Czwartek w całym kraju był burzowy. Pogoda była gwałtowna i bardzo dynamiczna. Sprawdź, co zrobić, żeby być bezpiecznym.
Piorun, inaczej nazywany błyskawicą, to wyładowanie elektryczne o bardzo dużym natężeniu. Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami, jak i między chmurą a ziemią. Zwykle towarzyszą im intensywne opady deszczu, często z gradobiciem oraz porywisty wiatr.
Apel o ostrożność
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i służby apelują o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy o podstawowych zasadach postępowania w przypadku wystąpienia burz i nawałnic.
Trwa mundial i w wielu miastach organizowane są również specjalne strefy, w których kibice wspólnie oglądają mecze. MSWiA zaleca organizatorom stref kibica, aby w związku z przechodzącym frontem burzowym wzięli pod uwagę bezpieczeństwo osób przebywających w tych miejscach.
Najlepiej być w domu
W czasie burzy najbezpieczniej jest pozostać w budynku. Jeżeli gwałtowna pogoda zastanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć schronienie. Trzeba pamiętać o tym, że przebywanie pod drzewami i na otwartej przestrzeni może być niebezpieczne.
Jeśli już jesteśmy na otwartym terenie, starajmy się nie być w najwyższym jego punkcie. Najlepiej kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Kończyny powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, w wyniku powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami.
Co robić na zewnątrz?
Jeżeli pływamy w zbiorniku wodnym lub znajdujemy się na łodzi, należy szybko udać się na brzeg. Dlaczego? Ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.
Oprócz tego powinno się unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu, a także przebywania w ich pobliżu. Działają one jak magnes i mogą "przyciągać" pioruny.
Jeżeli jesteśmy akurat w podróży, dobrze jest pozostać w samochodzie. Stanowi on ochronę przed uderzeniem pioruna.
Kiedy wyczuwamy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba", należy natychmiast przykucnąć.
Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część z nich mogła udzielić pomocy porażonym.
Widząc zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom o tym odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem nie podchodź do nich.
Jak się zachować w domu?
Jeśli jesteśmy w domu, należy unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.). Korzystanie z tych urządzeń w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej. Dodatkowo powinno się odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tak zwanego przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną.
Na wypadek przerw w dostawie prądu warto przygotować latarkę z bateriami. Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz. Następnie wezwij odpowiednie służby techniczne.
Widząc osobę porażoną piorunem
1. Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.
2. Trzeba sprawdzić: czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.
3. Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne, niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli zewnętrznego masażu serca.
Autor: anw/aw / Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Kray/ Visualhunt (CC BY 2.0)/RCB