Zasięg pokrywy lodowej Arktyki jest rekordowo niski. Wynosi ledwo 3.5 mln kilometrów kwadratowych. Może to mieć opłakane skutki dla globalnego klimatu i negatywnie wpłynąć na życie każdego z nas.
14 września 2012 r. przez wielu może być oceniany jako początek końca spokojnego życia na naszej planecie. Tego dnia powierzchnia lodu arktycznego była najmniejsza w historii i wyniosła 3.5 mln km kw.
- Przez co najmniej 3 mln lat, a najprawdopodobniej 13 mln, Ocean Arktyczny pokryty był grubą czapą pływającego lodu. Ta epoka właśnie się skończyła - mówi Louis Fortier z Uniwersytetu Laval w kanadyjskim mieście Quebec.
Koniec lodu, początek problemów
Naukowcy podkreślają, że nadszedł czas, kiedy każdego lata Ocean Arktyczny będzie całkowicie wolny od lodu. Może to mieć katastrofalne skutki dla globalnego klimatu, bo Arktyka działa jak wielki klimatyzator, który schładza temperaturę Ziemi poprzez odbijanie światła słonecznego.
Kiedy klimatyzator wysiądzie, a emisja gazów cieplarnianych nadal będzie wzrastać, czeka nas wzmożona ilość gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, susze, huragany, które będą wpływać na wzrost cen żywności na całym świecie, a tym samym na budżet domowy każdego z nas.
W 40 lat ubyło połowę lodu
Tak gwałtownego kurczenia się pokrywy lodowej Arktyki naukowcy nigdy widzieli. Jeszcze w 1970 r. powierzchnia lodu latem, czyli w okresie roztopów, wynosiła 8 mln km kw. W niecałe pół wieku zmniejszyła się więc o ponad połowę. Jeszcze bardziej szokujące jest zestawienie zasięgu obecnej pokrywy lodu z powierzchnią pokrywy z końca sierpnia, która wyniosła 4,10 mln km kw. W niecały miesiąc ubyło aż 500 tys. km kw. lodu. To tak, jakby z mapy świata usunąć Hiszpanię, która ma podobną powierzchnię.
To człowiek niszczy Arktykę
Kurczenie się pokrywy lodowej jest interpretowane przez klimatologów jako oznaka długoterminowego globalnego ocieplenia spowodowanego przez emisję gazów cieplarnianych. Badania opublikowane w lipcu w czasopiśmie Environmental Research Letters pokazują, że tak wielkie zmniejszenie się pokrywy arktycznego lodu morskiego jest w 70-95 proc. spowodowane przez działalność człowieka.
Autor: mm/mj / Źródło: newscientis.com, guardian.co.uk