W marcu jak w garncu - mówi często powtarzane przysłowie. Nie wzięło się znikąd. Trzeci miesiąc roku charakteryzuje się dużą zmiennością pogody.
1 marca to początek meteorologicznej wiosny. Pogoda jest zazwyczaj bardzo zróżnicowana i kapryśna.
To okres przejściowy pomiędzy zimą i wiosną. Jak przypomina Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo, w marcu w Polsce zdarzał się i ekstremalny mróz, i wyjątkowo wysokie, niemal letnie temperatury.
W tym roku w prognozach póki co nie widać aż tak ekstremalnych pogodowych scenariuszy, ale musimy być gotowi na zmienną aurę.
Po chwilowym, lekkim ochłodzeniu już w weekend słupki termometrów pójdą w górę, by w niedzielę pokazać nawet 18 stopni. Kilka dni później, w okolicach 10 marca, czeka nas kolejna zmiana. Do Polski znów napłynie zimne powietrze, temperatura spadnie do kilku stopni powyżej zera, może także poprószyć śnieg.
Marzec marcowi nierówny
Obecne ocieplenie zawdzięczamy ośrodkom niskiego ciśnienia znad Skandynawii, które szerokim strumieniem kierują do nas powietrze z południa i zachodu Europy. W środę 1 marca temperatura wynosi od 6 do 10 st. C.
W zeszłym roku pogoda w marcu była nieco inna. Wówczas kształtował ją wyż, który kierował do nas chłodniejsze powietrze ze wschodu Europy. Termometry 1 marca 2016 pokazały od -7 do 6 stopni Celsjusza. Ogólnie w marcu 2016 roku temperatura wahała się od około -8 do 17 stopni.
Rok wcześniej, w 2015, termometry w marcu pokazały od -7 do nawet 19 st. C. W 2014 było to odpowiednio od -7 do nawet 20 stopni.
Wyjątkowo zimny był z kolei marzec 2013 roku. Minimalna zanotowana temperatura oscylowała w okolicy -18 stopni, a maksymalna - 12 stopni powyżej zera.
Zobacz prognozę na 16 dni Tomasza Wasilewskiego:
Autor: AP/ja / Źródło: TVN Meteo, wetteronline.de, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN Meteo