Za nami noc, którą władał Super Księżyc. W nocy z niedzieli na poniedziałek świecił aż 30 proc. jaśniej niż zazwyczaj świeci w pełni, a jego tarcza wydawała się o 12-14 proc. większa.
O Super Księżycu mówimy, kiedy równolegle występują dwa zjawiska - jego pełnia i perygeum, czyli ustawienie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Dzięki temu możemy obserwować większą i jaśniejszą niż podczas zwykłej pełni tarczę naszego satelity.
Nad czołgiem i świątynią
Superpełnia przyciąga spojrzenia i obiektywy aparatów fotograficznych. Jedne z jej najpiękniejszych zdjęć pochodzą z Izraela. Na jednym z nich widać ogromną złotą kulę wiszącą nisko nad dachami domów w okolicach Jerozolimy. Na innym wielka złoto-pomarańczowa księżycowa kula oświetla piaski pustyni, a na nich samotny czołg.
W Atenach turyści fotografowali spektakularną pełnię nad antyczną świątynią Zeusa. W stolicy Niemiec z kolei na tle Super Księżyca wyjątkowo prezentowała się sylwetka symbolu miasta - berlińskiego niedźwiedzia.
Niesamowicie ziemski satelita prezentuje się również na zdjęciach internautów zamieszczonych na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24:
Większą i jaśniejszą tarczę księżyca mogliśmy podziwiać już ubiegłej nocy. TAK WYGLĄDAŁ W NOCY Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ. Warunki do obserwacji tak wyrazistego Srebrnego Globu będą dobre także w nocy z poniedziałku na wtorek.
Autor: map//bgr / Źródło: PAP/EPA