Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowiatvn24
wideo 2/7

Nawet podczas zwykłego spaceru czy pikniku można natknąć się na trujące rośliny. O tym, że niektóre z nich mogą zaszkodzić, wiele osób nawet nie wie. Zobacz, na które rośliny należy szczególnie uważać.

W Polsce występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, a nawet powodować śmierć.Wymioty, ślinienie się, skurcze, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy – to tylko niektóre objawy zatrucia roślinami.Istnieje wiele rodzajów roślin i kwiatów, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych.

W Polsce w ostatnich latach głośno jest o barszczu Sosnowskiego – roślinie bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią skutkuje oparzeniami skóry, nawet trzeciego stopnia. W skrajnych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego. Ale to nie jedyna niebezpieczna roślina, jaką możemy spotkać na łące, w parku, w lesie czy we własnym ogrodzie.

Rośliny trujące

Na liście najbardziej trujących roślin są pospolite chwasty, polne kwiaty i krzewy ozdobne. Oto niebezpieczna dwunastka:

Szczwół plamisty (psia pietruszka, szaleń plamisty)

Występuje na terenie niemal całej Polski. Ma zielone, potrójnie pierzaste liście, małe, białe kwiaty. Dorasta do 0,5-2,5 metra wysokości. Roślinę tę najczęściej można spotkać nad wodą, przy skraju drogi, w zaroślach.

Szczwół plamisty jest bardzo silnie trujący. Truciznę przyswaja się przez błony śluzowe. Objawy są bardzo poważne: pieczenie w ustach i gardle, narastający paraliż, utrata czucia i zimno. Najczęstszą przyczyną śmierci jest paraliż oddechowy.

Psianka czarna

Roślina ta dorasta zwykle maksymalnie do 60 centymetrów. Ma proste, rozgałęzione łodygi. Wyrastają z niej białe, gwiazdkowate kwiaty. Zobaczyć można na niej czarne, zielonkawożółte lub czerwone jagody wielkości grochu. Psiankę czarną najczęściej spotkać można na przydrożach, pastwiskach, polach i żwirowiskach. W Polsce jest pospolita.

Substancje w niej zawarte działają toksycznie, ale rzadko śmiertelnie. Po spożyciu zielonych części rośliny pojawić się mogą wymioty, ślinienie się, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu i śmierci.Szalej jadowityW Polsce występuje wszędzie poza wyższymi obszarami górskimi. Najczęściej rośnie w starorzeczach, rowach, bagnach i sadzawkach. Osiąga wysokość do półtora metra. Ma białe, drobne kwiaty.Bardzo trująca jest cała roślina. Już pół godziny po spożyciu pojawiają się pierwsze objawy: pieczenie w ustach i gardle, mdłości, wymioty, skurcze, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć jest skutkiem paraliżu oddechowego.

Trujące rośliny - szalej jadowityShutterstock

Rozchodnik ostry

Rośnie na terenie niemal całego kraju, rzadszy jest na pogórzu Sudetów i Karpat. Rozchodnika zobaczyć można na skałach, nasypach kolejowych, murach, przydrożach i łąkach. Ma jajowate, obłe liście i gwieździste, żółte kwiaty. Owocem rozchodnika jest mieszek.

Trująca jest cała roślina. Po spożyciu pojawiają się wymioty, ślinotok i podrażnienie jamy ustnej. Następują skurcze, otępienie, paraliż i zatrzymanie oddechu.

Mak polny

Maki są w Polsce mocno rozpowszechnione. Zobaczyć je można przy drogach, na nasypach kolejowych, polach, łąkach i w wielu innych miejscach. Mają podłużne, zielone liście i miseczkowate, ciemnoczerwone kwiaty.

Cały mak jest trujący, w szczególności jego sok mleczny. Zatrucie objawia się wymiotami i bólem brzucha. Możliwe są również drgawki i utrata przytomności.

Firletka poszarpana

W Polsce rośnie pospolicie. Firletkę najczęściej widać na łąkach i torfowiskach. Dorasta do 30-100 cm. Charakteryzuje się wzniesioną łodygą i różowych kwiatach.

Spożycie dużej dawki tej rośliny może podrażnić błonę śluzową żołądka.

Lulek czarny

Jest pospolitym chwastem, którego znaleźć można na skrajach dróg czy rumowiskach. Pędy dorastają do 0,4-0,6 metra. Ma matowe, zielone liście i brudnożółte kwiaty z fioletowymi żyłkami.

Lulek czarny jest rośliną silnie trującą – szczególnie jego korzenie i nasiona. Po spożyciu pojawia się pobudzenie, zaburzenie świadomości, silne zaczerwienienie skóry, uczucie suchości w ustach, mdłości, wymioty. Kolejne objawy to silne pragnienie, rozszerzenie źrenic i paraliż układu oddechowego, a w efekcie śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda

Rośnie głównie w południowej części kraju. Ma niebieskozielone liście i dzwonkowate, brązowofioletowe kwiaty. Owocami są czarne, błyszczące jagody. Przez wygląd owoców może być pomylona z jagodą czarną lub borówką.

Cała roślina jest silnie trująca. Objawy zatrucia pojawiają się już po 15 minutach od spożycia. Są to: zaczerwienienie twarzy, wysychanie śluzówek, przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, napady szału i śmierć przez paraliż oddechowy.

Co ciekawe, to właśnie z tej rośliny pozyskiwana jest atropina, którą wykorzystuje się w okulistyce.

Trujące rośliny - wilcza jagodaShutterstock

Bylica piołun

Rośnie najczęściej w miejscach, gdzie jest sucho i słonecznie. Ma proste łodygi i drobne, żółte kwiaty. Dorasta do 125 cm.

Objawami zatrucia są napady drgawek padaczkowych. Przy spożyciu wysokiej dawki – paraliż. Skutkiem spożycia może być również poronienie. Olejek piołunowy ma działanie neurotoksyczne.

Tatarak zwyczajny

W Polsce można się na niego natknąć niemal w całym kraju. Rośnie na brzegach zbiorników wodnych. Ma długie, szablaste liście o długości dochodzącej do dwóch metrów.

Objawami zatrucia olejkiem tatarakowym są przedłużające się wymioty oraz częstoskurcz.

Trujące rośliny - tatarakShutterstock

Blekot pospolity

Chwast ten najczęściej rośnie przy drogach i na polach. Dorasta do 10-50 cm. Ma długą, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Kwitnie na biało od czerwca do października.

W zielu i kłączach znajdują się toksyczne związki chemiczne, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Blekot jest trujący, a w większych dawkach powoduje paraliż układu nerwowego i podrażnienie błon śluzowych.

Złotokap zwyczajny

Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 5-7 metrów. Charakterystyczne są dla niego złocistożółte kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona.

Mimo pięknego wyglądu trująca jest cała roślina. Zatrucia najczęściej wywoływane są przez kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy pojawiają się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach. Dawka śmiertelna u dzieci wynosi 15-20 nasion.

Trujące kwiaty – w doniczkach i wazonach

Trujące są jednak nie tylko rośliny, które spotykamy podczas spacerów. Często niebezpieczne mogą być również kwiaty, które trzymamy w domu – uprawiamy w doniczkach lub wstawiamy do wazonu. Groźne mogą być i ludzi, i dla zwierząt domowych.

Dla kota niebezpieczny może być między innymi: aloes, amarylis, poinsecja (inaczej wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), dracena, bluszcz, geranium, filodendron, diffenbachia, azalia, lilia, skrzydłokwiat czy konwalia.

Czy tulipany są trujące dla kotów? Tak, szczególnie obgryzane przez zwierzęta kwiaty mogą stanowić źródło zatruć, objawiających się w postaci wymiotów i biegunek. Tulipany to także kwiaty trujące dla psów. Psy jednak rzadziej wspinają się na meble, są więc mniej narażone na zatrucie roślinami.

Autor: aw / Źródło: Alergoprofil. Journal of allergens, pollens and spores, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Na Paluchu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W zachodniej części kraju intensywnie pada deszcz i wieje silny wiatr, rozpędzający się w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 100 km/h, ulewnie pada, sypie gradem

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 100 km/h, ulewnie pada, sypie gradem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do końca tygodnia czeka nas pogoda w kratkę. Ponieważ chłód z północy będzie ścierał się z gorącem znad Afryki, spodziewamy się dużych różnic w temperaturze oraz gwałtownych burz.

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Nadchodzące dni przyniosą nam bardzo nierówną aurę. W południowej Polsce spodziewana jest pierwsza w tym roku fala upałów, której nie uda się jednak wedrzeć na północ. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił, że jest to związane z systemem frontów atmosferycznych, który będzie przechodził nad Polską w niezbyt przyjemnym dla nas towarzystwie burz i ulew.

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Źródło:
TVN24

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl