Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowiatvn24
wideo 2/7

Nawet podczas zwykłego spaceru czy pikniku można natknąć się na trujące rośliny. O tym, że niektóre z nich mogą zaszkodzić, wiele osób nawet nie wie. Zobacz, na które rośliny należy szczególnie uważać.

W Polsce występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, a nawet powodować śmierć.Wymioty, ślinienie się, skurcze, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy – to tylko niektóre objawy zatrucia roślinami.Istnieje wiele rodzajów roślin i kwiatów, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych.

W Polsce w ostatnich latach głośno jest o barszczu Sosnowskiego – roślinie bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią skutkuje oparzeniami skóry, nawet trzeciego stopnia. W skrajnych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego. Ale to nie jedyna niebezpieczna roślina, jaką możemy spotkać na łące, w parku, w lesie czy we własnym ogrodzie.

Rośliny trujące

Na liście najbardziej trujących roślin są pospolite chwasty, polne kwiaty i krzewy ozdobne. Oto niebezpieczna dwunastka:

Szczwół plamisty (psia pietruszka, szaleń plamisty)

Występuje na terenie niemal całej Polski. Ma zielone, potrójnie pierzaste liście, małe, białe kwiaty. Dorasta do 0,5-2,5 metra wysokości. Roślinę tę najczęściej można spotkać nad wodą, przy skraju drogi, w zaroślach.

Szczwół plamisty jest bardzo silnie trujący. Truciznę przyswaja się przez błony śluzowe. Objawy są bardzo poważne: pieczenie w ustach i gardle, narastający paraliż, utrata czucia i zimno. Najczęstszą przyczyną śmierci jest paraliż oddechowy.

Psianka czarna

Roślina ta dorasta zwykle maksymalnie do 60 centymetrów. Ma proste, rozgałęzione łodygi. Wyrastają z niej białe, gwiazdkowate kwiaty. Zobaczyć można na niej czarne, zielonkawożółte lub czerwone jagody wielkości grochu. Psiankę czarną najczęściej spotkać można na przydrożach, pastwiskach, polach i żwirowiskach. W Polsce jest pospolita.

Substancje w niej zawarte działają toksycznie, ale rzadko śmiertelnie. Po spożyciu zielonych części rośliny pojawić się mogą wymioty, ślinienie się, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu i śmierci.Szalej jadowityW Polsce występuje wszędzie poza wyższymi obszarami górskimi. Najczęściej rośnie w starorzeczach, rowach, bagnach i sadzawkach. Osiąga wysokość do półtora metra. Ma białe, drobne kwiaty.Bardzo trująca jest cała roślina. Już pół godziny po spożyciu pojawiają się pierwsze objawy: pieczenie w ustach i gardle, mdłości, wymioty, skurcze, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć jest skutkiem paraliżu oddechowego.

Trujące rośliny - szalej jadowityShutterstock

Rozchodnik ostry

Rośnie na terenie niemal całego kraju, rzadszy jest na pogórzu Sudetów i Karpat. Rozchodnika zobaczyć można na skałach, nasypach kolejowych, murach, przydrożach i łąkach. Ma jajowate, obłe liście i gwieździste, żółte kwiaty. Owocem rozchodnika jest mieszek.

Trująca jest cała roślina. Po spożyciu pojawiają się wymioty, ślinotok i podrażnienie jamy ustnej. Następują skurcze, otępienie, paraliż i zatrzymanie oddechu.

Mak polny

Maki są w Polsce mocno rozpowszechnione. Zobaczyć je można przy drogach, na nasypach kolejowych, polach, łąkach i w wielu innych miejscach. Mają podłużne, zielone liście i miseczkowate, ciemnoczerwone kwiaty.

Cały mak jest trujący, w szczególności jego sok mleczny. Zatrucie objawia się wymiotami i bólem brzucha. Możliwe są również drgawki i utrata przytomności.

Firletka poszarpana

W Polsce rośnie pospolicie. Firletkę najczęściej widać na łąkach i torfowiskach. Dorasta do 30-100 cm. Charakteryzuje się wzniesioną łodygą i różowych kwiatach.

Spożycie dużej dawki tej rośliny może podrażnić błonę śluzową żołądka.

Lulek czarny

Jest pospolitym chwastem, którego znaleźć można na skrajach dróg czy rumowiskach. Pędy dorastają do 0,4-0,6 metra. Ma matowe, zielone liście i brudnożółte kwiaty z fioletowymi żyłkami.

Lulek czarny jest rośliną silnie trującą – szczególnie jego korzenie i nasiona. Po spożyciu pojawia się pobudzenie, zaburzenie świadomości, silne zaczerwienienie skóry, uczucie suchości w ustach, mdłości, wymioty. Kolejne objawy to silne pragnienie, rozszerzenie źrenic i paraliż układu oddechowego, a w efekcie śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda

Rośnie głównie w południowej części kraju. Ma niebieskozielone liście i dzwonkowate, brązowofioletowe kwiaty. Owocami są czarne, błyszczące jagody. Przez wygląd owoców może być pomylona z jagodą czarną lub borówką.

Cała roślina jest silnie trująca. Objawy zatrucia pojawiają się już po 15 minutach od spożycia. Są to: zaczerwienienie twarzy, wysychanie śluzówek, przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, napady szału i śmierć przez paraliż oddechowy.

Co ciekawe, to właśnie z tej rośliny pozyskiwana jest atropina, którą wykorzystuje się w okulistyce.

Trujące rośliny - wilcza jagodaShutterstock

Bylica piołun

Rośnie najczęściej w miejscach, gdzie jest sucho i słonecznie. Ma proste łodygi i drobne, żółte kwiaty. Dorasta do 125 cm.

Objawami zatrucia są napady drgawek padaczkowych. Przy spożyciu wysokiej dawki – paraliż. Skutkiem spożycia może być również poronienie. Olejek piołunowy ma działanie neurotoksyczne.

Tatarak zwyczajny

W Polsce można się na niego natknąć niemal w całym kraju. Rośnie na brzegach zbiorników wodnych. Ma długie, szablaste liście o długości dochodzącej do dwóch metrów.

Objawami zatrucia olejkiem tatarakowym są przedłużające się wymioty oraz częstoskurcz.

Trujące rośliny - tatarakShutterstock

Blekot pospolity

Chwast ten najczęściej rośnie przy drogach i na polach. Dorasta do 10-50 cm. Ma długą, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Kwitnie na biało od czerwca do października.

W zielu i kłączach znajdują się toksyczne związki chemiczne, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Blekot jest trujący, a w większych dawkach powoduje paraliż układu nerwowego i podrażnienie błon śluzowych.

Złotokap zwyczajny

Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 5-7 metrów. Charakterystyczne są dla niego złocistożółte kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona.

Mimo pięknego wyglądu trująca jest cała roślina. Zatrucia najczęściej wywoływane są przez kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy pojawiają się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach. Dawka śmiertelna u dzieci wynosi 15-20 nasion.

Trujące kwiaty – w doniczkach i wazonach

Trujące są jednak nie tylko rośliny, które spotykamy podczas spacerów. Często niebezpieczne mogą być również kwiaty, które trzymamy w domu – uprawiamy w doniczkach lub wstawiamy do wazonu. Groźne mogą być i ludzi, i dla zwierząt domowych.

Dla kota niebezpieczny może być między innymi: aloes, amarylis, poinsecja (inaczej wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), dracena, bluszcz, geranium, filodendron, diffenbachia, azalia, lilia, skrzydłokwiat czy konwalia.

Czy tulipany są trujące dla kotów? Tak, szczególnie obgryzane przez zwierzęta kwiaty mogą stanowić źródło zatruć, objawiających się w postaci wymiotów i biegunek. Tulipany to także kwiaty trujące dla psów. Psy jednak rzadziej wspinają się na meble, są więc mniej narażone na zatrucie roślinami.

Autor: aw / Źródło: Alergoprofil. Journal of allergens, pollens and spores, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Na Paluchu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kasprowym Wierchu leży prawie 80 centymetrów śniegu, a w Elblągu na północy kraju odnotowano 29-centymetrową pokrywę. W weekend mają pojawić się śnieżyce, więc miejscami śniegu dosypie - i to sporo.

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. Miejscami spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że pojawią się oblodzenia i opady marznące. Poza tym obficie popada śnieg, ściśnie mróz, możliwe są też zawieje śnieżne.

Szereg pogodowych niebezpieczeństw. Prognoza zagrożeń IMGW

Szereg pogodowych niebezpieczeństw. Prognoza zagrożeń IMGW

Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Pogoda na dziś: czwartek 30.11 zapowiada się z łagodną, zimową aurą. Na termometrach zobaczymy od -4 do 1 stopnia Celsjusza. Miejscami prognozowane są opady śniegu. Biomet okaże się zróżnicowany.

Pogoda na dziś - czwartek, 30.11. Kilka centymetrów śniegu, zróżnicowany biomet

Pogoda na dziś - czwartek, 30.11. Kilka centymetrów śniegu, zróżnicowany biomet

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

W wyniku wichur i śnieżyc, które nawiedziły w ostatnich dniach Ukrainę, zginęło 12 osób - poinformował w środę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne.

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Aktualizacja:
Autor:
ps,anw
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute