Mistrzami świata w piłce nożnej są ... Chińczycy. Spokojnie, nie zdetronizowali Hiszpanów. Wygrali turniej Robo Cup 2013, rozgrywany od 27 czerwca w holenderskim mieście Eindhoven. To międzynarodowe zawody humanoidów, których głównym celem w cale nie jest zdobycie jak największej ilości bramek, ale rozwijanie myśli technologicznej.
Holandia przez ostatnie trzy dni była stolicą światowego futbolu. Do miasta Eindhoven zjechało ponad tysiąc zawodników - robotów z 40 krajów świata. Rozgrywali zacięte mecze, o wyniku których nie decydowała siła mięśni i spryt napastników czy obrońców, a precyzyjne oprogramowanie komputerowe.
- Roboty robią to, co im się karze. Jeśli są zaprogramowane na strzelenie gola, to na 100 proc. to zrobią - mówi członek drużyny z Uniwersytetu Pensylwanii.
W tym roku najlepszym oprogramowaniem mogli pochwalić się Chińczycy, to ich roboty wygrały Robo Cup 2013.
Co może zawodnik robot
Roboty-zawodnicy rok rocznie są udoskonalani. Tegoroczni gracze mogli pochwalić się szerokim wachlarzem czujników, które pozwalały doskonale rejestrować położenie piłki. Niektóre humanoidy mogły pochwalić się świecącymi oczami, które sygnalizowały ich emocje, inne potrafił rozpędzić się do prędkości 22 km/h.
Roboty potrafiły też płynnie zamieniać się rolami np. bramkarz mógł z powodzeniem przejąć rolę napastnika i w swojej nowej roli być równie skutecznym. Mało tego, kiedy humanoidy dostawały strzał na bramkę, nigdy nie pudłowały.
W kuluarach zawodów chodziły plotki o kosztach takich robotów. Dyrektor turnieju, Rene van de Molengraft zdradził, że pojedynczy humanoid potrafi kosztować od 5 do 35 tys. dol. W porównaniu z wielomilionowymi kontraktami aktualnych gwiazd futbolu, to okazyjna cena.
Roboty zagrają z ludźmi
Misją turnieju Robo Cup 2013 jest stałe udoskonalanie technologii tak, aby w 2050 r. roboty wygrały pojedynek ze zdobywcami Pucharu Świata. - Piłka nożna to bardzo trudna dyscyplina dla robotów i bardzo popularna na całym świecie. Mamy nadzieję, że połączenie tych dwóch elementów zaowocuje nową wspaniałą technologią, które będzie miała szeroki zastosowanie, nie tylko w robotyce - mówi członek drużyny gospodarzy z Uniwersytetu Eindhoven.
Autor: mm/jaś / Źródło: robocup-2013.org