Do pięciu wzrosła liczba osób zakażonych nowym rodzajem koronawirusa (2019-nCoV) we Francji. Wcześniej w Chinach potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia u trzech obcokrajowców. Na całym świecie liczba osób, u których zdiagnozowano wirusa, zbliża się do ośmiu tysięcy. W Chinach zmarło 170 osób.
Francja w środę wieczorem potwierdziła piąty przypadek zachorowania na koronawirusa z Wuhan. To córka jednego z czterech pacjentów, u których wcześniej stwierdzono tego wirusa.
"South China Morning Post": to pierwsi obcokrajowcy w Chinach
Jak ogłosiły służby medyczne prowincji Guangdong, na południu Chin wykryto zakażenie koronawirusem u dwóch Australijczyków i Pakistańczyka.
Lokalne media podały, że komisja zdrowia prowincji Guangdong ustaliła, że wszyscy trzej zarażeni cudzoziemcy byli w mieście Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa. Pakistańczyk studiował w Wuhanie, a Australijczycy pojechali tam w celach turystycznych. Jak przekazano, wśród najnowszych wykrytych w Guangdongu przypadków zakażonych osób jest również dwóch Hongkończyków.
Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" Australijczycy i Pakistańczyk to pierwsze potwierdzone w Chinach przypadki zarażenia koronawirusem wśród obcokrajowców.
Pierwszy przypadek w Finlandii
W szpitalu w Rovaniemi, na północy Finlandii, u turystki pochodzącej z chińskiego miasta Wuhan zdiagnozowano koronawirusa. Według Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL) jest to pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Finlandii.
Chińska turystka zgłosiła się do przychodni w Ivalo w Laponii z objawami podobnymi do infekcji grypowej. Stamtąd odesłano ją do szpitala w Rovaniemi, który przesłał pobrane od niej próbki do badania w Helsinkach.
- Spodziewaliśmy się, że takie przypadki choroby turyści mogą przywieźć również do Finlandii. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w Finlandii jest nadal bardzo małe - powiedział Mika Salminen z THL.
WHO spotka się w czwartek
W środę władze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowały o przełożeniu spotkania Komitetu Doraźnego w związku z nowym koronawirusem na czwartek.
Zgodnie z informacjami Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowotnej, liczba zgonów wywołanych nowym koronawirusem (2019-nCoV) wzrosła do 170. W Chinach jest obecnie 7711 przypadków, a łącznie ponad 7800. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.
Chiny przypuszczają, że zakażonych jest ponad 9200 osób, ale te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone. Stan 1239 zakażonych wirusem określany jest jako ciężki. Według rosyjskiej agencji prasowej TASS, kwarantannę przechodzi w Chinach około 60 tysięcy ludzi.
Poza Chinami na świecie potwierdzono 110 przypadków zakażenia koronawirusem: Tajlandia -14, Japonia - 11, Hongkong, Singapur - po 10, Tajwan - 8, Makau, Australia, Malezja - po 7, Korea Południowa - 6, USA, Francja - po 5, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Wietnam - po 4, Kanada - 2, Nepal, Kambodża, Finlandia, Sri Lanka, Filipiny i Indie - po 1.
Obywatele Ukrainy będą ewakuowani z Chin
Dwoma lotami zostaną ewakuowani w najbliższym czasie obywatele Ukrainy z Chin w związku z epidemią koronawirusa - poinformowały w środę linie lotnicze Ukrainian International Airlines (UIA). Samoloty wylecą z chińskiego miasta Sanya w czwartek i w najbliższy poniedziałek. Informację tę podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na biuro prasowe UIA. Wcześniej o ewakuacji swoich turystów z Chin poinformowała ukraińska firma turystyczna JoinUP! Jej samoloty wylecą z wyspy Hajnan na Ukrainę w środę i w sobotę.
W środę ukraińskie MSZ i resort zdrowia zwróciły się do obywateli z apelem o śledzenie informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zweryfikowanie swoich planów podróży zagranicznych w miejsca, gdzie on występuje.
"W związku z tym, że obserwowane jest rozprzestrzenianie się wirusa w innych krajach świata, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaleca obywatelom, planującym podróże zagraniczne, śledzenie informacji na ten temat ze strony oficjalnych organów władzy państw, do których planowane są podróże" - podał resort.
We wtorek pełniący obowiązki dyrektora generalnego Centrum Zdrowia Społecznego w Kijowie Ihor Kuzin poinformował, że nie potwierdzono czterech podejrzeń o zarażenie koronawirusem.
British Airways zawiesza loty do i z Chin
Na stronie internetowej linii lotniczych British Airways nie są dostępne w styczniu i lutym żadne połączenia bezpośrednie do Chin. - Przepraszamy za niedogodności, ale bezpieczeństwo naszych klientów i załogi jest zawsze naszym priorytetem - poinformowano w oświadczeniu przesłanym w środę.
Koronawirus w Niemczech i Francji
Przypadki koronawirusa odnotowano w dwóch europejskich krajach. W Niemczech potwierdzono cztery przypadki zakażenia. We wtorek wieczorem Bawarskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych przypadkach w kraju związkowym Bawaria. Pierwszy odnotowano wieczorem w poniedziałek.
Wszystkie cztery osoby są pracownikami tej samej firmy. Pierwszym przypadkiem był 33-letni mężczyzna z okolic miasta Landsberg am Lech, który 21 stycznia zaraził się podczas szkolenia z koleżanką z Szanghaju - poinformowało Bawarskie Ministerstwo Zdrowia. Trzech pozostałych pacjentów było monitorowanych w izolatce w klinice w Monachium.
- W sumie około 40 pracowników firmy zostało zidentyfikowanych jako potencjalnie bliskie kontakty. Na wszelki wypadek w środę mają zostać przeprowadzone badania - przekazała w oświadczeniu Melanie Huml, minister zdrowia Bawarii.
We wtorek o czwartym potwierdzonym przypadku koronawirusa poinformowały też francuskie władze. Czwarty zakażony to około 80-letni chiński turysta, który został hospitalizowany w Paryżu.
- Jego stan jest poważny - powiedział Jerome Salomon, szef francuskiego Ministerstwa Zdrowia.
Ewakuacje
Na jednym z lotnisk w Tokio w środę rano wylądował samolot z 206 pasażerami z Wuhanu. Samolotem przybyli Japończycy, spośród których większość mieszkała przy targu ryb i owoców morza w Wuhanie, skąd ma pochodzić źródło koronawirusa. Kraj zapowiedział wysłanie kolejnych samolotów w najbliższych godzinach.
We wtorek swoich obywateli z Wuhanu zabrał amerykański samolot. Zatrzymał się w mieście Anchorage na Alasce, gdzie uzupełniono zapas paliwa i przebadano wszystkich 201 pasażerów. Przed godziną 18 polskiego czasu samolot dotarł do Kalifornii.
Australia również zamierza ewakuować swoich obywateli. Jak poinformował premier kraju Scott Morrison, władze chcą, aby Australijczycy powracający z Wuhanu byli izolowani na Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim, gdzie przejdą obowiązkową kwarantannę.
Na ewakuację oczekują też Brytyjczycy. Telewizja BBC podała, że część obywateli Wielkiej Brytanii znajdujących się w prowincji Hubei, gdzie położone jest miasto Wuhan, skarży się, ich zdaniem, na zbyt wolne działania brytyjskich władz na rzecz ich ewakuacji.
Samoloty do Chin w celu przeprowadzenia ewakuacji swoich obywateli wyślą też między innymi Francja, Korea Południowa czy Mongolia.
Międzynarodowa współpraca
Chińskie władze wyraziły zgodę, aby Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) wysłała jak najszybciej zespół międzynarodowych ekspertów w celu lepszego zbadania nowego koronawirusa - podała we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych.
- Rozmowy koncentrowały się na dalszej współpracy w zakresie środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan, środkach ochrony zdrowia publicznego w innych miastach i prowincjach, prowadzeniu dalszych badań nad nasileniem się występowania wirusa i zdolnością jego przenoszenia się, dalszej wymianie danych oraz na dzieleniu się przez Chiny materiałem biologicznym z WHO - podała Światowa Organizacja Zdrowia. Podkreśliła w oświadczeniu, że takie wspólne działania mogą przyczynić się do opracowania szczepionek i lepszych metod leczenia.
Po dwudniowej wizycie w Chinach dyrektora generalnego WHO - Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz ministrami zdrowia i spraw zagranicznych, stwierdzono, że należy lepiej zrozumieć zdolności wirusa do rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka.
Dyrektor WHO w krótkim czasie może ponownie zebrać Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych w razie potrzeby ogłoszenia stanu "światowego pogotowia".
Stany Zjednoczone rozważają podjęcie nowych kroków mających na celu przeciwdziałanie roznoszenia się koronawirusa - powiedział we wtorek Alex Azar, amerykański sekretarz Departamentu Zdrowia. Pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa stwierdził, że ryzyko jego rozprzestrzeniania się nie jest do końca jasne. Do tej pory nie odnotowano w Stanach Zjednoczonych przypadku przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka.
Hongkong ogranicza ruch lądowy i lotniczy
Władze Hongkongu ogłosiły we wtorek decyzję o ograniczeniu ruchu pasażerskiego przez granicę z Chinami kontynentalnymi, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od czwartku nieczynne będą wszystkie połączenia kolejowe pomiędzy Hongkongiem a miastami po drugiej stronie granicy. Przejścia graniczne w Sha Tau Kok i Man Kam To będą zamknięte dla ruchu pasażerskiego, choć będą mogły przez nie przejeżdżać ciężarówki z towarem - przekazała szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam.
Wstrzymane będą również niektóre przepływające przez granicę promy, a liczba połączeń lotniczych do miast w Chinach kontynentalnych zostanie stopniowo zmniejszona z okołu 480 do ok. 240 tygodniowo. Otwarte pozostaną między innymi przejścia graniczne w Lowu i Lok Ma Chau, ale liczba przejeżdżających przez nie autobusów zostanie zredukowana.
Lam ogłosiła również, że władze Chin kontynentalnych zgodziły się zawiesić program umożliwiający turystom z kontynentu indywidualne podróże do Hongkongu. W praktyce oznacza to, że do regionu nie będą przyjeżdżać chińscy turyści, ponieważ sprzedaż wycieczek zorganizowanych została już wcześniej wstrzymana w ramach walki z wirusem - zaznacza hongkońska stacja RTHK.
- Wciąż wpuszczane będą jednak osoby podróżujące w celach biznesowych lub w celu spotkania się z rodziną, a także z innych uprawnionych lub humanitarnych powodów - powiedziała Lam.
Autor: ps,anw,dd/aw / Źródło: PAP, Reuters, CNN