Dwadzie艣cia lat Ziemi na fantastycznych zdj臋ciach wykonanych przez satelity NASA. Tak powsta艂 przepi臋kny film pokazuj膮cy, jakie zmiany zasz艂y w tym czasie na powierzchni naszej planety, w jej florze i faunie.
Mija 20 lat, odk膮d satelity ameryka艅skiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zacz臋艂y obserwowa膰 Ziemi臋 jako 偶yj膮c膮 planet臋. Dostarczane przez NASA zdj臋cia s膮 skarbnic膮 wiedzy, powalaj膮c膮 na rozwi膮zanie wielu zagadek zwi膮zanych z zachodz膮cymi tu procesami.
Na udost臋pnionym teraz przez NASA filmie, sk艂adaj膮cym si臋 z robionych przez dwie dekady zdj臋膰, widzimy, jak zmienia si臋 biosfera Ziemi. Zanikaj膮 i rosn膮 lasy, przemieszczaj膮 si臋 艂awice ryb, topniej膮 lody Antarktydy.
Na pe艂nym nagraniu wida膰 nawet, jak - zdaniem naukowc贸w - wygl膮da艂a B艂臋kitna Planeta przed pojawieniem si臋 na niej cz艂owieka.
By艂o sobie 偶ycie
Sensory umieszczone na pok艂adzie satelit贸w ju偶 od po艂owy lat 70. ubieg艂ego wieku dokonuj膮 rozmaitych pomiar贸w 偶ycia organizm贸w na l膮dzie, jednak regularna rejestracja biosfery Ziemi - tak na l膮dzie, jak i pod wod膮 - rozpocz臋艂a si臋 dopiero w 1997 roku. Wtedy wystartowa艂 program SeaWFiS (Sea-Viewing Wide Field-of-View Sensor), kt贸rego g艂贸wnym celem by艂o zbieranie na nieznan膮 dotychczas skal臋 informacji o podwodnym 偶yciu ziemskich organizm贸w.
SeaWFiS doda艂 wi臋c do uk艂adanki ostatni element, dzi臋ki czemu naukowcy byli w stanie zobrazowa膰 zmiany, jakie zasz艂y i zachodz膮 na naszej planecie.
- To s膮 niewyobra偶alnie wymowne wizualizacje naszej 偶yj膮cej planety - zachwala efekty tych dzia艂a艅 oceanograf NASA Gene Carl Feldman. - To jest nasza Ziemia, ona oddycha, zmienia si臋 z ka偶d膮 por膮 roku, z ka偶d膮 w臋dr贸wk膮 wok贸艂 S艂o艅ca, zdana na 艂ask臋 wichru, oceanu i temperatury - opisuje.
Dzi臋ki p艂yn膮cym z kosmosu obrazom jeste艣my w stanie monitorowa膰 skal臋 upraw na Ziemi, kondycj臋 ro艣linno艣ci, zalesienie, zasi臋g 艂owisk, w臋dr贸wki 艂awic czy topniej膮ce lody Antarktydy. Jeste艣my te偶 w stanie snu膰 prognozy tego, jak kolejne dzia艂ania cz艂owieka zmieni膮 nasz膮 planet臋.
Zobacz niezwyk艂e nagranie naszej planety:
Rozumiemy coraz wi臋cej
Zdj臋cia satelitarne pokazuj膮, jak zieleniej膮 wody Arktyki, w miar臋 jak zimnolubne ryby przemieszczaj膮 si臋 coraz bardziej na p贸艂noc. Obserwujemy, jak ca艂e ekosystemy umieraj膮 lub dostosowuj膮 si臋 do warunk贸w, jakie narzuca cz艂owiek. Wida膰, jak w miar臋 podnoszenia si臋 temperatury ocean贸w, rozkwitaj膮 martwicze plamy na Pacyfiku, 艣wiadcz膮ce o zamieraniu podwodnego 偶ycie.
Te zdj臋cia u艣wiadamiaj膮, jak ogromn膮 - i niestety niekorzystn膮 - rol臋 odgrywa cz艂owiek w globalnym ekosystemie.
Jeszcze sze艣膰dziesi膮t lat temu ludzie nie mieli pewno艣ci, czy z kosmosu mo偶na wyra藕nie dostrzec powierzchni臋 B艂臋kitnej Planety. Naukowcy zastanawiali si臋, czy py艂y i warstwy atmosfery nie uniemo偶liwi膮 uzyskania wyra藕nego obrazu ocean贸w i kontynent贸w. Programy Gemini i Apollo pokaza艂y, jak mylne by艂y to przypuszczenia.
W 1972 roku rozocz臋艂a si臋 misja Landsat - program zdalnego pozyskiwania zdj臋膰 Ziemi z kosmosu, w ramach kt贸rego wystrzelono osiem sztucznych satelit贸w. Rejestrowa艂y one mi臋dzy innymi dane dotycz膮ce wegetacji ro艣linno艣ci. 25 lat p贸藕niej wspomniany program SeaWFiS umo偶liwi艂 tak偶e analiz臋 g艂臋bin ocean贸w.
- W miar臋 jak rosn膮 nasze archiwa zdj臋膰 satelitarnych, widzimy i rozumiemy coraz wi臋cej - przyznaje Jeffrey Masek z Laboratorium Pomiar贸w Biosferycznych NASA.
Malowanie statystyk膮
Przyk艂ad贸w nie trzeba daleko szuka膰. Kurcz膮ce si臋 r贸wniny Senegalu przechodz膮 drastyczn膮 zmian臋 co sezon. Kobierce traw i niewysokich zaro艣li wykwitaj膮 gwa艂townie na pocz膮tku czerwca, by przepa艣膰 w ci膮gu kilku nocy listopada, gdy ko艅czy si臋 pora deszczowa. Odkry艂 to jeden z pierwszych satelit贸w pogodowych wystrzelonych na prze艂omie lat 70. i 80.
- Nie posiadali艣my si臋 ze zdumienia, gdy dostali艣my pierwsze zdj臋cia. By艂y naprawd臋 niewiarygodne, bo pokazywa艂y, jak plamy zieleni na przemian wykwitaj膮 i nikn膮 na naszych oczach - przyznaje wieloletni pracownik NASA Compton Tucker. - Gdy opublikowali艣my wyniki naszych bada艅, podnios艂y si臋 g艂osy, 偶e "bazgrzemy statystyk膮" albo wr臋cz j膮 zak艂amujemy. Lecz to wtedy, w艂a艣nie wtedy, mogli艣my dokona膰 globalnego pomiaru fotosyntezy, a tym samym zrozumie膰 sam proces wegetacji - t艂umaczy.
W kom贸rkach ro艣lin zachodzi proces fotosyntezy. Promieniowanie dochodzi do powierzchni ziemi w r贸偶nych zakresach. Ro艣linno艣膰 absorbuje promieniowanie niebieskie i czerwone 艣wiat艂o, a odbija zielone. Dzi臋ki tym w艂a艣ciwo艣ciom na zdj臋ciach satelitarnych jest ona "zamalowana" na zielono.
W miar臋 post臋p贸w w badaniach i usprawnieniu aparatury, badania sta艂y si臋 coraz dok艂adniejsze. Bazy danych z czasem powi臋ksza艂y si臋, co umo偶liwi艂o pokazywanie wieloletnich zmian zachodz膮cych na powierzchni Ziemi.
Cie艅 szansy dla planety
Gdy niebo jest wzgl臋dnie bezchmurne (atmosfera jest przeszkod膮 przy badaniach satelitarnych, poniewa偶 ogranicza dop艂yw promieni s艂onecznych, a chmury pozostawiaj膮 niepo偶膮dane cienie na powierzchni ziemi), naukowcy mog膮 wykonywa膰 zdj臋cia i odpowiednie pomiary, bada膰 kondycj臋 ro艣linno艣ci, jej zasi臋g, czy podzieli膰 j膮 na poszczeg贸lne gatunki.
Gdy uda艂o si臋 wdro偶y膰 badania dla ocean贸w, dopracowano nawet pomiary fitoplanktonu - mikroskopijnych organizm贸w, kt贸re tak偶e uczestnicz膮 w procesie fotosyntezy. Nagle monitory NASA wybuch艂y istn膮 feeri膮 kolor贸w.
- Dla mnie to by艂a pierwsza demonstracja si艂y naszej technologii - przyznaje Feldman. - Odkryli艣my te偶, 偶e ocean i ca艂okszta艂t naszej planety jest niezwykle odporny, o ile tylko da mu si臋 cie艅 szansy - kwituje.
Autor: sj,wd/rzw / 殴r贸d艂o: NASA
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA