Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowiatvn24
wideo 2/7

Nawet podczas zwykłego spaceru czy pikniku można natknąć się na trujące rośliny. O tym, że niektóre z nich mogą zaszkodzić, wiele osób nawet nie wie. Zobacz, na które rośliny należy szczególnie uważać.

W Polsce występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, a nawet powodować śmierć.Wymioty, ślinienie się, skurcze, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy – to tylko niektóre objawy zatrucia roślinami.Istnieje wiele rodzajów roślin i kwiatów, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych.

W Polsce w ostatnich latach głośno jest o barszczu Sosnowskiego – roślinie bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią skutkuje oparzeniami skóry, nawet trzeciego stopnia. W skrajnych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego. Ale to nie jedyna niebezpieczna roślina, jaką możemy spotkać na łące, w parku, w lesie czy we własnym ogrodzie.

Rośliny trujące

Na liście najbardziej trujących roślin są pospolite chwasty, polne kwiaty i krzewy ozdobne. Oto niebezpieczna dwunastka:

Szczwół plamisty (psia pietruszka, szaleń plamisty)

Występuje na terenie niemal całej Polski. Ma zielone, potrójnie pierzaste liście, małe, białe kwiaty. Dorasta do 0,5-2,5 metra wysokości. Roślinę tę najczęściej można spotkać nad wodą, przy skraju drogi, w zaroślach.

Szczwół plamisty jest bardzo silnie trujący. Truciznę przyswaja się przez błony śluzowe. Objawy są bardzo poważne: pieczenie w ustach i gardle, narastający paraliż, utrata czucia i zimno. Najczęstszą przyczyną śmierci jest paraliż oddechowy.

Psianka czarna

Roślina ta dorasta zwykle maksymalnie do 60 centymetrów. Ma proste, rozgałęzione łodygi. Wyrastają z niej białe, gwiazdkowate kwiaty. Zobaczyć można na niej czarne, zielonkawożółte lub czerwone jagody wielkości grochu. Psiankę czarną najczęściej spotkać można na przydrożach, pastwiskach, polach i żwirowiskach. W Polsce jest pospolita.

Substancje w niej zawarte działają toksycznie, ale rzadko śmiertelnie. Po spożyciu zielonych części rośliny pojawić się mogą wymioty, ślinienie się, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu i śmierci.Szalej jadowityW Polsce występuje wszędzie poza wyższymi obszarami górskimi. Najczęściej rośnie w starorzeczach, rowach, bagnach i sadzawkach. Osiąga wysokość do półtora metra. Ma białe, drobne kwiaty.Bardzo trująca jest cała roślina. Już pół godziny po spożyciu pojawiają się pierwsze objawy: pieczenie w ustach i gardle, mdłości, wymioty, skurcze, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć jest skutkiem paraliżu oddechowego.

Trujące rośliny - szalej jadowityShutterstock

Rozchodnik ostry

Rośnie na terenie niemal całego kraju, rzadszy jest na pogórzu Sudetów i Karpat. Rozchodnika zobaczyć można na skałach, nasypach kolejowych, murach, przydrożach i łąkach. Ma jajowate, obłe liście i gwieździste, żółte kwiaty. Owocem rozchodnika jest mieszek.

Trująca jest cała roślina. Po spożyciu pojawiają się wymioty, ślinotok i podrażnienie jamy ustnej. Następują skurcze, otępienie, paraliż i zatrzymanie oddechu.

Mak polny

Maki są w Polsce mocno rozpowszechnione. Zobaczyć je można przy drogach, na nasypach kolejowych, polach, łąkach i w wielu innych miejscach. Mają podłużne, zielone liście i miseczkowate, ciemnoczerwone kwiaty.

Cały mak jest trujący, w szczególności jego sok mleczny. Zatrucie objawia się wymiotami i bólem brzucha. Możliwe są również drgawki i utrata przytomności.

Firletka poszarpana

W Polsce rośnie pospolicie. Firletkę najczęściej widać na łąkach i torfowiskach. Dorasta do 30-100 cm. Charakteryzuje się wzniesioną łodygą i różowych kwiatach.

Spożycie dużej dawki tej rośliny może podrażnić błonę śluzową żołądka.

Lulek czarny

Jest pospolitym chwastem, którego znaleźć można na skrajach dróg czy rumowiskach. Pędy dorastają do 0,4-0,6 metra. Ma matowe, zielone liście i brudnożółte kwiaty z fioletowymi żyłkami.

Lulek czarny jest rośliną silnie trującą – szczególnie jego korzenie i nasiona. Po spożyciu pojawia się pobudzenie, zaburzenie świadomości, silne zaczerwienienie skóry, uczucie suchości w ustach, mdłości, wymioty. Kolejne objawy to silne pragnienie, rozszerzenie źrenic i paraliż układu oddechowego, a w efekcie śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda

Rośnie głównie w południowej części kraju. Ma niebieskozielone liście i dzwonkowate, brązowofioletowe kwiaty. Owocami są czarne, błyszczące jagody. Przez wygląd owoców może być pomylona z jagodą czarną lub borówką.

Cała roślina jest silnie trująca. Objawy zatrucia pojawiają się już po 15 minutach od spożycia. Są to: zaczerwienienie twarzy, wysychanie śluzówek, przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, napady szału i śmierć przez paraliż oddechowy.

Co ciekawe, to właśnie z tej rośliny pozyskiwana jest atropina, którą wykorzystuje się w okulistyce.

Trujące rośliny - wilcza jagodaShutterstock

Bylica piołun

Rośnie najczęściej w miejscach, gdzie jest sucho i słonecznie. Ma proste łodygi i drobne, żółte kwiaty. Dorasta do 125 cm.

Objawami zatrucia są napady drgawek padaczkowych. Przy spożyciu wysokiej dawki – paraliż. Skutkiem spożycia może być również poronienie. Olejek piołunowy ma działanie neurotoksyczne.

Tatarak zwyczajny

W Polsce można się na niego natknąć niemal w całym kraju. Rośnie na brzegach zbiorników wodnych. Ma długie, szablaste liście o długości dochodzącej do dwóch metrów.

Objawami zatrucia olejkiem tatarakowym są przedłużające się wymioty oraz częstoskurcz.

Trujące rośliny - tatarakShutterstock

Blekot pospolity

Chwast ten najczęściej rośnie przy drogach i na polach. Dorasta do 10-50 cm. Ma długą, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Kwitnie na biało od czerwca do października.

W zielu i kłączach znajdują się toksyczne związki chemiczne, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Blekot jest trujący, a w większych dawkach powoduje paraliż układu nerwowego i podrażnienie błon śluzowych.

Złotokap zwyczajny

Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 5-7 metrów. Charakterystyczne są dla niego złocistożółte kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona.

Mimo pięknego wyglądu trująca jest cała roślina. Zatrucia najczęściej wywoływane są przez kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy pojawiają się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach. Dawka śmiertelna u dzieci wynosi 15-20 nasion.

Trujące kwiaty – w doniczkach i wazonach

Trujące są jednak nie tylko rośliny, które spotykamy podczas spacerów. Często niebezpieczne mogą być również kwiaty, które trzymamy w domu – uprawiamy w doniczkach lub wstawiamy do wazonu. Groźne mogą być i ludzi, i dla zwierząt domowych.

Dla kota niebezpieczny może być między innymi: aloes, amarylis, poinsecja (inaczej wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), dracena, bluszcz, geranium, filodendron, diffenbachia, azalia, lilia, skrzydłokwiat czy konwalia.

Czy tulipany są trujące dla kotów? Tak, szczególnie obgryzane przez zwierzęta kwiaty mogą stanowić źródło zatruć, objawiających się w postaci wymiotów i biegunek. Tulipany to także kwiaty trujące dla psów. Psy jednak rzadziej wspinają się na meble, są więc mniej narażone na zatrucie roślinami.

Autor: aw / Źródło: Alergoprofil. Journal of allergens, pollens and spores, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Na Paluchu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót zimowej aury, między innymi opadów śniegu. We znaki da nam się również silny wiatr, a miejscami przy gruncie wystąpią przymrozki.

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Czwartek, 3.04 zapowiada się słonecznie i pogodnie w niemal całym kraju. Termometry wskażą maksymalnie do 18-19 stopni Celsjusza. W górach może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today