Tegoroczne lato charakteryzuje się słonecznymi dniami i długotrwałymi upałami, co spowodowało obniżenie poziomu niemieckich rzek o 30 do 60 cm. Gdy takie susze zdarzały się wiele lat temu, wiązały się z klęskami głodu, o czym przypominają widoczne teraz kamienie "głodowe".
Jak podał w poniedziałek niemiecki serwis pogodowy (DWD), upał i brak opadów wywołał poważne susze w niektórych częściach Niemiec. W południowej Hesji, części północnej Bawarii, Saksonii, aż do południowej Brandenburgii gleba tak sucha jest po raz pierwszy od 50 lat.
Ten fakt ma szczególny wpływ na sektor rolniczy. Wiele upraw zostało zniszczonych, a rolnicy robią wszystko, co w ich mocy, by nawodnić wyschnięte pola i uratować choć część roślin.
Z suszy wynika także duże zagrożenie pożarowe, szczególnie we wschodnich Niemczech. Do monitorowania sytuacji w lasach straż pożarna wykorzystuje drony i helikoptery.
Rekordowo niski poziom na Łabie
Rzeka Łaba, która zwykle zwraca na siebie uwagę bardzo wysokim poziomem wody i okresowymi powodziami, teraz pobiła inny rekord: z powodu suszy poziom wody jest niższy niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego powodu wstrzymana została żegluga, a stary cmentarz i most, które znajdują się zwykle pod powierzchnią jeziora Eder, są teraz na widoku.
Potrzebny deszcz
- Aby zrekompensować deficyt opadów z ostatnich miesięcy potrzebne byłyby kilkudniowe opady w ilości od 5 do 10 l/mkw. deszczu - powiedział Udo Busch z DWD.
Niemiecki Serwis Pogodowy wydał wprawdzie oficjalne ostrzeżenie przed nawałnicami dla niektórych regionów Niemiec, ale to nie rozwiąże problemu. Woda z ulew - spada jej wtedy zwykle ponad 10 l na metr kwadratowy w bardzo krótkim czasie - wyparowuje w ciągu trzech do czterech dni.
Kamienie "głodowe"
W przeszłości susza taka, jak ta teraz w Niemczech, była okresem wielkiej niedoli, kiedy poważnym uszkodzeniom ulegały rośliny uprawne, powodując klęskę głodu. Takie wydarzenia upamiętniano na kamieniach, które ukazywały się podczas ubytku wody. Dlatego kamienie "głodowe" widoczne są tylko przy bardzo niskim poziomie wody w korycie rzeki lub na jej brzegach.
Informacje na temat tych kamieni są zawarte w dokumentach historycznych od 1904 roku. Na wielu z nich widnieją napisy upamiętniające okresy największego głodu wywołanego suszą. Głębokość wody w tych miejscach wynosi nie więcej niż 10 cm.
Autor: ab/kka / Źródło: focus.de, worms.de, ENEX
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA