Rekiny polarne to ogromne, wolno poruszające się drapieżniki, występujące w głębinach Oceanu Arktycznego i Północnego Atlantyku. Według najnowszych badań, śmiało mogą ubiegać się o miano najdłużej żyjących kręgowców na naszej planecie. Długość ich życia wynosi nawet 400 lat.
Rekiny polarne (łac. Somniosus microcephalus) bardzo powoli rosną, około 1 cm na rok. Dzięki temu naukowcy podejrzewali, że zwierzęta te mogą długo żyć. Pierwsze badania, w których oszacowano ich żywotność, zostały opublikowane jednak dopiero w czwartek 11 sierpnia.
Najstarszy miał 392 lata
Jak poinformował główny autor badań, biolog morski Julius Nielsen z Uniwersytetu Kopenhaskiego, badania 28 rekinów wykazały, że najstarszy z nich miał najprawdopodobniej około 392 lat. Istnieje 95 procentowe prawdopodobieństwo, że mieścił się on w przedziale wiekowym między 272 a 512 lat. Do oszacowania wieku rekina wykorzystano metodę datowania radiowęglowego, dzięki której przebadano soczewki oczu zwierząt.
Nielsen ma nadzieję, że najnowsze badania sprawią, że więcej osób zwróci uwagę na te zwierzęta.
- Ten gatunek jest całkowicie pomijany. Tylko niewielu naukowców na świecie prowadzi badania na jego temat - powiedział badacz. - Wyniki naszego opracowania pokazują, że chociaż niepewność jest wielka, rekiny te powinny być uznawane za najstarsze kręgowce na świecie - dodał.
Do tej pory za kręgowca, który żyje najdłużej, uważano wieloryba grenlandzkiego, osiągającego wiek około 200 lat.
Powolne, ślepe drapieżniki
Rekiny polarne osiągają długość 5,5 m, przez co są jednymi z największych rekinów mięsożernych. Z najnowszego opracowania wynika także, że samice osiągają dojrzałość płciową dopiero gdy dożyją wieku co najmniej 134 lat.
Zwierzęta te mają pulchne wydłużone ciało, zaokrąglony nos i stosunkowo małą płetwę grzbietową, a ich skóra przypominająca w dotyku papier ścierny ma szary lub czarno-brązowy kolor. Pływają bardzo powoli i są prawie całkowicie ślepe, nie przeszkadza im to jednak w polowaniu. Żywią się rybami, ssakami morskimi i padliną.
Chłodne wody
Rekiny te żyją w głębinach oceanów. Obserwowano je na głębokości około 2200 m. Zwierzęta te występują dość licznie w wodach Północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego, zwłaszcza w rejonie od wschodniej Kanady do zachodniej Rosji. Czasami spotykane są także w innych szerokościach geograficznych, dalej na południe, m.in. w Zatoce Meksykańskiej.
- Mogą powszechnie zamieszkiwać głębokie wody. Potencjalnie żyją wszędzie tam, gdzie temperatura wody wynosi mniej niż 5 st. C - mówi Aaron MacNeil, biolog morski z instytutu badawczego Australian Institute of Marine Science, który nie brał udziału w badaniach.
Autor: zupi/jap / Źródło: Reuters TV