Kamienną tablicę sprzed 3100 lat, przedstawiającą postać faraona Ramzesa III, odkryli egipscy archeolodzy na stanowisku w Karnaku, informuje serwis internetowy Egypt State Information Service.
Ramzes III panował w latach 1182-1153 p.n.e. i był drugim faraonem z XX Dynastii (1200-1085 r. p.n.e.) w okresie Nowego Państwa Tebańskiego (ok. 1567-1085 r. p.n.e.).
Hołd faraona
Na odkrytej dużej kamiennej płycie widnieje postać faraona Ramzesa III, składającego hołd i ofiarującego dary Amonowi-Re, egipskiemu bóstwu urodzaju i płodności, którego kult rozpowszechnił się w Tebach, a w czasach Nowego Państwa osiągnął rangę bóstwa państwowego w Egipcie. Za postacią Amona-Re przedstawiono też stojącą postać Mut - bogini nieba i małżonki Amona.
Karnak - święte miejsce
Według egipskiego państwowego serwisu informacyjnego, Karnak jest największym zespołem świątyń na świecie. Znajdują się tu pozostałości świątyń poświęconych bogom tebańskim, zbudowanych w różnym czasie, w tym Wielka Świątynia Amona-Re, świątynia Mut, świątynia Chonsu - boga Księżyca, świątynia Montu - boga wojny, a także świątynie Ptaha - opiekuna sztuk i rzemiosła i Ozyrysa - bóstwa śmierci i odrodzonego życia.
Karnak został w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP