W Europie panują upały. Czwartek to kolejny rekordowy pod względem temperatury dzień. Tak było we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech.
Do Europy dotarła porcja gorącego powietrza znad Sahary i rozlała się po europejskich krajach. W Paryżu odnotowano najwyższą temperaturę od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych. Jak podała państwowa służba meteorologiczna Meteo France, około godziny 16.30 termometry na stacji meteorologicznej Paris-Montsouris pokazały 42,6 stopnia Celsjusza. Tym samym pobity został rekord z 28 lipca 1947 roku, kiedy na tej samej stacji odnotowano 40,4 st. C.
W czwartek w najcieplejszym momencie dnia na obszarze aglomeracji paryskiej temperatura wynosiła od 40 do 42 st. C. Jak zauważają meteorolodzy, to odpowiada średniej maksymalnej temperaturze w Bagdadzie w Iraku w lipcu.
Kolejne rekordy w Niemczech
Upalnie jest też w Niemczech. W środę Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) poinformowała o pobiciu historycznego rekordu temperatury 40,5 st. C w miejscowości Geilenkirchen. Nie minęła doba, a wartość ta została pobita. W czwartek po południu DWD podało na Twitterze, że w miejscowości Lingen na północy kraju termometry pokazały 41,5 st. C. Dwie godziny później i ten rekord nie wytrzymał presji. W Lingen odnotowano 42,6 st. C. To najwyższa temperatura od rozpoczęcia pomiarów w Niemczech w 1881 roku.
- Nie dam sobie ręki uciąć, że pozostaniemy przy tej wartości - zastrzegł rzecznik DWD Andreas Friedrich, mając na myśli temperaturę z Lingen. DWD podkreśla również, że są to wstępne dane.
W czwartek wieczorem DWD przekazało na Twitterze, że na 25 stacjach odnotowano temperaturę równą lub przekraczającą 40 st. C.
Władze i służby ratownicze w Niemczech apelują o zachowanie ostrożności w najbliższych dniach, w tym o nawadnianie organizmu, unikanie wychodzenia z domu i przebywania na słońcu.
Vorläufiger Hohepunkt: 42,6°C in Lingen - Vorbehaltlich abschließender Überprüfung! @DWD_presse wird weiterhin informieren.
— DWD (@DWD_presse) July 25, 2019
Gorąco też w Holandii
Rekord padł też w Holandii. Królewski Niderlandzki Instytut Meteorologii (KNMI) poinformował na Twitterze, że na terenie gminy Gilze en Rijen na południu kraju o godzinie 14.54 termometry pokazały 40,4 st. C. Wcześniej służby informowały o temperaturze 41,7 st. C, ale zaraz potem dodały, że ten pomiar nie był dokładny.
Tym samym pobity został rekord ze środy, kiedy temperatura wyniosła 39,3 st. C.
Poprzednia maksymalna wartość temperatury dla tego kraju wyniosła 38,6 w lecie 1944 roku.
Taka pogoda może być groźna dla zdrowia. Jak podaje portal RTL Nieuws, niedaleko miasta Leusden w prowincji Utrecht na obozie kempingowym przebywało od 20 do 30 dzieci, które z powodu upału poczuły się źle. 15 z nich zabrano do Uniwersytetu Medycznego w Utrechcie, a jedno dziecko do szpitala w Amersfoort.
Belgia też z kolejnym rekordem
W Belgii temperaturę 40,7 stopni Celsjusza zmierzono w czwartek po południu w Beitem na północnym wschodzie kraju, co jest historycznym rekordem ciepła - poinformował Królewski Instytut Meteorologiczny (IRM). Informację podał na Twitterze David Dehenauw z IRM.
W środę w Liege na termometrach było 40,2 st. C.
Beitem 40,7 : nouveau record national provisoire
— David Dehenauw (@DDehenauw) 25 lipca 2019
Najgorętszy lipiec w Wielkiej Brytanii
Czwartek okazał się też najgorętszym lipcowym dniem w 2019 roku. Jak podało Met Office, do godziny 16 maksymalną temperaturę w kraju odnotowano w okolicach Uniwersytetu w Cambridge 38,1 st. C.
Poprzedni rekord Wielkiej Brytanii dla lipca wynosił 36,7 st. C. Absolutny rekord dla Wielkiej Brytanii wynosi 38,5 st. C i na razie pogoda nie dała rady go pobić.
Z powodu tak wysokiej temperatury miejscami występowały utrudnienia w ruchu pociągów. Niektóre musiały zwolnić, by zapobiec wyginaniu się torów. Służby ostrzegają osoby narażone na działanie upałów, by dbały o swoje zdrowie.
38.1 °C has been recorded at Cambridge; this is only the second time temperatures over 100 Fahrenheit have been recorded in the UK #heatwave #HottestUKJulyDay #HottestDayOfTheYear so far pic.twitter.com/JXlwKfMSE6
— Met Office (@metoffice) 25 lipca 2019
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, PAP, DWD, KNMI, ENEX, RTL Nieuws