Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowiatvn24
wideo 2/7

Nawet podczas zwykłego spaceru czy pikniku można natknąć się na trujące rośliny. O tym, że niektóre z nich mogą zaszkodzić, wiele osób nawet nie wie. Zobacz, na które rośliny należy szczególnie uważać.

W Polsce występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, a nawet powodować śmierć.Wymioty, ślinienie się, skurcze, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy – to tylko niektóre objawy zatrucia roślinami.Istnieje wiele rodzajów roślin i kwiatów, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych.

W Polsce w ostatnich latach głośno jest o barszczu Sosnowskiego – roślinie bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią skutkuje oparzeniami skóry, nawet trzeciego stopnia. W skrajnych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego. Ale to nie jedyna niebezpieczna roślina, jaką możemy spotkać na łące, w parku, w lesie czy we własnym ogrodzie.

Rośliny trujące

Na liście najbardziej trujących roślin są pospolite chwasty, polne kwiaty i krzewy ozdobne. Oto niebezpieczna dwunastka:

Szczwół plamisty (psia pietruszka, szaleń plamisty)

Występuje na terenie niemal całej Polski. Ma zielone, potrójnie pierzaste liście, małe, białe kwiaty. Dorasta do 0,5-2,5 metra wysokości. Roślinę tę najczęściej można spotkać nad wodą, przy skraju drogi, w zaroślach.

Szczwół plamisty jest bardzo silnie trujący. Truciznę przyswaja się przez błony śluzowe. Objawy są bardzo poważne: pieczenie w ustach i gardle, narastający paraliż, utrata czucia i zimno. Najczęstszą przyczyną śmierci jest paraliż oddechowy.

Psianka czarna

Roślina ta dorasta zwykle maksymalnie do 60 centymetrów. Ma proste, rozgałęzione łodygi. Wyrastają z niej białe, gwiazdkowate kwiaty. Zobaczyć można na niej czarne, zielonkawożółte lub czerwone jagody wielkości grochu. Psiankę czarną najczęściej spotkać można na przydrożach, pastwiskach, polach i żwirowiskach. W Polsce jest pospolita.

Substancje w niej zawarte działają toksycznie, ale rzadko śmiertelnie. Po spożyciu zielonych części rośliny pojawić się mogą wymioty, ślinienie się, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu i śmierci.Szalej jadowityW Polsce występuje wszędzie poza wyższymi obszarami górskimi. Najczęściej rośnie w starorzeczach, rowach, bagnach i sadzawkach. Osiąga wysokość do półtora metra. Ma białe, drobne kwiaty.Bardzo trująca jest cała roślina. Już pół godziny po spożyciu pojawiają się pierwsze objawy: pieczenie w ustach i gardle, mdłości, wymioty, skurcze, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć jest skutkiem paraliżu oddechowego.

Trujące rośliny - szalej jadowityShutterstock

Rozchodnik ostry

Rośnie na terenie niemal całego kraju, rzadszy jest na pogórzu Sudetów i Karpat. Rozchodnika zobaczyć można na skałach, nasypach kolejowych, murach, przydrożach i łąkach. Ma jajowate, obłe liście i gwieździste, żółte kwiaty. Owocem rozchodnika jest mieszek.

Trująca jest cała roślina. Po spożyciu pojawiają się wymioty, ślinotok i podrażnienie jamy ustnej. Następują skurcze, otępienie, paraliż i zatrzymanie oddechu.

Mak polny

Maki są w Polsce mocno rozpowszechnione. Zobaczyć je można przy drogach, na nasypach kolejowych, polach, łąkach i w wielu innych miejscach. Mają podłużne, zielone liście i miseczkowate, ciemnoczerwone kwiaty.

Cały mak jest trujący, w szczególności jego sok mleczny. Zatrucie objawia się wymiotami i bólem brzucha. Możliwe są również drgawki i utrata przytomności.

Firletka poszarpana

W Polsce rośnie pospolicie. Firletkę najczęściej widać na łąkach i torfowiskach. Dorasta do 30-100 cm. Charakteryzuje się wzniesioną łodygą i różowych kwiatach.

Spożycie dużej dawki tej rośliny może podrażnić błonę śluzową żołądka.

