Zespół brytyjskich naukowców, badając szczury laboratoryjne, doszedł do wniosku, że wypijanie trzech kieliszków szampana dziennie, może poprawiać pamięć.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Reading ustalili, że trzy kieliszki szampana dziennie zmniejszają ryzyko zapadnięcia na demencję czy na rozwój Alzheimera. Za dobroczynny wpływ tego trunku odpowiedzialny jest komponent, jaki naukowcy znaleźli w winogronach ze szczepów pinot noir i pinot meunier - kwas fenolowy.
Stopniowe pogorszenie
- Demencja zazwyczaj zaczyna się rozwijać w wieku około lat 40 i stopniowo postępuje, na ogół do 80-tki - zauważył Jeremy Spencer, profesor biochemii na Uniwersytecie w Reading. - Warto więc dość wcześnie zacząć prewencyjnie pić szampana i korzystać z dobroczynnego wpływu, jaki obecny w płynie kwas fenolowy wykazuje - dodał.
Zespół, który to ustalił, zasłynął w 2009 roku poradą, aby w trosce o własne serce pić kakao i czerwone wino, ponieważ obecne tam przeciwutleniacze, czyli polifenole, zapobiegające nadmiernemu uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki.
Bąbelki w karmie
Zanim jednak zaczniecie ochoczo pić szampana celem zachowania dobrej pamięci, pamiętajcie, że naukowcy w badaniach wykorzystali szczury laboratoryjne. Gryzonie były karmione paszą rozmiękczoną w alkoholu przez sześć tygodni.
Badacze zaobserwowali, że szampan znacznie pobudzał pamięć przestrzenną gryzoni. Zwierzęta po kamieniu były wpuszczane do labiryntu, w którym miały znaleźć smakołyk. Po pięciu minutach naukowcy kazali im powtórzyć zadanie, aby sprawdzić, czy szczury zapamiętały to, gdzie znalazły jedzenie poprzednim razem.
Sześć tygodni czyli trzy lata
Ustalono, że szczury, w pokarmie których szampana nie było, pamiętały gdzie poprzednio znajdował się smakołyk tylko w 50 proc. przypadków. Z kolei gryzonie karmione pokarmem wzbogaconym szampanem odnajdowały je w 70 proc. przypadków.
- Obok tych wyników nie sposób przejść obojętnie, są dramatycznie dobitne - nie krył entuzjazmu prof. Spencer. - U szczurów, które karmiono paszą z szampanem, aktywność ważnych białek determinujących obszar odpowiedzialny za pamięć wzrósł o 200 proc. - wyjaśniał. Poprawa u gryzoni nastąpiła na przestrzeni zaledwie sześć tygodni.
- Przypuszczam, że u człowieka podobne efekty zaobserwowano by po około trzech latach popijania szampana - dodał. - Wyniki wskazują jednoznacznie, że kontrolowana, umiarkowana konsumpcja szampana ma ogromny potencjał zdrowotny i korzystnie działa na funkcje poznawcze, w tym na pamięć - podkreślił.
Szampańska emerytura
Badacz nie kryje nadziei na kontynuację badań. W kolejnym etapie laboratoryjne szczury miałyby zostać zastąpione około 60 emerytami. Mieliby oni przez trzy lata pić szampana w określonej przez naukowców ilości celem sprawdzenia, czy skutkiem ubocznym nie byłaby właśnie poprawa pamięci.
- To interesujące badanie, zwłaszcza dla osób smak szampana lubiących. Ale wstrzymałbym się z entuzjazmem co do wstępnych ustaleń, ponieważ konieczna jest dalsza wnikliwa analiza, więcej badań i znacznie więcej danych na ten temat - podkreślił rzecznik fundacji Alzheimer Society.
A tymczasem my przypominamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się kaca, nieodłącznego towarzysza każdego poranka wieczorze, podczas którego często sięgaliśmy po alkohol.
Autor: stella/map / Źródło: telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock