Telefony komórkowe "końmi trojańskimi", w których kryją się wirusy i bakterie

[object Object]
Zasłanianie ust i nosa. Ale czym?ministerstwo zdrowia
wideo 2/21

Naukowcy z wydziałów nauk biologicznych uniwersytetów Bond i Murdoch w Australii przeanalizowali dane dotyczące wirusów i bakterii na telefonach komórkowych. Jak stwierdzili, ponad połowa ich użytkowników nie miała nawyku dezynfekcji swoich urządzeń elektronicznych. W artykule, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne, określili je jako "konie trojańskie" dla rozprzestrzeniających się epidemii i pandemii.

Osadzanie się patogenów na telefonach komórkowych może mieć ogromne konsekwencje odbijające się na zdrowiu ich użytkowników. Ponieważ są obecne praktycznie wszędzie - w miejscach pracy, placówkach medycznych, punktach gastronomicznych czy środkach transportu publicznego, beztroskie korzystanie z nich może skutkować różnego typu chorobami.

Jak uznali naukowcy z uniwersytetów Bond i Murdoch w Australii, o telefonach komórkowych mówi się wyjątkowo rzadko jako o potencjalnej drodze do wnikania szkodliwych drobnoustrojów do naszego organizmu. Dodali jednak, że w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania się takich wirusów, jak grypa i koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Travel Medicine and Infectious Disease".

Dane z 14 lat

Na warsztat wzięto 56 analiz przeprowadzonych w 24 krajach świata w latach 2005-2019. Większość z nich dotyczyła bakterii lub grzybów znalezionych na telefonach komórkowych. W sumie badania wykazały, że średnio 68 procent telefonów komórkowych było zanieczyszczonych.

Wartość ta jest prawdopodobnie o wiele niższa niż w rzeczywistości, ponieważ większość z tych badań skupiała się jedynie na identyfikacji bakterii lub przedstawicieli ich niektórych grup.

Wszystkie przeprowadzono jednak przed pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, dlatego żadne z nich nie sprawdziło, jak sytuacja zmieniła się wobec tego zagrożenia. Analizy obecności wirusów są pracochłonne, a naukowcy odnaleźli tylko jedno badanie, które skupiło się konkretnie na wirusach RNA (to grupa, do której należą koronawirusy, w tym SARS-CoV-2).

Niektóre badania porównywały stan telefonów pracowników służby zdrowia z telefonami ogółu społeczeństwa. Badania nie wykazały żadnych większych różnic między poziomami zabrudzenia. Nie stwierdzono istotnych różnic między poziomami skażenia.

Nośnik chorób

Zanieczyszczone telefony komórkowe stanowią prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego, pozwalając na łatwe przekraczanie barier przez patogeny, niczym mitologiczne konie trojańskie. Na ich powierzchni wirusy mogą żyć od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Jeśli człowiek jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, jest bardzo prawdopodobne, że patogeny znajdują się także na jego telefonie komórkowym. Wirus może wówczas rozprzestrzeniać się z telefonu poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt na inne osoby.

Istnieje hipoteza, że do tak szybkiego rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie mogły przyczynić się telefony komórkowe i inne systemy z ekranami dotykowymi, takie jak stanowiska odprawy na lotniskach i ekrany rozrywki podczas lotu.

Telefony są niemal idealnymi nośnikami chorób. Regularnie przez nie rozmawiamy, przez co szkodliwe drobnoustroje mogą osadzać się na nich przez krople śliny. Często trzymamy je przy sobie podczas jedzenia, co może prowadzić do osadzania się na nich fragmentów pożywienia, a w konsekwencji do rozwoju mikroorganizmów. Wiele osób korzysta z nich także w łazienkach i toaletach publicznych, co może powodować osadzanie się na nich bakterii kałowych.

I choć telefony są narażone na działanie mikrobów, większość z nas nosi je niemal wszędzie. Dzięki zapewnieniu środowiska o kontrolowanej temperaturze, dzięki kieszeniom czy torebkom, patogenom łatwiej jest przetrwać i się rozwijać.

Co więcej, rzadko je myjemy czy dezynfekujemy. Według nieopublikowanej sondy australijskich badaczy, prawie trzy czwarte ankietowanych osób nigdy nie czyściło swojego telefonu.

Dezynfekować nie tylko teraz

Obecnie wiele mówi się o zachowywaniu odpowiedniej higieny, jednak niewiele uwagi poświęca się praktykom związanym z korzystaniem z telefonów komórkowych lub innych urządzeń z ekranem dotykowym. Według szacunków na korzystanie z telefonu komórkowego poświęca się średnio trzy godziny dziennie, a niektórzy użytkownicy dotykają ich ponad pięć tysięcy razy dziennie. W przeciwieństwie do rąk, urządzenia mobilne nie są regularnie myte.

Dlatego warto wdrażać odpowiednie działania, które przysłużyłyby się częstej dezynfekcji telefonów komórkowych i innych urządzeń z ekranami dotykowymi. Bez tego globalna kampania zdrowia publicznego na rzecz mycia rąk może nie być aż tak skuteczna.

Naukowcy w tym celu zalecają stosowanie 70-procentowego aerozolu izopropylowego lub innej metody dezynfekcji. Odkażania powinny być egzekwowane szczególnie w kluczowych branżach, takich jak służba zdrowia, gastronomia, uczelnie i szkoły czy zakłady opieki społecznej, a także w środkach komunikacji publicznej. Jak twierdzą, należy pamiętać by nie było to jedynie działanie podejmowane podczas obecnej pandemii.

Autor: kw/map / Źródło: sciencealert.com, theconversation.com

Źródło zdjęcia głównego: Paul Hanaoka/unsplash.com

Pozostałe wiadomości

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na drogach na przeważającym obszarze Polski w nocy i o poranku będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. W części kraju IMGW ostrzega też przed gęstymi mgłami.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters