Zagadka zmian klimatu kryje się pod powierzchnią wody - donoszą naukowcy, którzy zauważyli, że w ciągu ostatnich 15 lat trend wzrostu temperatury powierzchni oceanów uległ spowolnieniu. - To jednak nie oznacza, że globalne ocieplenie ustępuje - zaznaczają.
Niektóre satelity wyposażone są w specjalne instrumenty pomiarowe, dzięki którym możliwa jest ocena temperatury powierzchni mórz i oceanów. Według ekspertów tego typu pomiary są istotnym elementem współczesnej nauki. Pozwalają one skuteczniej prognozować pogodę na Ziemi. Dostarczają również danych o zmianach klimatu.
Temperatura wzrasta od lat 70.
Z jednej z analiz temperatury powierzchni oceanu wynika, że temperatura ta wzrasta od lat 70. ubiegłego wieku - czyli od czasu, od kiedy zanotowano intensywne ocieplenie klimatu. Naukowcy zauważyli jednak, że tendencja wzrostu temperatury powierzchni oceanów w ciągu ostatnich 15 lat znacznie spowolniła.
Globalne ocieplenie nadal postępuje
Eksperci zaznaczają przy tym, że spowolnienie tendencji wzrostu temperatury powierzchni oceanów nie oznacza, że globalne ocieplenie ustępuje.
- Nadal odnotowywany jest duży wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Cały czas wzrasta poziom światowego oceanu. Zauważalne jest również topnienie pokrywy lodowej Arktyki - zaznaczają naukowcy. Według nich wszystkie te zjawiska wskazują na to, że klimat naszej planety cały czas się zmienia.
Winne magazynowania ciepła w oceanie
Co więc jest przyczyną spowolnionej tendencji wzrostu temperatury powierzchni wszechoceanu?
Wielu badaczy spekuluje, że jedną z przyczyn "plateau" w wykresie temperatury są zmiany zachodzące podczas wymiany wody oceanicznej, czyli wtedy, kiedy ciepła warstwa powierzchniowa miesza się z chłodną wodą pochodzącą z głębin mórz i oceanów.
- To efekt sposobu magazynowania ciepła przez oceany - dodają. Na tej podstawie specjaliści wysuwają wniosek, że "ocieplenie ukryte jest pod powierzchnią oceanu".
- Ale cieplejsza woda wiecznie nie będzie znajdować się pod powierzchnią - zaznaczają naukowcy. Dodają przy tym, że w przyszłości może ona ponownie się wynurzyć i "podgrzać" powierzchnię oceanu. Według specjalistów, cieplejsza warstwa wody wywiera ogromny wpływ na klimat. Może bowiem wpłynąć na różne wskaźniki klimatyczne, np. na poziom morza.
Temperatura powierzchni oceanów była jednym z problemów, który został poruszony na konferencji zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Autor: kt/ja / Źródło: www.esa.int