Naukowcy z Wrocławskiego Centrum Badań stworzyli unikalnego krasnala. Nie można go zobaczyć gołym okiem, bo jest mniejszy od ziarnka piasku. Skrzatowi nadano już imię. Nazywa się Grafeniusz Drobnodziejek.
W mieście nad Odrą powstał najmniejszy krasnal na świecie. Można go zobaczyć tylko za pomocą odpowiedniego mikroskopu, ponieważ skrzat mierzy jedynie 20 mikrometrów. Dla porównania, ziarno piasku zazwyczaj ma wielkość od 62,5 mikrometrów do 2 milimetrów.
Dbałość o detale
Ten mikroskopowy skrzat został starannie wygrawerowany. Posiada wszystko, z czym kojarzy nam się krasnoludek. Ma czapkę, buty, charakterystyczny kubraczek, a nawet brodę. W ręku trzyma dziwny okrąg, który przedstawia strukturę grafenu (płaska forma zbudowana z atomów węgla, połączonych w sześciokąty).
Bez mikroskopu ani rusz
Przy grawerowaniu Grafeniusza, specjaliści posłużyli się specjalnym mikroskopem elektronowym z wiązką jonową, który z dużą dokładnością usuwa materiał ze struktury piasku. Sprzęt daje też możliwość obserwowania obiektów w trójwymiarze. Krasnal Grafeniusz jest popisowym dziełem tego mikroskopu.
Grafeniusz
Imię krasnala to nie przypadek. Zostało wybrane w konkursie. Każdy mógł podać własną propozycję, jak nazwać krasnoludka. Ostatecznie wyłoniono dwóch laureatów (pierwsze i drugie miejsce), a krasnal otrzymał podwójne imię: Grafeniusz Drobnodziejek. Jednak tylko osoba, która zdobyła pierwsze miejsce (autor nazwy Grafeniusz) w nagrodę dostanie ziarnko piasku z wygrawerowanym małym ludkiem.
Autor: AD/kt / Źródło: eitplus.com
Źródło zdjęcia głównego: Wrocławskie Centrum Badań EIT +