W trakcie wichury najlepiej:
- nie opuszczać domu i nie wychodzić na dwór;
- jeśli jest się na zewnątrz, należy poszukać bezpiecznego schronienia;
- nie wolno zatrzymywać się pod drzewami, ponieważ silny wiatr może łamać konary lub nawet powalać całe drzewa;
- dobrze jest także wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
Reaguj
Jeżeli wichura już przeszła, a pogoda się uspokoiła, możemy natrafić na skutki niszczycielskiego wiatru. Jeśli będziemy świadkami zdarzeń, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi, powinniśmy poinformować o tym odpowiednie służby (np. policję lub straż pożarną). Należy także udzielić pomocy poszkodowanym i zrobić zdjęcia zniszczeń, by później w razie czego mogły stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
Autor: zupi / Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, TVN Meteo