Filipińczycy drżą przed Noul. To tajfun, który w niedzielę 10 maja uderzył w północne Filipiny. Zagrożenie stanowi silny wiatr, obfite opady deszczu oraz lawiny błotne. Tysiące osób zostało ewakuowanych. 12 maja żywioł dotrze nad Japonię.
W niedzielę 10 maja tajfun Noul uderzył w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. 9 maja o godzinie 20 czasu polskiego Noul stał się supertajfunem. Zadecydowała o tym prędkość wiatru, która sięgnęła 240 km/h.
Maksymalny poryw wiatru jaki do tej pory zarejestrowano to 257 km/h. Supertajfun jest silniejszy od huraganu ostatniej, piątej kategorii.
Meteorolodzy przestrzegają przed intensywnym deszczem w średnicy około 100 kilometrów od oka tajfunu.
Ziemia może się osunąć
Lokalne władze ostrzegają mieszkańców przed spływami błotnymi w Dolinie Cagayan i namawiają do ewakuacji tych mieszkańców, którzy zamieszkują obszary położone najbliżej wybrzeża. Szacuje się, że swoje domy opuściło około 11 tysięcy ludzi.
Noul wtargnął na ląd w rejonie, który słynie z uprawy ryżu - prowincji Cagayan. Znajduje się ona około 400 kilometrów na północ od stolicy Filipin, Manilli.
Dwumetrowe fale
Mieszkańcy nadbrzeżnego miasteczka Santa Ana zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce z powodu obawy przed szkodami, jakie wyrządzi niszczycielski żywioł. Sztorm jaki przyniósł supertajfun, wygenerował fale sięgające 2 metrów wysokości. - Nie byliśmy przygotowani na opuszczenie swoich domów. Policja przyszła i powiedziała, żebyśmy się ewakuowali, ponieważ fale mogą zniszczyć nasz dom – powiedział Caridad Ramos, ewakuant.
Utrudnienia w podróżowaniu
W sobotę 9 maja około 100 statków osiadło na mieliźnie wzdłuż wschodniego wybrzeża. Wśród nich są statki pasażerskie na pokładzie których może znajdować się nawet 5 tysięcy ludzi.
Linie lotnicze Cebu Pacific odwołały co najmniej 6 krajowych lotów do północnych Filipin.
Nadciąga nad Japonię
Meteorolodzy przewidują, że tajfun z prędkością 17 km/h przemieści się dalej na północny wschód i we wtorek 12 maja uderzy w południową Japonię. Szacuje się, że zdegraduje się on wówczas do kategorii drugiej lub pierwszej.
Autor: AD/mk / Źródło: weather.com, ENEX