Tak oddycha Ziemia. Zanikające piękno naszej planety

[object Object]
Planeta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASANASA
wideo 2/8

Dwadzieścia lat Ziemi na fantastycznych zdjęciach wykonanych przez satelity NASA. Tak powstał przepiękny film pokazujący, jakie zmiany zaszły w tym czasie na powierzchni naszej planety, w jej florze i faunie.

Mija 20 lat, odkąd satelity amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaczęły obserwować Ziemię jako żyjącą planetę. Dostarczane przez NASA zdjęcia są skarbnicą wiedzy, powalającą na rozwiązanie wielu zagadek związanych z zachodzącymi tu procesami.

Na udostępnionym teraz przez NASA filmie, składającym się z robionych przez dwie dekady zdjęć, widzimy, jak zmienia się biosfera Ziemi. Zanikają i rosną lasy, przemieszczają się ławice ryb, topnieją lody Antarktydy.

Na pełnym nagraniu widać nawet, jak - zdaniem naukowców - wyglądała Błękitna Planeta przed pojawieniem się na niej człowieka.

Przeszłość planety Ziemia (źródło: NASA)
Przeszłość planety Ziemia (źródło: NASA)NASA

Było sobie życie

Sensory umieszczone na pokładzie satelitów już od połowy lat 70. ubiegłego wieku dokonują rozmaitych pomiarów życia organizmów na lądzie, jednak regularna rejestracja biosfery Ziemi - tak na lądzie, jak i pod wodą - rozpoczęła się dopiero w 1997 roku. Wtedy wystartował program SeaWFiS (Sea-Viewing Wide Field-of-View Sensor), którego głównym celem było zbieranie na nieznaną dotychczas skalę informacji o podwodnym życiu ziemskich organizmów.

SeaWFiS dodał więc do układanki ostatni element, dzięki czemu naukowcy byli w stanie zobrazować zmiany, jakie zaszły i zachodzą na naszej planecie.

- To są niewyobrażalnie wymowne wizualizacje naszej żyjącej planety - zachwala efekty tych działań oceanograf NASA Gene Carl Feldman. - To jest nasza Ziemia, ona oddycha, zmienia się z każdą porą roku, z każdą wędrówką wokół Słońca, zdana na łaskę wichru, oceanu i temperatury - opisuje.

Dzięki płynącym z kosmosu obrazom jesteśmy w stanie monitorować skalę upraw na Ziemi, kondycję roślinności, zalesienie, zasięg łowisk, wędrówki ławic czy topniejące lody Antarktydy. Jesteśmy też w stanie snuć prognozy tego, jak kolejne działania człowieka zmienią naszą planetę.

Zobacz niezwykłe nagranie naszej planety:

Planeta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASA
Planeta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASANASA

Rozumiemy coraz więcej

Zdjęcia satelitarne pokazują, jak zielenieją wody Arktyki, w miarę jak zimnolubne ryby przemieszczają się coraz bardziej na północ. Obserwujemy, jak całe ekosystemy umierają lub dostosowują się do warunków, jakie narzuca człowiek. Widać, jak w miarę podnoszenia się temperatury oceanów, rozkwitają martwicze plamy na Pacyfiku, świadczące o zamieraniu podwodnego życie.

Te zdjęcia uświadamiają, jak ogromną - i niestety niekorzystną - rolę odgrywa człowiek w globalnym ekosystemie.

Jeszcze sześćdziesiąt lat temu ludzie nie mieli pewności, czy z kosmosu można wyraźnie dostrzec powierzchnię Błękitnej Planety. Naukowcy zastanawiali się, czy pyły i warstwy atmosfery nie uniemożliwią uzyskania wyraźnego obrazu oceanów i kontynentów. Programy Gemini i Apollo pokazały, jak mylne były to przypuszczenia.

W 1972 roku rozoczęła się misja Landsat - program zdalnego pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu, w ramach którego wystrzelono osiem sztucznych satelitów. Rejestrowały one między innymi dane dotyczące wegetacji roślinności. 25 lat później wspomniany program SeaWFiS umożliwił także analizę głębin oceanów.

