Leśnicy mówą o sierpniowym spowolnieniu przyrody. Zaczęły się pierwsze odloty ptaków i zbieranie plonów.
Sierpień to miesiąc odpoczynku dla przyrody. Po wydaniu plonów (z pól zbierane jest zboże, z drzew i krzewów owoce) panuje chwilowy zastój. W fenologii, czyli nauce badającej zależności między fauną, florą a warunkami klimatycznymi, sierpień nazywany jest późnym latem.
Czas dojrzałości
W lasach kwitnie już niewiele roślin - zauważają leśnicy. Miejscami da się jeszcze spotkać owocujące borówki czernice, a na leśnych polanach dojrzewają jeżyny. Pojawiają się owoce dzikiego bzu i czeremchy, czerwienieje jarzębina i kalina, a na pierwszy plan wysuwa się wrzos.
Pod koniec miesiąca, kiedy skończy się fala upałów i pojawią pierwsze deszczowe noce, w powietrzu da się wyczuć zapach grzybów, zwiastujący jesień.
Pożegnanie ptaków
Zaczynają migrować ptaki. Odlatują wilgi, kukułki oraz liczne gatunki wodne i błotne. Jaskółki na drutach instalacji elektrycznych odbywają sejmiki, podczas których naradzają się przed odlotem na południe w końcu miesiąca. Natomiast młode bociany zaczynają się usamodzielniać. Podobnie jak jaskółki zbierają się w stada, szykując przed długą podróżą do Afryki.
W puszczy chruszczy
Leśnicy z Puszczy Białowieskiej Knyszyńskieji Boreckiej informują, że żubry zaczęły "chruszczenie". To odgłosy wabiące samice. Zaczęły się żubrze gody.
Autor: mar/mk / Źródło: lasy.gov.pl