Lulek czarny

Jest pospolitym chwastem, którego znaleźć można na skrajach dróg czy rumowiskach. Pędy dorastają do 0,4-0,6 metra. Ma matowe, zielone liście i brudnożółte kwiaty z fioletowymi żyłkami.

Lulek czarny jest rośliną silnie trującą – szczególnie jego korzenie i nasiona. Po spożyciu pojawia się pobudzenie, zaburzenie świadomości, silne zaczerwienienie skóry, uczucie suchości w ustach, mdłości, wymioty. Kolejne objawy to silne pragnienie, rozszerzenie źrenic i paraliż układu oddechowego, a w efekcie śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda

Rośnie głównie w południowej części kraju. Ma niebieskozielone liście i dzwonkowate, brązowofioletowe kwiaty. Owocami są czarne, błyszczące jagody. Przez wygląd owoców może być pomylona z jagodą czarną lub borówką.

Cała roślina jest silnie trująca. Objawy zatrucia pojawiają się już po 15 minutach od spożycia. Są to: zaczerwienienie twarzy, wysychanie śluzówek, przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, napady szału i śmierć przez paraliż oddechowy.

Co ciekawe, to właśnie z tej rośliny pozyskiwana jest atropina, którą wykorzystuje się w okulistyce.

Trujące rośliny - wilcza jagodaShutterstock

Bylica piołun

Rośnie najczęściej w miejscach, gdzie jest sucho i słonecznie. Ma proste łodygi i drobne, żółte kwiaty. Dorasta do 125 cm.

Objawami zatrucia są napady drgawek padaczkowych. Przy spożyciu wysokiej dawki – paraliż. Skutkiem spożycia może być również poronienie. Olejek piołunowy ma działanie neurotoksyczne.

Tatarak zwyczajny

W Polsce można się na niego natknąć niemal w całym kraju. Rośnie na brzegach zbiorników wodnych. Ma długie, szablaste liście o długości dochodzącej do dwóch metrów.

Objawami zatrucia olejkiem tatarakowym są przedłużające się wymioty oraz częstoskurcz.

Trujące rośliny - tatarakShutterstock

Blekot pospolity

Chwast ten najczęściej rośnie przy drogach i na polach. Dorasta do 10-50 cm. Ma długą, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Kwitnie na biało od czerwca do października.

W zielu i kłączach znajdują się toksyczne związki chemiczne, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Blekot jest trujący, a w większych dawkach powoduje paraliż układu nerwowego i podrażnienie błon śluzowych.

Złotokap zwyczajny

Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 5-7 metrów. Charakterystyczne są dla niego złocistożółte kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona.

Mimo pięknego wyglądu trująca jest cała roślina. Zatrucia najczęściej wywoływane są przez kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy pojawiają się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach. Dawka śmiertelna u dzieci wynosi 15-20 nasion.

Trujące kwiaty – w doniczkach i wazonach

Trujące są jednak nie tylko rośliny, które spotykamy podczas spacerów. Często niebezpieczne mogą być również kwiaty, które trzymamy w domu – uprawiamy w doniczkach lub wstawiamy do wazonu. Groźne mogą być i ludzi, i dla zwierząt domowych.

Dla kota niebezpieczny może być między innymi: aloes, amarylis, poinsecja (inaczej wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), dracena, bluszcz, geranium, filodendron, diffenbachia, azalia, lilia, skrzydłokwiat czy konwalia.

Czy tulipany są trujące dla kotów? Tak, szczególnie obgryzane przez zwierzęta kwiaty mogą stanowić źródło zatruć, objawiających się w postaci wymiotów i biegunek. Tulipany to także kwiaty trujące dla psów. Psy jednak rzadziej wspinają się na meble, są więc mniej narażone na zatrucie roślinami.

Autor: aw / Źródło: Alergoprofil. Journal of allergens, pollens and spores, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Na Paluchu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. W prognozach widać kilka dni z temperaturą, która będzie zbliżać się do 30 stopni Celsjusza. W wielu regionach zaświeci słońce. Sprawdź prognozę pogody na tegoroczną majówkę, którą przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek .

Pogoda na majówkę. Będzie blisko upału

Pogoda na majówkę. Będzie blisko upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian