Około 100 kilometrów tras dla narciarstwa biegowego i stoki, które zadowolą wszystkich na różnym poziomie zainteresowania - tego możemy spodziewać się przyjeżdżając do Szklarskiej Poręby.
Nieważne, jaka jest pogoda, Szklarska Poręba i kompleks narciarski SkiArena Szrenica zapraszają do białego szaleństwa. - Nie ma złej pogody, są złe ubrania, więc nic nas nie odstrasza - powiedział Tomasz Ciechanowicz, instruktor narciarski szkoły Pada Śnieg, odnosząc się do silnego wiatru, który mógł doskwierać narciarzom w sobotę.
- Szklarska Poręba jest o tyle fajna, że każdy narciarz, na każdym poziomie zaawansowania znajdzie coś dla siebie - zapewniał Ciechanowicz. W obrębie kompleksu znajdują się nartostrady dla dzieci, ale też trasa o nachyleniu 55 procent, dla prawdziwych profesjonalistów.
Na nartach może jeździć każdy. Najbezpieczniej jest zacząć naukę od czwartego roku życia. I koniecznie pod okiem doświadczonego instruktora. - Przede wszystkim polecamy zaczynać przygodę z instruktorem, który pokazuje, jak bezpiecznie zacząć - mówił Ciechanowicz. - Wystarczy chcieć - podkreślił.
Nie tylko narciarstwo zjazdowe
Do Szklarskiej Poręby mogą przyjechać nie tylko narciarze zjazdowi. - Szklarska Poręba i okolice to tereny, które sprzyjają sportom zimowym - zapewniał Jarosław Bednarz, trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Poza narciarstwem zjazdowym wymienił również biegowe oraz biathlon.
W okolicy przygotowanych jest około 100 kilometrów tras dla biegówek - Zarówno dla zawodników, uprawiających wyczynowo ten sport, jak i dla osób, które dopiero zaczynają - mówił Bednarz. Narty biegowe poleca wszystkim na pierwsze doświadczenia narciarskie. Poruszamy się po płaskich trasach i nie nabieramy znacznej prędkości.
60 kilometrów biegu po górach
W Karkonosze ściągają również "zwykli" biegacze. - Szklarska Poręba jest mekką biegaczy. Od zawsze tutaj przyjeżdżali zawodnicy z Polski i ze świata by biegać. - zachwalał Robert Gudowski organizator Ultramaratonu Karkonoskiego, który w ostatni weekend lipca odbędzie się już jedenasty raz.
Zawodnicy będą mogli wystartować na dwóch dystansach - półmaratońskim oraz utramaratońskim, kiedy do przebiegnięcia będzie 60 kilometrów.
- Niepowtarzalna atmosfera, niepowtarzalny klimat, za każdym razem nieprzewidywalna pogoda, przepiękne widoki i klimat subalpejski, który pozwala zawodnikom przygotowywać się do innych wyzwań i cięższych biegów - wymieniał Gudowski walory Karkonoszy.
Autor: ao / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl