Australijscy naukowcy postanowili przeanalizować proces chudnięcia u otyłych mężczyzn. Wiadomo było, że waga maleje nie tylko z powodu znikającego tłuszczu, ale także mięśni. Wyniki najnowszych badań świadczą, że połączenie diety redukującej i leczenia hormonalnego pozwala na pozbycie się tłuszczu i jednoczesną ochronę mięśni.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Obiecujące wyniki przedstawił dr Mathis Grossmann z Katedry Medycznej Uniwersytetu Melbourne w australijskim stanie Wiktoria.
Lekarz, który kierował pracami zespołu zauważył, że 40 proc. otyłych mężczyzn ma niski testosteron. Utrata wagi powodowana dietą redukującą (tj. dostarczającą mniej kalorii na dobę niż organizm potrzebuje - przyp. red.) jest powiązana ze wzrostem krążącego testosteronu, a leczenie testosteronem wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
Potencjalne zabezpieczenie
- Te badania po raz pierwszy pokazują, że leczenie testosteronem otyłych mężczyzn, mających jego ilość obniżoną, potęguje efekty gwarantowane właściwą dietą redukującą. Zabezpiecza poprzez niedopuszczenie do utraty tkanki mięśniowej. Waga spada z powodu utraty tłuszczu, nie mięśni - zauważył.
Badacze ustalili to prowadząc badania kliniczne z udziałem 100 otyłych mężczyzn w wieku 20-70 lat, charakteryzujących się niskim poziomem testosteronu. W tej grupie 20 proc. z nich miało cukrzycę, a 10 proc. stwierdzone problemy z sercem.
Tygodnie zmian
Przez pierwsze 10 tygodni uczestnicy byli na restrykcyjnej diecie, spożywając jedynie 600 kcal. dziennie. Byli proszeni o odstawienie alkoholu i poświęcanie 30 minut dziennie na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.
Między 11. a 56. tygodniem ochotnicy byli "przestawiani" na dietę stworzoną w oparciu o zalecenia dietetyczne australijskiej służby zdrowia (ang. Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation Total Wellbeing Diet - przyp. red.).
Podczas całego eksperymentu 49 mężczyzn przyjmowało dawkę 1000 mg testosteronu w postaci zastrzyku domięśniowego. Pozostałym 51 mężczyznom wstrzykiwano placebo.
Albo tłuszcz, albo tłuszcz i mięśnie
Średnia utrata wagi w obu grupach - przyjmującej hormon i przyjmującej placebo - oscylowała na poziomie 11 kg. Zaobserwowano jednak, że mężczyźni z pierwszej grupy schudli tracąc tłuszcz, podczas gdy ochotnicy przyjmujący placebo, schudli tracąc zarówno tkankę mięśniową jak i tłuszczową. W trakcie badania pierwsi stracili 3 kg tłuszczu więcej od grupy drugiej, gdzie zanotowano także utratę 3,5 kg mięśni.
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock