11 sierpnia 2015 roku kamera OLI (Operational Land Imager), która znajduje się na pokładzie satelity Landsat 8 wykonała pewne zaskakujące zdjęcie. Ukazuje ono fragment południowego Bałtyku. Woda pełna jest małych, cienkich, zielonych wstęg.
Naukowcy wyjaśniają, że są to cyjanobakterie, czyli sinice, które jeszcze niedawno opanowały niektóre kąpieliska na polskim wybrzeżu. Nazywane są morskimi bakteriami, które wychwytują i przechowują energię słoneczną w procesie fotosyntezy. Przyczyniają się do tego, że w niektórych regionach brakuje tlenu, gdzie organizmy żywe zaczynają obumierać. Obraz uchwycono w zakłamanych kolorach, dlatego woda przyjmuje barwy o zielonym odcieniu.
Sinice normą
- W obecnych czasach niemal każdego lata w Bałtyku kwietną sinice, co potwierdzają zdjęcia satelitarne - powiedział Norman Kuring, oceanograf NASA.
Wpływają na to dogodne warunki oświetleniowe (najdłuższe dni w ciągu roku), ciepło oraz wyższy poziom składników odżywczych w Bałtyku.
Pływające statki
W dużym przybliżeniu ze zdjęcia da się wychwycić statki, które przepływają przez Bałtyk. Pozostawiają po sobie ślad w morzu pełnym sinic, dlatego łatwo określić kierunek skąd płyną i dokąd zmierzają.
Autor: AD/rp / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory