Jak wynika z badań hiszpańskich naukowców, tłuszcz może pomagać w rozwoju komórek rakowych. Badania przeprowadzono na myszach z udziałem ludzkich komórek rakowych.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Biomedycyną w Barcelonie odkryli, że komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się raka w organizmach myszy potrzebują pewnych tłuszczów, aby się rozwijać.
Obecnie zespół naukowców pokazał, że poprzez blokowanie absorpcji tłuszczu przez te komórki, można zatrzymać przerzuty raka u myszy. Badacze mają nadzieję, że te wyniki pomogą w chorobach nowotworowych u ludzi.
Przerzuty, to główny powód zgonów powiązanych z nowotworami. Aż do teraz, naukowcy zmagali się z tym, by zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego, komórki rakowe oddzielają się i rozprzestrzeniają się po organizmie za pomocą krwioobiegu oraz zakorzeniają się w innych częściach ciała.
W przeszłości przypuszczano, że cukier jest głównym paliwem dla raka. Jednak badania z 2016 roku wykazały, że wcześniejsze badania nad przerzutami były całkowicie błędne. Co, jeśli tłuszcz napędza proces rozprzestrzeniania się raka?
Nowe badania sugerują, że ta hipoteza może być prawdziwa.
Wyniki badań
Zespół naukowców zidentyfikował komórki, odpowiedzialne za rozwój raka otworu gębowego u myszy. Badacze pokazali, że te komórki polegają na kwasach tłuszczowych, łącznie z kwasem palmitynowym - głównym składnikiem powszechnie stosowanego dodatku do żywności, o nazwie olej palmowy. Dzięki nim, rozprzestrzeniają się po organizmie.
Naukowcy doszli do tego po tym, jak zauważyli, że wiele komórek przerzutowych wykazuje wysoki poziom receptora białka, o nazwie CD36, który pomaga komórkom w absorpcji lipidów (tłuszczów).
Wysoki poziom CD36 był także związany ze złymi wynikami badań pacjentów chorych na raka, dlatego naukowcy zdecydowali się zbadać, co się stanie, gdy ten receptor zostanie zablokowany.
Okazało się, że kiedy zablokuje się CD36 w zasięgu komórek rakowych, można całkowicie zatrzymać rozwijanie się nowotworu u myszy. Chociaż, nie da się zatrzymać tworzenia się podstawowych guzów.
- Postawiliśmy hipotezę, że komórki przerzutów bardzo polegają na dostępności pewnych kwasów tłuszczowych, nie dadzą sobie rady bez nich - powiedział główny autor badań Salvador Aznar Benitah w wywiadzie dla serwisu Research Gate.
Jednak naukowcy nadal nie znają dokładnego mechanizmu, dlaczego blokowanie CD36 skutkuje tak dużym wpływem na przerzuty.
U myszy, blokowanie CD36 przeciwciałami, spowodowało wykorzenienie się 15 proc. guzów przerzutowych, natomiast pozostałe guzy skurczyły się przynajmniej o 80 proc.
Wnioski
Z analizy wynika także, że myszy karmione bogatą w tłuszcz dietą mają więcej większych guzów w węzłach układu limfatycznego i w płucach (co oznacza, że guzy się rozprzestrzeniają) niż myszy, które były na normalnej diecie.
Te badania zostały przeprowadzone z komórkami nowotworowymi człowieka na myszach. Co oznacza, że niekoniecznie przełoży się to na podobne wyniki u ludzi.
Nikt także nie poleca eliminacji tłuszczu z diety, aby uniknąć rozwoju nowotworu. W szczególności dlatego, że pacjenci chorzy na raka potrzebują diety bogatej w energię.
Dalsze badania
Naukowcy pracują nad utworzeniem przeciwciał, które będą działać przeciwko CD36 u ludzi i mają nadzieję, że uda się je klinicznie przetestować w ciągu najbliższych pięciu lat.
- To ważny i ekscytujący pierwszy krok - powiedział Benitah. - Teraz jesteśmy zdolni do identyfikacji tych komórek, odpowiedzialnych za przerzuty, możemy badać ich zachowanie bardziej szczegółowo - dodał naukowiec.
To umożliwia także prowadzenie nowych, anty-przerzutowych terapii, opartych na blokowaniu zdolności tych komórek do pobierania kwasów tłuszczowych.
Tego typu badania są bardzo ważne, możliwe, że uda się kiedyś opracować rewolucyjną metodę leczenia, która umożliwi zatrzymanie rozwoju raka.
Naukowcy z University College London twierdzą, że znaleźli piętę achillesową komórek nowotworowych. Nowa metoda jest zdecydowanie przełomem w walce z rakiem, zmienia myślenie w metodologii walki z nowotworem. Obejrzyj wideo:
Autor: AP/aw / Źródło: nature.com, sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock