Świat się skończy. Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)

Zdaniem numerologa Davida Meade'a, świat skończy się już w sobotę 23 września. Hipotez na to, w jaki sposób nastąpi koniec świata, nie brakuje. Oto niektóre z nich.

Amerykański numerolog David Meade w swojej najnowszej książce zapowiedział koniec świata, który miałby nastąpić w sobotę 23 września 2017 roku. I chociaż hipoteza ta spotkała się z krytyką ze strony naukowców, nie brakuje teorii o tym, kiedy koniec świata nastąpi i jaką przybierze postać.

Tu przeczytasz więcej o syndromie, który odpowiada za nasze poczucie, że koniec świata się zbliża.

Wojna nuklearna: nadciąga zima

Zdaniem naukowców oraz politologów jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Jeżeli dojdzie do wojny nuklearnej o globalnym zasięgu, bez wątpienia umrze zastraszająca liczba ludzi, a promieniowanie doprowadzi do śmierci kolejnych.

- W przypadku eksplozji nuklearnych o takiej skali w atmosferze odłoży się tyle pyłu oraz dymu, że przez całe miesiące, a nawet lata, do powierzchni Ziemi mogą przestać docierać promienie słoneczne - stwierdził Richard Binzel, profesor nauk o kosmosie w Instytucie Technologii w Massachusetts. - Na ziemi zapanuje zima, a ekstremalnie niskie temperatury zduszą życie na całej planecie - stwierdził.

Tutaj przeczytasz więcej o nuklearnej zimie.

Asteroida: zabłąkany niszczyciel

Binzel obliczył, że prawdopodobieństwo tego, że danego roku w Ziemię uderzy asteroida, wynosi jeden do stu milionów.

- Cóż, dinozaury miały po prostu wyjątkowo zły rok - zażartował.

Uderzenie asteroidy najpewniej doprowadziłyby do porównywalnych z groźbą nuklearnej zimy temperatur. Chmury dymu i pozostałości po asteroidzie skutecznie zatrzymałyby promienie słoneczne.

Zdaniem naukowca jesteśmy w stanie temu zapobiec na dekady przed tym, jak asteroida uderzy. Nasz obecny poziom technologiczny pozwoliłby nam na zmianę trajektorii asteroidy, lecz - jak zaznacza Binzel - najpierw musimy zgodzić się co do tego, w jaki sposób należy to uczynić.

Zmiana klimatu: nie tyle koniec, co agonia

Zmiana klimatu jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Argumentem przemawiającym za nią jest to, że - w przeciwieństwie do większości wymienionych tu scenariuszy - zmiany klimatu doświadczamy już teraz.

Wzrost temperatur oraz konsekwencje gwałtownych zmian pogodowych stanowią przedmiot zażartych dyskusji gremiów eksperckich oraz debat politycznych od wielu dekad.

Według badacza zmiana klimatu doprowadziłaby do podniesienia się poziomu wody, zaostrzenia się sytuacji pogodowej oraz stopniowego, choć nieubłaganego ograniczenia plonów. Z uwagi na to, że jest to scenariusz wyjątkowo realistyczny i o skali globalnej, jest on wyjątkowo niebezpieczny.

- Są takie chwile, gdy objawia się głębia kryzysu moralnego związana z zagrożeniem klimatycznym. Są też momenty, gdy temat ten wraca do łask - stwierdziła autorka słynnej książki "No Logo" Naomi Klein. - Czasami przestajemy mówić o procentach i zaczynamy o ludziach - dokończyła.

Przeludnienie: zatłoczona planeta

Znany astrofizyk Stephen Hawking ostrzega, że przeludnienie jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, który może doprowadzić do katastrofy na skalę globalną. Już teraz globalny system dystrybucji oraz produkcji żywności jest na tyle nieskuteczny, że nie odpowiada na potrzeby wszystkich makroregionów świata. Sytuacja ta może się znacznie pogorszyć.

W kwietniu 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport z którego wynika, że na Ziemi żyje już 7,5 miliarda ludzi, a w roku 2100 ogólna populacja wyniesie aż 11 miliardów ludzi. Dla porównania -w roku 1350 naszą Błękitną Planetę zamieszkiwało jedynie 370 milionów ludzi.

Zdaniem Hawkinga jedyną i dość oczywistą deską ratunku może być ucieczka z tego przepełnionego statku:

- Jestem całkowicie przekonany o tym, że ludzie muszą jak najszybciej opuścić Ziemię - stwierdził w czerwcu na konwencie naukowym w Norwegii. - Ziemia jest już dla nas zbyt ciasna, doskwiera nam głód surowców, wszystkiego ubywa w zastraszającym tempie. Ratunek czeka nas w przestrzeni kosmicznej - stwierdza.

Kiedy nastąpi koniec świata?
Kiedy nastąpi koniec świata?BIŚ

Czarna dziura i supernowa

Jeżeli to czarna dziura miałaby doprowadzić do końca świata, jaki znamy, będziemy tego świadomi na dekady czy stulecia przed czasem. David Aguilar - futurolog i pisarz poczytnych książek o scenariuszach końca świata - jest zdania, że i tak nie zdołamy wówczas temu zapobiec.

Zdaniem Aguilara prawdopodobieństwo na to, że czarna dziura pochłonie Błękitną Planetę jest "niewiarygodnie małe".

Gdyby natomiast o końcu świata miał zadecydować wybuch supernowej, największym zagrożeniem byłoby niszczycielskie promieniowanie gamma, które doprowadziłoby gatunek ludzki do eksterminacji.

David Aguilar ostrzega, że istnieje prawdopodobieństwo tego, iż Betelgeza - gwiazda należąca do konstelacji Oriona - może stać się supernową, skąpać Ziemię w promieniowaniu i "zetrzeć nas wszystkich z jej powierzchni".

Pandemia i broń biologiczna

Epidemie, które dziesiątkowały całe populacje, nie są niczym nowym. Wystarczy przypomnieć sobie o czarnej ospie, dżumie dymienicznej czy gruźlicy. Cywilizacja przetrwała jednak każdą z tych prób. Dziś epidemie mogłyby stać się znacznie bardziej niebezpieczne i to mimo zaawansowanych technologii, którymi dysponujemy.

Zabudowa miejska, zagęszczenie ludzi i środki masowego transportu jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Nowa choroba z łatwością mogłaby błyskawicznie pojawić się w krótkim czasie w wielu miejscach na świecie, a kolejne ogniska epidemii - wybuchać w oddalonych od siebie zakątkach globu.

Tempo przystosowywania się wirusów do nowych warunków znacznie wzrosło, a bakterie zyskują coraz większą odporność na szczepionki.

- Choroby zakaźne nie uznają granic i nie biorą jeńców - stwierdził Jimmy Whitworth, profesor zdrowia publicznego Wyższej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie.

Zagrożeniem są dla nas również biologiczna wojna zbrojeń - międzynarodowe wysiłki, by ją nieustannie doskonalić to zarazem ogromne ryzyko dla populacji. Najnowsza technologia - znana jako CRISPR-Cas9 - sprzyja łatwym i tańszym rozwiązaniom, dzięki którym można zmienić wirus czy bakterię w śmiercionośną broń.

- Z CRISPR-em i naszą zdolnością do genetycznej manipulacji bakteriami, możemy się naprawdę doigrać. - stwierdził Aguilar. - Wystarczy, że ktoś straci nad tym kontrolę i - zanim zdołamy nad tym zapanować - nie będzie już odwrotu - ostrzegł.

Słońce: i przyjaciel, i wróg

Nawet jeśli świat nie zakończy się w żaden z wymienionych wyżej sposobów, to za około pięć miliardów lat Słońce "zgaśnie", a życie zniknie z Ziemi na długo przed tym wydarzeniem. Umierając, Słońce sprawi, że temperatura na Błękitnej Planecie wzrośnie tak mocno, że oceany wyparują.

Co więcej - gdy nasza dzienna gwiazda zamieni się w czerwonego olbrzyma , jak nazywa się schyłkowy etap ewolucji gwiazd, pochłonie Merkurego, Wenus i to, co pozostanie z Ziemi.

Superwulkan: żywiołowa końcówka

Podobnie jak nuklearna zima czy uderzenie asteroidy, gigantyczna erupcja wulkanu byłaby w stanie wygenerować tyle cząsteczek do atmosfery, że mogłyby one zablokować dopływ światła słonecznego do Ziemi. To ochłodziłoby planetę i zabiło rośliny.

Jak zaznaczył w rozmowie z BBC Brian Wilcox, były członek NASA Advisory Council on Planetary Defense, w czasie badań doszedł do wniosku, że wybuch superwulkanu (taki znajduje się na przykład w USA na terenie Parku Narodowego Yellowstone) byłby groźniejszy od uderzenia asteroidy.

Roboty i Obcy: inteligentne formy nie-życia

Stephen Hawking, podbijający kosmos przedsiębiorca Elon Musk, a także współzałożyciel Microsoftu Bill Gates martwią się o to, co może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. Musk obawia się, że roboty mogłyby doprowadzić do III wojny światowej.

- Kiedy rozwiniemy sztuczna inteligencję, ona zacznie żyć własnym życiem i będzie się doskonalić w stałym tempie. Ludzie, którzy są ograniczeni przez powolną ewolucję, nie będą mogli równać się z A.I., przez co zostaną wyparci – powiedział Hawking BBC.

Ponadto Hawking twierdzi, że jeśli kiedykolwiek nawiążemy kontakt z kosmitami, "powinniśmy być ostrożni, bo mogą nam odpowiedzieć".

- Spotkanie tak zaawansowanej cywilizacji byłoby jak spotkanie rdzennych Indian z Kolumbem, a to przecież nie skończyło się zbyt dobrze – zaznaczył.

Autor: sj/map / Źródło: usatoday.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt/ sciencefreak

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7