Tysiące lat temu było Mega Czad, teraz jest tylko Czad

[object Object]
NASA przeanalizowała zdjęcia jeziora Czadearthobservatory.nasa.gov/Google Maps
wideo 2/15

Było większe od obecnie największego jeziora na Ziemi i rozciągało się na powierzchni ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dziś jezioro Czad - bo o nim mowa - jest o wiele mniejsze. O świetności potężnego akwenu przypominają nam zdjęcia satelitarne, na których widać starożytne linie brzegowe.

Około siedmiu tysięcy lat temu na północno-środkowym obszarze Afryki rozciągało się rozległe jezioro Mega Czad.

W swoim szczytowym momencie zajmowało powierzchnię ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych i miało nawet 180 metrów głębokości. Czyniło je to jeziorem większym od Morza Kaspijskiego, obecnie największego jeziora na Ziemi, znajdującego się po części w Azji i Europie.

W tamtym okresie warunki klimatyczne na Saharze były łaskawsze niż obecnie. Sama pustynia była znacznie mniejsza.

Jezioro zmienne jest

Obecnie jezioro jest o wiele mniejsze, a jego rozmiar zmienia się sezonowo. Swój szczyt osiąga pod koniec października lub na początku listopada, a następnie zmniejsza się o ponad połowę pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Kiedy jest mniejsze, pojawiają się na nim wyspy, które mogą łączyć się w większe obszary lądowe. W okresach, kiedy jezioro ma większą powierzchnię, można je podzielić na dwa baseny oddzielone niskim grzbietem, który powstał podczas suszy na początku XX wieku. Jezioro w najgłębszym miejscu ma maksymalnie 11 metrów.

W 1870 roku jezioro miało powierzchnię około 28 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęło się zmniejszać, ale w latach dwudziestych XX wieku znowu "urosło". W połowie lat 80. i na początku XXI zajmowało obszar nie przekraczający 3900 kilometrów kwadratowych.

Na obszarach wokół jeziora wciąż można dostrzec jego brzegi jeszcze z czasów świetności. Widać je w odległości setek kilometrów od obecnych granic akwenu.

Na poniższym zdjęciu powierzchnia obecnie zajmowana przez jezioro to Lake Chad, natomiast obszar sprzed siedmiu tysięcy lat - Lake Mega Chad.

Powierzchnia jeziora Czad dziś i sprzed siedmiu tysięcy lat (NASA Earth Observatory/Joshua Stevens)NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

Dawne brzegi jeziora pokazują zdjęcia wykonane przez NASA z wykorzystaniem danych topograficznych Shuttle Radar Topography Mission - międzynarodowej misji agencji kosmicznych Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch. Obszary położone niżej są ciemniejsze.

Na poniższym zdjęciu widać natomiast piaszczystą kosę (sand spit) i grzbiet plaży (beach ridge), które powstały wzdłuż północno-wschodnich brzegów jeziora Mega Czad.

Pozostałości jeziora Mega Czad (NASA Earth Observatory/Joshua Stevens)NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

Fauna i flora jeziora

Jezioro położone jest w Kotlinie Czadu, na pograniczu Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu. Dorzecze jeziora znajduje się w Sahelu, czyli obszarze wzdłuż południowych obrzeży Sahary.

Dawniej brzegi jeziora porastały gęste lasy, które z biegiem czasu uległy przerzedzeniu. Teraz królują tam gatunki lepiej przystosowane do niskiej wilgotności - między innymi baobab czy akacja.

Podróżni, którzy odwiedzali w średniowieczu królestwo Karen, leżące w regionie jeziora, opisywali obfitość dzikiej przyrody. Obecnie znacznie zmniejszyła się tam różnorodność biologiczna - przez polowania i dużą liczbę zwierząt gospodarskich. Na obszarach hodowli nie znajdzie się już dużych mięsożerców - lwów i lampartów. Dużo mniej jest też nosorożców i hipopotamów.

Jezioro jest jednak świetnym miejscem dla ornitologów. Zobaczyć mogą tam ptaki lądowe - sekretarze, dropiaki nubijskie i dzioborogi kafryjskie oraz ptaki wodne i przybrzeżne, z których słynie ten region - cyranki zwyczajne, płaskonosy, drzewice dwubarwne i wiele innych gatunków.

Żyją tam również krokodyle nilowe, pytony skalne i kobry plujące.

Autor: ps/aw / Źródło: NASA Earh Observatory, SAGE Publications, BBC, Encyklopedia Britannica

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

Pozostałe wiadomości

Nadchodzący czas w pogodzie zapowiada się dynamicznie. Temperatura mocno spadnie, miejscami w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni. Aurę w naszym kraju będzie kształtował deszczowy niż.

Załamanie pogody. Deszczowy niż nie odpuści przez kilka dni

Załamanie pogody. Deszczowy niż nie odpuści przez kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mają dość obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. Czwartek 15.05 przyniesie opady deszczu w całym kraju. Miejscami niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Powieje porywisty wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 15.05. Dzień przyniesie opady, nawet krupy śnieżnej

Pogoda na dziś - czwartek, 15.05. Dzień przyniesie opady, nawet krupy śnieżnej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od czwartku pogoda w Polsce drastycznie się zmieni, a z szaf ponownie będziemy musieli wyciągnąć ciepłe kurtki - ostrzegają synoptycy. Za sprawą napływu arktycznych mas powietrza z północy aura w najbliższych dniach będzie przypominać zimną, pochmurną i deszczową jesień. O szczegółach opowiadał synoptyk i prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA poinformowała o opracowaniu nowego modelu zewnętrznej warstwy planety Wenus. Okazuje się, że jej skorupa może być cieńsza niż wcześniej sądzono. Poprawność nowej metody będzie można sprawdzić za kilka lat, kiedy do planety dotrą sondy kosmiczne, związane z planowanymi misjami.

Niespodzianka na Wenus

Niespodzianka na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times