- W miarę jak rosną nasze archiwa zdjęć satelitarnych, widzimy i rozumiemy coraz więcej - przyznaje Jeffrey Masek z Laboratorium Pomiarów Biosferycznych NASA.

Trend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASA
Trend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASANASA

Malowanie statystyką

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Kurczące się równiny Senegalu przechodzą drastyczną zmianę co sezon. Kobierce traw i niewysokich zarośli wykwitają gwałtownie na początku czerwca, by przepaść w ciągu kilku nocy listopada, gdy kończy się pora deszczowa. Odkrył to jeden z pierwszych satelitów pogodowych wystrzelonych na przełomie lat 70. i 80.

Zmiany wskaźnika NDVI w Senegalu (NASA/Robert Simmon and Jesse Allen)NASA/Robert Simmon and Jesse Allen

- Nie posiadaliśmy się ze zdumienia, gdy dostaliśmy pierwsze zdjęcia. Były naprawdę niewiarygodne, bo pokazywały, jak plamy zieleni na przemian wykwitają i nikną na naszych oczach - przyznaje wieloletni pracownik NASA Compton Tucker. - Gdy opublikowaliśmy wyniki naszych badań, podniosły się głosy, że "bazgrzemy statystyką" albo wręcz ją zakłamujemy. Lecz to wtedy, właśnie wtedy, mogliśmy dokonać globalnego pomiaru fotosyntezy, a tym samym zrozumieć sam proces wegetacji - tłumaczy.

W komórkach roślin zachodzi proces fotosyntezy. Promieniowanie dochodzi do powierzchni ziemi w różnych zakresach. Roślinność absorbuje promieniowanie niebieskie i czerwone światło, a odbija zielone. Dzięki tym właściwościom na zdjęciach satelitarnych jest ona "zamalowana" na zielono.

W miarę postępów w badaniach i usprawnieniu aparatury, badania stały się coraz dokładniejsze. Bazy danych z czasem powiększały się, co umożliwiło pokazywanie wieloletnich zmian zachodzących na powierzchni Ziemi.

Cień szansy dla planety

Gdy niebo jest względnie bezchmurne (atmosfera jest przeszkodą przy badaniach satelitarnych, ponieważ ogranicza dopływ promieni słonecznych, a chmury pozostawiają niepożądane cienie na powierzchni ziemi), naukowcy mogą wykonywać zdjęcia i odpowiednie pomiary, badać kondycję roślinności, jej zasięg, czy podzielić ją na poszczególne gatunki.

Gdy udało się wdrożyć badania dla oceanów, dopracowano nawet pomiary fitoplanktonu - mikroskopijnych organizmów, które także uczestniczą w procesie fotosyntezy. Nagle monitory NASA wybuchły istną feerią kolorów.

- Dla mnie to była pierwsza demonstracja siły naszej technologii - przyznaje Feldman. - Odkryliśmy też, że ocean i całokształt naszej planety jest niezwykle odporny, o ile tylko da mu się cień szansy - kwituje.

Turkusowa woda w Morzu Śródziemnym
Turkusowa woda w Morzu ŚródziemnymNASA

Autor: sj,wd/rzw / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Wtorek, 25.02 będzie dość ciepły i pogodny. Więcej chmur, z których może padać deszcz pojawi się na zachodzie kraju i Pomorzu. W nocy temperatura minimalna wyniesie od -4 do 5 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się liczne mgły i zamglenia.

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatni tydzień lutego w zachodniej Polsce rozpoczął się wyjątkowo ciepło. W wielu miejscach termometry pokazały kilkanaście stopni na plusie. Z kolei w centrum i na wschodzie temperatura maksymalna wyniosła zaledwie 2 stopnie Celsjusza.

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

Źródło:
tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, która może ograniczać widzialność. Alarmy przed nimi pojawiły się w 13 województwach. Poza tym synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami.

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Przed nami wyjątkowy wieczór, bo na niebie pojawi się aż pięć planet - Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars. Będzie można dostrzec je gołym okiem. "Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi" - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Sprawdź, gdzie aura sprzyjać będzie obserwacjom.

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC