5 czerwca to Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W tym roku organizacje zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia plastikiem.
Podczas przerwy na lunch Chinapa Payakha pracująca w biurze w Bankoku wychodzi ze sklepu, trzymając swoje zakupy w dwóch plastikowych torbach. W jednej znajduje się napój, a w drugiej lunch i banany, które dodatkowo opakowane są w plastik.
Zakupowe przyzwyczajenia kobiety ilustrują wyzwania, przed którymi stoją kampanie antyplastikowe w Tajlandii. Tam każdorazowa wizyta w sklepie czy na targu oznacza powrót do domu z przynajmniej kilkoma plastikowymi siatkami.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
We wtorek odbywa się Światowy Dzień Ochrony Środowiska, podczas którego Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do "największego na świecie sprzątania" plastikowych zanieczyszczeń. Eksperci koncentrują się na południowo-wschodniej Azji, gdzie znajdują się cztery największe firmy odpowiadające za znaczne zanieczyszczanie wód plastikiem.
Od wielkich miast, takich jak Bangkok i Dżakarta, po nadmorskie kurorty na Filipinach i w Wietnamie, plastikowe worki i butelki stanowią poważne zanieczyszczenie.
W skali globalnej około ośmiu milionów ton plastiku jest co roku wyrzucanych do oceanów, zabijając morskie życie i wchodząc tym samym do łańcucha żywieniowego człowieka - wynika z danych Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pięć krajów generuje 60 procent
Pięć krajów azjatyckich - Chiny, Indonezja, Filipiny, Wietnam i Tajlandia - odpowiadają za 60 procent odpadów z tworzyw sztucznych przedostających się do oceanu. Tych pięć gospodarek "wygenerowało gwałtowny popyt na produkty konsumpcyjne", napisano w raporcie opublikowanym w 2015 roku. Zabrakło jednak odpowiednich narzędzi do gospodarowania odpadami, aby poradzić sobie z gwałtownym wzrostem ilości śmieci z tworzyw sztucznych.
- Trzy lata po publikacji raportu "nagła sytuacja śmieciowa" na indonezyjskiej wyspie Bali oraz decyzja Filipin o zamknięciu turystycznej wyspy Boracay pokazały, że lokalne rządy zaczęły rozumieć wpływ odpadów z tworzyw sztucznych - powiedziała Susan Ruffo, dyrektor inicjatyw międzynarodowych organizacji Ocean Conservancy. - Ale to nie jest tylko odpowiedzialność rządu - korporacje i społeczeństwo obywatelskie mają do odegrania rolę - powiedziała.
Uzależnienie od plastiku
W Tajlandii, gdzie rocznie produkuje się dwa miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych, plastik jest "nałogiem", powiedział Geoff Baker, antyplastikowy aktywista z organizacji Grin Green International.
- Gdziekolwiek jesteś, po prostu rzucają w ciebie plastikiem - powiedział Baker, który wywołał poruszenie w mediach społecznościowych w kwietniu, kiedy założył na siebie 700 plastikowych toreb i poszedł tak do marketu.
W samym Bangkoku 10 milionów mieszkańców używa 80 milionów plastikowych toreb dziennie, twierdzą władze stolicy.
Niedawna śmierć wieloryba w Tajlandii z 80 workami w żołądku powinna zwrócić dodatkowo uwagę na problem, jakim są plastikowe odpady.
Autor: amm/map / Źródło: ENEX