W gwiazdozbiorze Muchy wisi... kosmiczna bombka. Bogato zdobioną szklaną kulę, podobną do tych, które towarzyszą nam w święta, wypatrzył Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Jak widać na zdjęciu mgławicy planetarnej NGC 5189 wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a 8 października 2012 roku, Wszechświat też przygotowuje się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Mgławica, znajdująca się około 1800 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Muchy, przypomina na tej fotografii bogato zdobioną bombkę owiniętą wstążką.
Serpentyny wodoru, siarki i tlenu
W rzeczywistości NGC 5189, jak wszystkie mgławice planetarne, to ostatnie stadium życia gwiazdy podobnej masą naszemu Słońcu.
Tym, co sprawia, że na fotografii widzimy tak niezwykły świąteczny kształt, są błyszczące serpentyny tlenu, siarki i wodoru wyrzucane w przestrzeń kosmiczną przez gorąca gwiazdę znajdująca się w centrum mgławicy, oznaczoną jako HD 117622.
Badacze przypuszczają, że za ów niezwykły widok odpowiada nie tylko HD 117622, lecz także jakiś jej niewidoczny partner, dodatkowo emitujący barwne wstęgi.
Autor: map/ŁUD / Źródło: phys.org, universetoday.com