Jak rozkwita epipfyllum ostropłatkowe, pokazał film poklatkowy nagrany w chińskiej prowincji Jiangsu. Roślina kwitnie tak rzadko i tak spektakularnie, że wzbudza wielkie emocje.
Kwitnienie epifyllum ostropłatkowego (Epiphyllum oxypetalum) zarejestrowano w chińskim mieście Hai'an we wschodniej części kraju. Ten proces zaczyna się po zachodzie słońca, a kończy tuż przed świtem. Dlatego epifyllum ostropłatkowe nazywa się Królową Jednej Nocy.
W poniedziałek około godziny 19 czasu lokalnego zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki kwitnienia - pąki stopniowo nabrzmiewały, aż wreszcie całkowicie się otworzyły. Około godziny 23 wszystkie 53 kwiaty można było podziwiać w całej okazałości, a powietrze wokół wypełnił przyjemny, lekko waniliowy zapach.
Krótka chwała
Epifyllum ostropłatkowe należy do rodziny kaktusów i jest epifitem. Terminem tym określa się rośliny, które do wzrostu potrzebują innego gatunku, ale na nim nie pasożytują. Epifyllum kwitnie od późnej wiosny do późnego lata. W Chinach kwiat znany jest pod nazwą tán huā i ma swoje miejsce w słowniku frazeologicznym. W chengyu, czyli przysłowiu składającym się z czterech znaków, mianem tán huā yī xiàn określa się kogoś, kto odnosi spektakularny, lecz krótkotrwały sukces. Jest to odniesienie do efektownego, ale krótkiego kwitnienia Epiphyllum oxypetalum.
Autor: anw,ml/map / Źródło: ENEX, fajnyogrod.pl, Wikipedia