Obserwacje z nale偶膮cej do ESA satelity Envisat i japo艅skiej GOSAT pozwalaj膮 nam zobaczy膰, jak "oddycha艂a" Cho膰 emisja dwutlenku w臋gla waha si臋 w rytmie letnich "wdech贸w" i zimowych "wydech贸w", wyra藕nie wida膰, 偶e w ci膮gu minionej dekady robi艂a si臋 coraz wi臋ksza.
Atmosferyczny dwutlenek w臋gla i metan to dwa najwa偶niejsze z emitowanych przez cz艂owieka gaz贸w cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie.
10 lat satelitarnych obserwacji gaz贸w cieplarnianych pokazuje, 偶e mimo mi臋dzynarodowych wysi艂k贸w na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku w臋gla, jego st臋偶enie w atmosferze ci膮gle ro艣nie. Wida膰 r贸wnie偶, 偶e za ostatnie wzrosty metanu prawdopodobnie odpowiadaj膮 emisje wynikaj膮ce z ludzkiej dzia艂alno艣ci.
Skok poziomu metanu
Pomiary nale偶膮cej do ESA satelity Envisat i japo艅skiej GOSAT (Greenhouse gases Observing Satellite) wykazuj膮, 偶e w latach 2003-2013 poziom dwutlenku w臋gla wzrasta艂 co roku o prawie 0,5 proc. G艂贸wnym winowajc膮 jest emisja ze spalania paliw kopalnych takich jak w臋giel, ropa naftowa i gaz.
Z kolei poziom metanu po latach stabilizacji od roku 2007 zacz膮艂 zn贸w si臋 podnosi膰 - o 0,3-0,5 proc. rocznie. Przyczyny tego zjawiska s膮 mniej jasne ni偶 w przypadku dwutlenku w臋gla. Prawdopodobnie odpowiada za nie r贸wnie偶 dzia艂alno艣膰 ludzka po艂膮czona z naturalnymi zmianami spowodowanymi przez emisje z podmok艂ych teren贸w i spalanie biomasy.
Sezonowe wdechy i wydechy
Zmiany st臋偶enia to nie jedyne informacje o gazach cieplarnianych, jakich dostarczaj膮 obserwacje satelitarne. Poznajemy r贸wnie偶 szczeg贸艂owy wz贸r geograficzny oraz wahania ich emisji. Monitoruj膮ce te zmiany obserwacje satelitarne pokazuj膮, jak oddycha nasza planeta.
Ze wzgl臋du na zmiany w procesie fotosyntezy ro艣linno艣ci emisje dwutlenku w臋gla ulegaj膮 wyra藕nym sezonowym wahaniom. Najbardziej aktywne oddychanie mo偶na zaobserwowa膰 na obszarze od 艣rednich do wysokich szeroko艣ci geograficznych.
Zachodzi tam silna wymiana w臋gla mi臋dzy atmosfer膮 i ro艣linno艣ci膮. W okresie letnim nast臋puje "wdech", gdy zalesione obszary wy艂apuj膮 dwutlenek w臋gla, kt贸rego cze艣膰 nast臋pnie zostaje uwolniona zim膮 podczas "wydechu".
Metan bardziej skomplikowany
- Niekt贸re modele obecno艣ci dwutlenku w臋gla w atmosferze nie doceniaj膮 si艂y "oddychania". Musimy zbada膰 spraw臋 przy pomocy r贸偶nych modeli i metod - powiedzia艂 dr Michael Buchwitz z niemieckiego Uniwersytetu w Bremie, kieruj膮cy projektem badawczym dotycz膮cym zmian emisji gaz贸w cieplarnianych w ramach inicjatywy na rzecz zmian klimatycznych ESA.
Co do rozmieszczenie emisji metanu, mapy satelitarne wskazuj膮 regiony, w kt贸rych jego poziom jest szczeg贸lnie wysoki. Jednak wed艂ug specjalist贸w do dok艂adnej oceny zmian, jakim podlega proces jego uwalniania z naszej planety, potrzebne sa bardziej skomplikowane modele uwzgl臋dniaj膮ce r贸wnie偶 czynniki transportu atmosferycznego, takie jak wiatr.
Autor: js/rs / 殴r贸d艂o: ESA