Świat się skończy. Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)
Koniec świata nastąpi, gdy "połknie nas Słońce" (ESA)

Zdaniem numerologa Davida Meade'a, świat skończy się już w sobotę 23 września. Hipotez na to, w jaki sposób nastąpi koniec świata, nie brakuje. Oto niektóre z nich.

Amerykański numerolog David Meade w swojej najnowszej książce zapowiedział koniec świata, który miałby nastąpić w sobotę 23 września 2017 roku. I chociaż hipoteza ta spotkała się z krytyką ze strony naukowców, nie brakuje teorii o tym, kiedy koniec świata nastąpi i jaką przybierze postać.

Tu przeczytasz więcej o syndromie, który odpowiada za nasze poczucie, że koniec świata się zbliża.

Wojna nuklearna: nadciąga zima

Zdaniem naukowców oraz politologów jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Jeżeli dojdzie do wojny nuklearnej o globalnym zasięgu, bez wątpienia umrze zastraszająca liczba ludzi, a promieniowanie doprowadzi do śmierci kolejnych.

- W przypadku eksplozji nuklearnych o takiej skali w atmosferze odłoży się tyle pyłu oraz dymu, że przez całe miesiące, a nawet lata, do powierzchni Ziemi mogą przestać docierać promienie słoneczne - stwierdził Richard Binzel, profesor nauk o kosmosie w Instytucie Technologii w Massachusetts. - Na ziemi zapanuje zima, a ekstremalnie niskie temperatury zduszą życie na całej planecie - stwierdził.

Tutaj przeczytasz więcej o nuklearnej zimie.

Asteroida: zabłąkany niszczyciel

Binzel obliczył, że prawdopodobieństwo tego, że danego roku w Ziemię uderzy asteroida, wynosi jeden do stu milionów.

- Cóż, dinozaury miały po prostu wyjątkowo zły rok - zażartował.

Uderzenie asteroidy najpewniej doprowadziłyby do porównywalnych z groźbą nuklearnej zimy temperatur. Chmury dymu i pozostałości po asteroidzie skutecznie zatrzymałyby promienie słoneczne.

Zdaniem naukowca jesteśmy w stanie temu zapobiec na dekady przed tym, jak asteroida uderzy. Nasz obecny poziom technologiczny pozwoliłby nam na zmianę trajektorii asteroidy, lecz - jak zaznacza Binzel - najpierw musimy zgodzić się co do tego, w jaki sposób należy to uczynić.

Zmiana klimatu: nie tyle koniec, co agonia

Zmiana klimatu jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Argumentem przemawiającym za nią jest to, że - w przeciwieństwie do większości wymienionych tu scenariuszy - zmiany klimatu doświadczamy już teraz.

Wzrost temperatur oraz konsekwencje gwałtownych zmian pogodowych stanowią przedmiot zażartych dyskusji gremiów eksperckich oraz debat politycznych od wielu dekad.

Według badacza zmiana klimatu doprowadziłaby do podniesienia się poziomu wody, zaostrzenia się sytuacji pogodowej oraz stopniowego, choć nieubłaganego ograniczenia plonów. Z uwagi na to, że jest to scenariusz wyjątkowo realistyczny i o skali globalnej, jest on wyjątkowo niebezpieczny.

- Są takie chwile, gdy objawia się głębia kryzysu moralnego związana z zagrożeniem klimatycznym. Są też momenty, gdy temat ten wraca do łask - stwierdziła autorka słynnej książki "No Logo" Naomi Klein. - Czasami przestajemy mówić o procentach i zaczynamy o ludziach - dokończyła.

Przeludnienie: zatłoczona planeta

Znany astrofizyk Stephen Hawking ostrzega, że przeludnienie jest jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, który może doprowadzić do katastrofy na skalę globalną. Już teraz globalny system dystrybucji oraz produkcji żywności jest na tyle nieskuteczny, że nie odpowiada na potrzeby wszystkich makroregionów świata. Sytuacja ta może się znacznie pogorszyć.

W kwietniu 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport z którego wynika, że na Ziemi żyje już 7,5 miliarda ludzi, a w roku 2100 ogólna populacja wyniesie aż 11 miliardów ludzi. Dla porównania -w roku 1350 naszą Błękitną Planetę zamieszkiwało jedynie 370 milionów ludzi.

Zdaniem Hawkinga jedyną i dość oczywistą deską ratunku może być ucieczka z tego przepełnionego statku:

- Jestem całkowicie przekonany o tym, że ludzie muszą jak najszybciej opuścić Ziemię - stwierdził w czerwcu na konwencie naukowym w Norwegii. - Ziemia jest już dla nas zbyt ciasna, doskwiera nam głód surowców, wszystkiego ubywa w zastraszającym tempie. Ratunek czeka nas w przestrzeni kosmicznej - stwierdza.

Kiedy nastąpi koniec świata?
Kiedy nastąpi koniec świata?BIŚ

Czarna dziura i supernowa

Jeżeli to czarna dziura miałaby doprowadzić do końca świata, jaki znamy, będziemy tego świadomi na dekady czy stulecia przed czasem. David Aguilar - futurolog i pisarz poczytnych książek o scenariuszach końca świata - jest zdania, że i tak nie zdołamy wówczas temu zapobiec.

Zdaniem Aguilara prawdopodobieństwo na to, że czarna dziura pochłonie Błękitną Planetę jest "niewiarygodnie małe".

Gdyby natomiast o końcu świata miał zadecydować wybuch supernowej, największym zagrożeniem byłoby niszczycielskie promieniowanie gamma, które doprowadziłoby gatunek ludzki do eksterminacji.

David Aguilar ostrzega, że istnieje prawdopodobieństwo tego, iż Betelgeza - gwiazda należąca do konstelacji Oriona - może stać się supernową, skąpać Ziemię w promieniowaniu i "zetrzeć nas wszystkich z jej powierzchni".

Pandemia i broń biologiczna

Epidemie, które dziesiątkowały całe populacje, nie są niczym nowym. Wystarczy przypomnieć sobie o czarnej ospie, dżumie dymienicznej czy gruźlicy. Cywilizacja przetrwała jednak każdą z tych prób. Dziś epidemie mogłyby stać się znacznie bardziej niebezpieczne i to mimo zaawansowanych technologii, którymi dysponujemy.

Zabudowa miejska, zagęszczenie ludzi i środki masowego transportu jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Nowa choroba z łatwością mogłaby błyskawicznie pojawić się w krótkim czasie w wielu miejscach na świecie, a kolejne ogniska epidemii - wybuchać w oddalonych od siebie zakątkach globu.

Tempo przystosowywania się wirusów do nowych warunków znacznie wzrosło, a bakterie zyskują coraz większą odporność na szczepionki.

- Choroby zakaźne nie uznają granic i nie biorą jeńców - stwierdził Jimmy Whitworth, profesor zdrowia publicznego Wyższej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie.

Zagrożeniem są dla nas również biologiczna wojna zbrojeń - międzynarodowe wysiłki, by ją nieustannie doskonalić to zarazem ogromne ryzyko dla populacji. Najnowsza technologia - znana jako CRISPR-Cas9 - sprzyja łatwym i tańszym rozwiązaniom, dzięki którym można zmienić wirus czy bakterię w śmiercionośną broń.

- Z CRISPR-em i naszą zdolnością do genetycznej manipulacji bakteriami, możemy się naprawdę doigrać. - stwierdził Aguilar. - Wystarczy, że ktoś straci nad tym kontrolę i - zanim zdołamy nad tym zapanować - nie będzie już odwrotu - ostrzegł.

Słońce: i przyjaciel, i wróg

Nawet jeśli świat nie zakończy się w żaden z wymienionych wyżej sposobów, to za około pięć miliardów lat Słońce "zgaśnie", a życie zniknie z Ziemi na długo przed tym wydarzeniem. Umierając, Słońce sprawi, że temperatura na Błękitnej Planecie wzrośnie tak mocno, że oceany wyparują.

Co więcej - gdy nasza dzienna gwiazda zamieni się w czerwonego olbrzyma , jak nazywa się schyłkowy etap ewolucji gwiazd, pochłonie Merkurego, Wenus i to, co pozostanie z Ziemi.

Superwulkan: żywiołowa końcówka

Podobnie jak nuklearna zima czy uderzenie asteroidy, gigantyczna erupcja wulkanu byłaby w stanie wygenerować tyle cząsteczek do atmosfery, że mogłyby one zablokować dopływ światła słonecznego do Ziemi. To ochłodziłoby planetę i zabiło rośliny.

Jak zaznaczył w rozmowie z BBC Brian Wilcox, były członek NASA Advisory Council on Planetary Defense, w czasie badań doszedł do wniosku, że wybuch superwulkanu (taki znajduje się na przykład w USA na terenie Parku Narodowego Yellowstone) byłby groźniejszy od uderzenia asteroidy.

Roboty i Obcy: inteligentne formy nie-życia

Stephen Hawking, podbijający kosmos przedsiębiorca Elon Musk, a także współzałożyciel Microsoftu Bill Gates martwią się o to, co może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. Musk obawia się, że roboty mogłyby doprowadzić do III wojny światowej.

- Kiedy rozwiniemy sztuczna inteligencję, ona zacznie żyć własnym życiem i będzie się doskonalić w stałym tempie. Ludzie, którzy są ograniczeni przez powolną ewolucję, nie będą mogli równać się z A.I., przez co zostaną wyparci – powiedział Hawking BBC.

Ponadto Hawking twierdzi, że jeśli kiedykolwiek nawiążemy kontakt z kosmitami, "powinniśmy być ostrożni, bo mogą nam odpowiedzieć".

- Spotkanie tak zaawansowanej cywilizacji byłoby jak spotkanie rdzennych Indian z Kolumbem, a to przecież nie skończyło się zbyt dobrze – zaznaczył.

Autor: sj/map / Źródło: usatoday.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt/ sciencefreak

Pozostałe wiadomości

Przed nami wyjątkowy wieczór, bo na niebie pojawi się aż pięć planet - Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars. Będzie można dostrzec je gołym okiem. "Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi" - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Sprawdź, gdzie aura sprzyjać będzie obserwacjom.

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com