Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.
- Wytworzone przez człowieka formy życia, odżywiające się jedynie dwutlenkiem węgla, są już w fazie badań laboraoryjnych - powiedział genetyk Craig Venter podczas imprezy naukowej TEDxNASA@SiliconValley, która miała miejsce w tym tygodniu.
Venter dekadę temu kierował zespołem, który rozszyfrował ludzki genom, a ponownie głośno zrobiło się o nim rok temu, gdy obwieścił skonstruowanie pierwszego na świecie sztucznego organizmu. Naukowiec próbuje teraz opracować komórki, które mogą korzystać z atmosferycznego dwutlenku węgla do produkcji żywności, paliw, tworzyw sztucznych i innych produktów.
- Taka zdolność organizmu byłaby oczywiście wykorzystywana także na Ziemii, ale najbardziej może pomóc w kolonizacji Marsa, którego atmosfera głównie składa się z dwutlenku węgla. Będziemy w stanie wytworzyć prawie wszystko, co będzie nam potrzebne, właśnie z dwutlenku węgla - wyjaśnia Venter.
Jak powstało sztuczne życie
Pierwszy sztuczny organizm powstał w maju 2010. By go stworzyć naukowiec i jego zespół zbudowali genom bakterii Mycoplasma mycoides z wielu powiązań DNA. Potem przeszczepili go do komórek blisko spokrewnionych gatunków, które zostały opróżnione z własnego genomu. Tak powstała bakteria zwana "gospodarzem" (ang. "host"), która szybko zaczęła funkcjonować i rozmnażać się tak, jak naturalnie robiłaby to Mycoplasma mycoides.
Dzięki temu odkryciu okazało się, że projektowanie organizmów do wszelkiego rodzaju zadań jest możliwe i bliskie do realizacji.
Nowe komórki zmienią świat
- Tworzenie nowych form życia może pomóc rozwiązać niektóre z podstawowych problemów, jak zapewnienie wystarczającej ilości energii, żywności, czystej wody i lekarstw - mówił w 2010 r. Venter. - Oczywiście, produkcja żywności i paliw jest na szczycie naszej listy - dodał .
W tym celu firma Ventera Synthetic Genomics stara się rozwijać sztuczne glony do produkcji biopaliw, które dawałyby tani i skuteczny napęd.
- Korzyści ze sztucznego życia nie muszą być ograniczone tylko do naszej planety - twierdzi Venter. Według niego sztuczne organizmy, odżywiające się CO2, na Ziemii mogłyby powstrzymać falę zmian klimatycznych, a na Marsie rozwiązać problem głównego budulca, który byłby pozyskiwany z surowców prosto z Czerwonej Planety.
Autor: mm/ms / Źródło: space.com