Wielkie miasta nieustannie się rozrastają, ale z perspektywy ziemi często nie jesteśmy w stanie dostrzec prawdziwej skali zjawiska. Co innego, gdy porówna się zdjęcia satelitarne. Takie zestawienie stworzyli badacze z NASA, którzy pokazali, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinął się Szanghaj.
Naukowcy badający rozwój chińskich miast, w ciągu ostatnich czterech dekad podsumowują tempo zmian jednym słowem: bezprecedensowe. W 1960 roku w miastach żyło około 110 mln Chińczyków (16 procent populacji). Do 2015 roku liczba ta wzrosła do 760 mln (56 procent populacji). Dla porównania: w marcu 2017 roku w całych Stanach Zjednoczonych mieszkało 325 mln osób.
Zaczęło się w latach 80.
Wzrost urbanizacji w Chinach rozpoczął się w latach 80., kiedy rząd zaczął się otwierać na handel zagraniczny i inwestycje. Rynki rozwijały się wtedy w "specjalnych strefach ekonomicznych", wsie przekształciły się w dynamicznie rozwijające się miasta, które z czasem zmieniły się w wielkie megalopolis.
Taką tendencję najlepiej widać właśnie na przykładzie Szanghaju. W 1982 roku było to stosunkowo zwarte miasto przemysłowe, zamieszkiwane przez 12 mln osób, a do 2016 roku rozrosło się tak, że mieszkają w nim już 24 miliony ludzi. Szanghaj jest obecnie uznawany za najbardziej zaludnione miasto świata, choć jego pozycja w rankingach rożni się w zależności od przyjętej metodologii.
Rozrastające się miasto
Rozwój Szanghaju doskonale widać na zdjęciach satelitarnych, wykonanych przez urządzenia Landsat 5, 7 i 8. Seria obrazów wykonanych przez satelity pokazuje rozwój miasta od 1984 do 2016 roku. Tereny rozwinięte są zazwyczaj szare i białe, a pola i lasy - zielone.
W 1984 roku centrum miasta koncentrowało się na zachodnim brzegu rzeki Huangpu Jiang, sztucznym dopływie rzeki Jangcy. Od tamtej pory Szanghaj rozrósł się jednak we wszystkie strony i wypełnił się polami uprawnymi, nową zabudową, fabrykami, sklepami, parkingami i drogami.
Według analizy zdjęć Landsat w 1984 roku powierzchnia metropolitalna Szanghaju wynosiła 308 kilometrów kwadratowych. W 2014 roku było to już 1302 kilometry kwadratowe. Najszybciej miasto rozrastało się w latach 2000-2004, zyskało wtedy 243 kilometry kwadratowe powierzchni.
Wyjątkowa metoda "oczyszczania" z chmur
Rozwój szanghajskiego megalopolis doskonale widać także na specjalnie przygotowanych obrazach satelitarnych, stworzonych dzięki połączeniu fragmentów wielu zdjęć z okresu pięciu lat. Ta metoda pomaga w wyeliminowaniu z fotografii chmur, które nad Szanghajem wiszą bardzo często. Pierwsze ze zdjęć zostało stworzone z obrazów z lat 1984-1988, a drugie - z lat 2013-2017.
Autor: zupi/ja / Źródło: NASA Earth Observatory, Tvn Meteo